Први интервју градоначелника Радојичића: "Тиршова 2" је мој најдражи пројекат
"Не можемо поредити лечење деце са фонтама, обдаништима"
У свом првом интервјуу, Радојичић откирва колико је пута до сада био у Тиршовој, препричава какв му је савет дао патријарх Иринеј и како изгледају случајни сусрети са председником Вучићем. Каже и да ће испунити обећање да ће изградња метроа почети до 2020. године, а да би градња моста уместо трамвајског требало да почне 2019. Први дан када су га изгласали искрено је рекао да није лако бавити се политиком, а сада открива да ли даље мисли исто.
- Од почетка сам имао на уму да се не бавим политиком у оном класичном смислу политикантства. Са друге стране, ако човек хоће да учини нешто у интересу друштва, мора да се бави политиком.
Прочитајте и:
Кажете да нећете да се бавите политикантством. Који сте конкретан пројекат зацртали себи?
- Много је таквих. Суштина је да сви иду у истом правцу, а то је побољшање квалитета живота који ће обичан човек осетити у свакодневном животу.
Рецимо, метро би најдиректније утицао на свакодневни живот. Опозиција критикује да нећете успети да га започнете до краја 2020. Јесу ли у праву?
- Пројекат је изузетно захтеван, има пуно ствари које треба завршити. И поред тога, потпуно је реално да испунимо обећање. Зато је важно да функционишемо као тим, пуно је стручних људи који су укључени у реализацију. Инсистираћу на томе да будемо врло стриктни и да радимо јако вредно.
Најавили сте и 54 фонтане, прва је никла у Земуну. Да ли је та прва по вашем укусу?
- О укусима се увек може расправљати, мени се свиђа. Фонтане ме генерално подсећају на старинско доба, на ту атмосферу и мирноћу. Споменици и фонтане су јако важни за град, дају му душу, то су места позитивне енергије.
Критике су у да има много важнијих ствари прво да се ураде, попут оних да се обезбеди да сва деца могу да буду уписана у вртић и лечење деце?
- Људска патња, дечије болести су теме којима се лако побуди пажња, често се користе због популизма. Моје искуство из Тиршове је да се није десило да није било новца за слање у иностранство, ако је струка рекла да је потребно. Не можемо поредити лечење деце са фонтама, обдаништима... Све те ствари су важне, а план је да до 2020. године не буде деце која нису уписана у вртић.
Весић поручио: Ситуација у Београду ПОД КОНТРОЛОМ, све екипе МАКСИМАЛНО АНГАЖОВАНЕ
Један од пројеката због којег сте у овом кабинету је "Тиршова 2". Шта се дешава са њим?
- То ми је надражи пројекат, важно обећање које смо дали нашој деци и будућности свих нас. Његова изградња послаће поруку да оно што наши претходници нису могли да ураде у последњих десет година, ми јесмо. Нико ко је ушао у моју канцеларију у Тиршовој није имао дилему да је то морало да се уради деценијама раније. Биће испод Интерне Б клинике, према ГАК, припреме би грубо речено могле да трају годину дана. Имаће 30.000 квадрата, коштаће 56 милиона евра.
А има ли новца за изградњу моста уместо трамвајског тунела? Кад почиње његова градња?
- Новца има и испланиран је у те сврхе, 2019. би требало да почне изградња. То је историјски значајан пројекат за Београд и важно је да се све лепо испланира.
УСВОЈЕН РЕБАЛАНС БУЏЕТА! Весић поручио: Град Београд не дугује никоме ни динар
Споменули сте малочас тим. Када сте били изабрани, коментари су били да ће ваш заменик Горан Весић вући конце, а да ћете ви бити у његовој сенци. Да ли ћете их демантовати?
- Те приче су скроз непотребне. Сви знају колико је Весић дуго у политици, колико је дуго на јавним функцијама, да је оперативан и да завршава задатке. С друге стране, на позицији градоначелника, ја ћу имати свој делокруг посла и заиста мислим да нас двојица можемо складно да функционишемо, добро да радимо. Има посла и за мене и за њега и сасвим довољно простора за један складан однос.
Када су вас изгласавали, отровне стрелице опозиције су вас заобилазиле. Није се чула ниједна лоша реч о вама.
- Нико ме није штедео само зато што су мислили да у овом моменту нисам довољно добра мета. Да ли ће тако бити надаље, не знам. Све у свему, то је за мене био одличан час политике. Мало несташнији, али одличан.
Колико сте пута за ових непуних месец дана били у Тиршовој?
- Није ваљда да већ има месец дана? Овде време лети (смех). Био сам оног дана када сам изабран за градоначелника. Имао сам заказану операцију и пацијенте и једноставно сам морао да одем. Али, у међувремену сам схватио да је ово посао који захтева 100 одсто времена, после тога нисам ишао. Планирам да када профункционише део који је везан за мој кабинет, поново одлазим и радим са пацијентима. Иако ја нисам, моје срце је често тамо.
Помоћ мајкама на првом месту: Низ одлука Скупштине града за бољи и квалитетнији живот грађана
Један од коментара је да смо изгубили врсног стручњака, да је само СНС на добитку?
- Знате, сусрео сам се скоро са патријархом Иринејом, нисам му рекао да ћу бити градоначелник, али сам изокола тражио мишљење. Питао сам га: "Шта мислите о томе да неко буде лекар, па директор неке клинике, па буду људи и градоначелници?" Он ми је на то рекао: "Знаш шта, није то исто. Овај град водити, то је много тежак и озбиљан посао. Човек мора да буде врло опрезан и јако мудар. Не сме посао градоначелника да се пореди са вођењем клинике". Ето, већ тада ми је скренуо пажњу на све, врло искрено и директно. Често мислим на те његове речи. А што се тиче професије, има сјајних и младих лекара у Тиршовој, поготово у урологији.
Кажу и да сте се изненадили величином кабинета градоначелника? Шта сте из старог понели са собом?
- Како ми расте его, кабинет ми је све мањи (смех). Шалим се, зграда Старог двора је предивна. Сваки њен кутак ми је интересантан, историја извире на сваком кораку. Хрпа књига још чека да их извадим из кутије.
У каквим сте односима са председником Вучићем?
- Сваког јутра ставим ранац на леђа, прешке кренем ка канцеларији, прођем поред Председништва и често се сретнем са председником, јер и он у седам сати долази на посао. Пита ме: "Зоране, је л' иде све по плану? Само напред, видимо се, чујемо се, задовољан сам". Неколико пута смо се чули и видели, мени изузетно значи његова подршка.
Хоћете ли се учланити у СНС?
- Не интересују ме чланске карте странака. Битно ми је да ли делим визију са људима из окружења, а што јесте случај са људима из СНС и Александром Вучићем.
По чему бисте волели да вас Београђани памте?
- По томе да сам у контакту с људима, да сам препознао њихове потребе и допринео да су помало осетили да им је живот бољи.