ОМИЉЕНИ ТВИТЕР НАЛОГ БЕОГРАЂАНА "ПРИЈАВИ ПРОБЛЕМ" УГАШЕН ЈЕ ЈУЧЕ: Градоначелник Шапић открива о чему се ради
Према речима Шапића, претходни систем "Пријави проблем" није давао резултате и грађани су били незадовољни.
Од јуче, баш у дану када је активиран и јавности представљен нови Сервисни центар 11-0-11, омиљени тивтер налог "Пријави проблем", као и интернет страница Беоком серивса, угашени су. Велики број Београђана негодовао је због овога, јер је то било место где су пријављивали најразличитије градске проблеме. О чему се ради, да ли ће убудуће само путем телефона моћи да се пријави комунални проблем у Граду или постоје и друге идеје, питали смо Александра Шапића, градоначелника Београда.
ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА ЗА ХИТНУ ПОМОЋ: У удесу у Булевару Патријарха Павла повређен мушкарац
ПРОГЛАШЕНИ ОПШТИНСКИ ПОБЕДНИЦИ ”ПАЖЉИВКОВЕ СМОТРЕ”
ШАПИЋ: Сервисни центар 11-0-11 историјски за комуникацију с грађанима
Он нам је одмах разрешио дилему - све ће бити могуће и преко друштвених мрежа, али под мало другачијим условима него до сада.
- Град Београд ће у оквиру Сервисног центра 11-0-11 отворити твитер налог, грађани ће моћи да пријаве проблем преко друштвених мрежа, планирана је и апликација, али ће свако ко указује на проблем морати да се претходно и региструје, да остави своје податке - каже за "Блиц" први човек Београда.
Како даље додаје, верификација је сада неопходна јер, "уколико неко пошаље лажно обавештење, угрожава све, шире се лажне информације, а онда тај мора и да одговара".
- На пример, неко пошаље стару фотографију нагомиланог смећа од пре четири године, екипа Градске чистоће изађе на терен, а испостави се да је пријава лажна. Неко пријави да је пукла цев, екипа Водовода и канализације реагује, изађе на лице места, а испостави се да се неко "само шалио". Сваки излазак екипе на терен кошта и средства не могу да се троше зато што се неко "шалио" - иситче Шапић.
Нема више "проследићемо надлежнима" па се ништа не деси
Према његовим речима, претходни систем "Пријави проблем" није давао резултате и грађани су били незадовољни.
- Јер, они пошаљу слику, пријаве проблем и добију аутоматски одговор "Хвала, проследићемо надлежнима" и ту све стаје. Након тога, углавном се ништа не догоди или веома ретко, али је "одговор" да је прослеђено стигао и тиме се скинула сва одговорност са тог сервиса. Нови систем је потпуно другачији, он преузима одговорност, али је и очекује од оних који пријављују, јер у супротном трпе сви Београђани - каже Шапић.
Он још истиче и да ће Град на све да реагује, "али баш зато морамо да се заштитимо да нема злоупотребе".
- Желимо да решавамо проблеме, да будемо ефикасни, а за то је потребан добар систем. И за ово нам је потребно одређено време, јер желимо да све што радимо буде истинито и ефикасно, а не лажно ради сликања и испуњавања форме. Зато у овом тренутку баш да не би нови систем био злоупотребљен, је немогуће преко друштвених мрежа пријавити проблем, а врло брзо ће и то бити могуће. До тада постоји пут – позивањем броја 11-0-11 преко новоотвореног Сервисног центра Града Београда - закључио је градоначелник.
Подсетимо, јуче је отворен нови Сервисни центар 11-0-11 који ће примати позиве грађана нон-стоп, 24/7, а надлежни имају рок од 72 сата да одговоре ономе ко им се обратио.
Рок за одговор 72 сата
Шапић је јуче појаснио да одговор у том року мора да стигне, али да неће сваки проблем за то време бити и решен.
- Рок за добијање одговора на питање које сте поставили биће 72 сата, али не и за решење, јер постоје ствари које не могу да се реше за тако кратак рок. Сама чињеница да ће грађани добити повратну информацију јесте нешто што овај систем никада до сада није препознавао. Квалитет услуге се неће побољшати одмах, требаће нам времена, али је чињеница да од сада више нема других бројева већ само један 11-0-11. Сигуран сам да сви будући градоначелници неће ово укинути и да се неће вратити на нешто што је било пре овога - рекао је први човек престонице.
У овај систем укључене су следеће службе: Инфо-службе Комуналне милиције и инспекције, "Инфостан технологија", "Градског стамбеног", "Паркинг сервиса", "Јавног осветљења", јавног превоза, "Београдског водовода и канализације", "Београдских електрана", "Градске чистоће", "Зеленила - Београд", "Београд-пута".
У систем ће се, како је Шапић јуче најавио, укључити још неке градске службе које до сада нису имале контакт центре, као што су "Београдске пијаце" или "Ветерина Београд". Намера је да се до краја године имплементирају све установе у граду, међу којима су и установе културе и спортски центри.