Опозиција је жртва властите амбиције: Како су ДС и ДЈБ-Двери постали највећи губитници београдских избора?
Међу губитнике спада и иницијатива "Не давимо Београд"
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић је као највеће губитнике београдских избора означио ДС, коалицију Двери-ЂБ и грађанску иницијативу Не давимо Београд, док је народ, каже, указивањем поверења листи окупљеној око СНС показао да жели стабилност и да верује у њихову визију за Београд.
Прочитајте и:
- Вучић подсетио шта је НАЈГОРИ ОБИЧАЈ код Срба и ОСРАМОТИО опозицију која је ТЕРАЛА и ВРЕЂАЛА новинаре (ВИДЕО)
- (УЖИВО) БЕОГРАДСКИ ИЗБОРИ: Све што треба да знате о протеклим изборима у Београду
- Данас је за председника Србије посебан дан, због којег га је синоћ сачекало изненађење, а нема везе са изборима
Станковић је приметио да је подршка коју је добила листа окупљена око владајуће странке сада можда и највећа у савременој историји вишестраначја у Србији.
Лош резултат опозиције је, казао је Станковић, последица је нереалних амбиција и непознавања писаних и неписаних правила које важе у политичком животу.
Сматра да је међу представницима опозиције влада нереална еуфорија, а пласирана прича о судбинским изборима и почетку промена у Србији била је неутемељена у реалној подршци бирача.
- Повољни су само резултати које су остварили Александар Шапића и листа коју је предводио Драган Ђилас, јер ће имати представнике у градској скупштини. Ипак, и Ђиласова листа добила је мање него што је очекивала, а посебно је подбацила ДС и коалиција ДЈБ-Двери - каже Станковић.
Велики "губитник" је ДС, сматра он, јер је та странка у Београду увек имала најјаче упориште.
- То је својеврсна политичка катаклизма која ће вероватно имати директне последице и на статус те странке и на њену будућност, јер је мало вероватно да они могу политички да се врате - наводи он.
Додаје, да је губитник и листа "Не давимо Београд" која је као неконвенционална грађанска иницијатива имала велике, али нереалне амбиције.
- Сви представници опозиције су били негде жртве и властите амбиције и непознавања писаних и неписаних правила које важе у политчком животу - каже Станковић.
Чињеница да је од кандидоване 24, само четири листе прошло цензус показује да је политичка култура још увек незрела за једну озбиљну демократску политичку утакмицу, сматра Станковић и додаје да велики број листа показује да људи нису свесни колико је полтика озбиљан и захтеван посао.
- Политичке кампање нису импровизација и то се може видети по Белом и ДЈБ који су били мода за један изборни циклус и очигледно да више немају упориште у бирачком телу - рекао је он.
Сматра, да након победе у Београду, СНС нема разлога да расписује ванредне парламентарне изборе.
- То је ствар кључних политчких актера, а Србија је земља у којој има много нерешених питања. Гледајући само политичке чињенице нема разлога за то, јер је већина стабилна и има подршку јавности која је можда и највећа у савременој историји вишестраначја у Србији - каже Станковић.
Када је у питању евентуална коалиција СНС и СПС, Станковић наводи да СПС није нужан, али да може бити део власти на "симболичнијој равни" него пре.
- Ни до сада није био нужан, па је био део власти. То је ствар страначких договора, а знамо да до сада није било већих проблема када је у питању њихова сарадња на нивоу града - рекао је он.