Казне за родитеље чија су деца насилна: Посланици данас расправљају о предлогу два образовна закона
Васпитајте дете или припремите дебели новчаник!
Нови предлог Закона о основама система образовања, који предвиђа новчане казне за неоправдано изостајање са часова и насиље у школи, данас ће се наћи пред посланицима у Скупштини. Усвајање овог предлога, које је више него извесно, значило би да би родитељи и старатељи насилне и проблематичне деце плаћали пенале од 5.000 до 100.000 динара.
Влада утврдила два предлога закона о образовању
ПОСЛАНИЦИ ДАНАС НАСТАВЉАЈУ СА РАДОМ: Два образовна закона на дневном реду
Да не би платили казну за изостајање детета са часова, родитељи ће у року од 48 сати морати да обавесте школу о спречености ђака да долази, а затим да у року од 8 дана оправдају све изостанке. Ако ђак ипак буде имао више од 25 неоправданих часова, школа ће против родитеља покретати прекршајни поступак.
И док је минимална новчана казна за бежање са часова 5.000 динара, за малтретирање вршњака или наставника родитељи насилног ђака мораће да плате најмање 30.000, а највише 100.000 динара.
Граница за буџет остаје 48 бодова
Када је реч о Предлогу закона о високом образовању, предвиђено је да је услов за рангирање за упис у наредну студентску годину на терет буџета 48 бодова.
Такође, тај акт предвиђа формирање савета послодаваца на сваком факултету и високој школи како би се успоставила веза високог образовања и привреде. Предлогом Закона даје се прилика наставницима, истраживачима и студентима да оснивају спиноф и стартап компаније као и могућност ангажовања у настави експерта из привреде.
У Унији синдиката просветних радника Србије (УСПРС) упутили су Министарству просвете чак 12 амандмана на нови предлог закона. Они се, између осталог, буне што директоре школа именује сам министар, већ треба да их бира школски одбор, али од кандидата који су добили више од 50 гласова колектива. У овом синдикату нису сагласни ни са чланом да директор школе истовремено може да ради посао наставника.
Подсећамо, портал SrbijaDanas.com покренуо је пре две године пројекат "Друг није мета" који се бави превенцијом и сузбијањем вршњачког насиља. Придружите нам се у борби за безбедну и срећну децу!