АЛАРМАНТНО: Српска деца слабо чују, 33.000 ђака има ОШТЕЋЕЊЕ СЛУХА, а ево и зашто!
Детаљна анализа стручњака
Сваки осми београдски средњошколац, то јест око 33.000 ђака, према истраживањима рађеним током претходних година, има одређен степен оштећења слуха.
Начин на који спојите шаке много говори о вама: Како држите ПАЛАЦ?!
ХЛЕБ СА СТАРЕ ПЛАНИНЕ ДАТИРА ОД ПРЕ 7000 ГОДИНА, сад се за њега тражи посебан статус
У НЕДЕЉУ СПАВАМО САТ ДУЖЕ: Казаљке померамо САТ УНАЗАД, са 3 на 2!
Као главни разлози за оштећен слух код младих наведена је гласна музика у клубовима, коришћење слушалица и видео игрице.
- Велики је број деце која имају оштећења слуха. Питање је само који је степен оштећења у питању. Један од фактора који се јављају у последње време јесте слушање музике са слушалицама, одлазак у клубове у којима је гласна музика, где је звук високог интензитета. То доводи до тренутног оглувљења, али има опоравка - рекао је Ненад Арсовић, директор клинике за ОРЛ Клиничког центра Србије.
Међутим, константно излагање гласном звуку може да изазове трајна оштећења слуха, те треба да учинимо све што је у нашој могућности да то избегнемо.
- Ако дође до правог оштећења слуха, то се зове хронична акустичка траума. Јачина звука на концертима се креће од 80 до 110 децибела. У клубовима, у малом простору је јак интензитет звука јер је затворено и нема његовог губитка, додаје Арсовић.
Не представља свако зујање у уву оштећење слуха, а Арсовић наводи да "пацијенти којима зујање смета да би чули, треба да се обрате лекару јер постоји могућност да имају акутни губитак слуха".
- То се лечи, али је потребно да се реагује одмах, да се дође у прва три-четири дана, да би се кренуло са неком конзервативном терапијом, јер касније не постоји терапија која би могла да их излечи, осим неке хируршке методе или слушног апрата, напомиње овај лекар.
Када су у питању слушалице, ако јачина звука не прелази 100 децибела, оне не могу да оштете слух. Проблем је у томе што се приликом коришћења слушалица не губи интензитет звука и што он иде директно у уво, те може да изазове оштећења. Оно се не дешава акутно, али свакодневно слушање музике на овај начин може да изазове оштећење слуха.
- Главним проблем код коришћења слушалица је могућност оштећења слуха, а други то што може да дође до инфекције или упале спољашњег ува. Оне стоје по столовима, нико их не чисти, можда их и користи више особа. Због тога никада не треба да позајмљујете слушалице, закључује Арсовић.
КАЛАБИЋ НИЈЕ ИЗДАО ДРАЖУ? БИА отворила ТАЈНИ ДОКУМЕНТ, ово је истина о хватању ГЕНЕРАЛА МИХАИЛОВИЋА! (ВИДЕО)
Више цене част него новац, а масовно хоће да служе војску! НЕОЧЕКИВАНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА О СРПСКИМ ТИНЕЈЏЕРИМА
ВАЖНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ! Влада одредила максимум за БЕСПЛАТНУ ПРАВНУ ПОМОЋ
ХИЛАНДАР не признаје лажног украјинског митрополита: ОСТАЈЕ ВЕРАН БРАТСКОЈ РУСКОЈ ЦРКВИ!
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА ИЗ ЛОНДОНА: Зове се као етиопски цар, православац је, а за један српски манастир имао је посебан поклон (ФОТО)