Албанци пљачкају националну баштину Србије: Археолошка мафија уз фалсификат утопила наше драгоцености!
Лажирају порекло и драгоцености продају по високим ценама.
Пљачкаши археолошког блага пустоше Србију и јефтино крчме културну баштину која се са фалсификованим пореклом продаје по баснословним ценама у великим европским аукцијским кућама, тврди археолог др Адам Црнобрња.
ДАМЕ, КРАЉЕВИ И ЖАНДАРИ: Ево ко су ИСТОРИЈСКЕ ЛИЧНОСТИ чији се ликови налазе на картама! (ФОТО)
Книнџа отворио душу: УКРАЛИ СУ НАМ МЛАДОСТ, а мене су представљали као "ПРЉАВОГ ЧЕТНИКА" (ВИДЕО)
ОВО ЈЕ СРБИН ОГРОМНОГ СРЦА! Марјан због ЈЕДНЕ ЖЕНЕ иде пешке од Рашке до Хиландара!
Он се проблематиком нелегалних ископавања и трговине антиквитетима бави и као судски вештак, и напомиње да писање о трафикингу културних добара изазива велику пажњу професионалаца с обе стране закона.
- Ретки су случајеви, као овај објављен недавно у вашем листу, када имате неопозиве доказе помоћу којих можете да захтевате повраћај украдених добара. Колеге Филиповић и Васић су од археолога из ЕУ добиле фотографије археолошког блага које су пљачкаши ставили у понуду на свом фејсбук-профилу. Оне су пре продаје предмета објављене у "Гласнику Српског археолошког друштва". Иако су на аукцији у Минхену опљачкани налази стављени у промет са фалсификованим пореклом, Србија може да тражи њихов повраћај јер је документовано одакле они заиста потичу - уверен је др Црнобрња.
Нажалост, још се не зна где су завршили преисторијски предмети које су др Војисалв Филиповић и др Растко Васић такође документовали у "Гласнику Српског археолошког друштва": уникатни бронзани оклоп који су криминалци пронашли у долини Западне Мораве, бронзани мач из Грабовнице, масивне сребрне наруквице из Кузмина. Археолози подсећају на податак да је ово најуноснији вид криминала, раме уз раме са трговином наркотицима и оружјем.
Међутим, чак и када полиција заплени и врати опљачкане предмете у земљу порекла, научници више никада не могу да сазнају причу о времену када су они направљени и коришћени.
- Предмети су археолозима налик лепим корицама књиге, али без садржаја. Да би се сазнала права прича о њима и њиховом времену, неопходан је контекст, културни слојеви на локалитетима. То не интересује крадљивце с детекторима који безобзирно уништавају слојеве из којих археолози читају историју - огорчен је др Црнобрња.
Случај келтског блага нелегално ископаног 2017. у Срему, а које се 2018. као "легализовано" појавило на аукцији у Минхену, класичан је пример како трафикинг културних добара функционише.
- Пљачкаши које зову "детектораши", "златари", а сами се често представљају као истраживачи аматери, траже само металне предмете и уништавају локалитете у потрази за њима. Налазе нуде првој руци откупљивача по ценама неколико десетина пута нижим од оних које ће артефакти достићи у богатим земљама крајње дестинације. Предмети се затим преносе у ЕУ, где их прво неколико пута препродају мале аукцијске куће, чији је задатак да им заметну траг порекла. После тога антиквитете преузимају велике аукцијске куће где са новим, фалсификованим идентитетом добијају праве, баснословне цене. Није само новац мотив откупљивача, некада они имају високу политичку вредност. Туђу баштину краду и купују и они који је користе да фалсификују историју - упозорава др Црнобрња.
Пример за вишеструку употребу антиквитета су новчићи тајанственог племена Дерони, које је пронашао 2004. врањски пензионер копајући канализациони одвод у дворишту. Оксидиране кованице су му се, како је доцније говорио, чиниле неважним па их је чак делио деци из комшилука. За ово откриће је чуо локални трговац антиквитетима и купио од пензионера, како је полицијска истрага утврдила, више од 40 комада за неколико стотина евра. Затим их је по вишеструко вишој цени препродао нумизматичару из Бугарске, а овај је наставио ланац продаје. Када се прича прочула, дошли су археолози и пронашли остатак ризнице новца племена Дерони какав нигде раније ни касније није виђен. Међутим, данас се сребрњаци прокријумачарени из Србије на аукцијским и "историјским" сајтовима често представљају и као "древни бугарски" или "праалбански" новац.
- Велике аукцијске куће су новчиће Дерона, када су им "опране биографије", продавале, у зависности од степена очуваности, од 6.000 до 38.000 евра по комаду. Али нису сви отишли у богате земље ЕУ. У сарадњи са колегама сазнали смо да се у Бугарској у приватним колекцијама налази још шест примерака, а два примерка су завршила у Приштини, као наводни налази из околине Бујановца, којима се доказује да су "Албанци народ најстарији" - наводи др Црнобрња.
ЛАГАЛИ СУ ВЕРНИКЕ ВЕКОВИМА?! Овако је ЗАИСТА изгледало ЛИЦЕ ИСУСА ХРИСТА! (ФОТО/ВИДЕО)
Данас славимо СВЕТОГ АЛИМПИЈА! Ево шта кажу обичаји, ову ХРАНУ никако НЕ СМЕТЕ ЈЕСТИ (ВИДЕО)
После ХЛАДНОГ и МАГЛОВИТОГ јутра, претежно СУНЧАНО и ТОПЛИЈЕ, уз слаб ВЕТАР: Ево када можемо очекивати нешто веће температуре!
ОНИ СУ ИЗВЕЛИ ДРУГУ ТРАНСПЛАНТАЦИЈУ ТЕСТИСА У СВЕТУ! Доктор Ђорђевић са својим тимом у Србији ПОМЕРА ГРАНИЦЕ ХИРУРГИЈЕ
ОВО ЈЕ ШЕСТ НАЈЗАГАЂЕНИЈИХ ГРАДОВА У СРБИЈИ: Да ли је и ваш међу њима?