Којом се вакцином можете ВАКЦИНИСАТИ БЕЗ ЗАКАЗИВАЊА: Све о оксфордском серуму који можете примити на Сајму!
АстраЗенека је безбедна и ефикасна вакцина иза које стоји тим еминентних стручњака са Оксфорда, спречава развој тешких облика короне 100 одсто
Вакцина АстраЗенека иза које стоје еминентни стручњаци Универзитета у Оксфорду пре четири дана прошла је поновну проверу у Европској агенцији за лекове која је њену употребу оценила безбедном а цепиво ефикасним.
Од јуче наши грађани могу вакцину АстраЗенека да приме без претходне пријаве, у хали три Београдског сајма.
САВЕТИ СТРУЧЊАКА: Ево како да спречите последице остеопорозе, ове групе су у НАЈВЕЋЕМ РИЗИКУ од оболевања!
СТУДЕНТИ, ПОЧЕЛА ЈЕ ВАКЦИНАЦИЈА ЗА ВАС! Детаљан водич како да се пријавите и где можете да се вакцинишете!
Направљен изолациони блок у Студентском дому "Лола" у Београду: Познато колико заражених студената се дневно јавља
Данас су стигли и резултати великог америчког истраживања рађеног на 32.000 волонтера које је показало да је ова вакцина ефикасна 100 одсто у спречавању тежих облика обољевања од короне док је чак 79 одсто ефикасна у спречавању обољења са симптомима. На лаички језик преведено, захваљујући АстраЗенеки свако ко је њоме вакцинисан заштићен је да умре од короне или заврши на респиратору. Већина неће развити ни симптоме болести.
Да је вакцина безбедна потврдила је и Светска здравствена организација, као и домаћа Агенција за лекове и медицинска средства чији су стручња, пре одобрења вакцине за употребу у Србију прегледали обимну документацију и извршили све стручне и медицинске провере цепива.
Велика Британија, која је досад вакцинисала 27 милиона људи и то већину управо својом националном вакцином АстраЗенека наручила је 100 милиона доза ове вакцине. Двовекторска АстраЗенека најсличнија је вакцини Спутњик В па је сарадња између Оксфордског универзитета и руске "Гамалеје" већ уговорена како би ове две вакцине, евентуално, могле да унапреде једна другу или да чак служе једна другој као опциона ревакцинација.
Др Анита Миличић, руководилац Лабораторије за формулацију вакцина института Џенер на Универзитету у Оксфорду рекла је недавно да је досад дато више од 17 милиона доза вакцине АстраЗенека широм света, без учесталости тромбоемболијских појава изнад бројева који се иначе региструју у општој популацији.
- Нуспојаве показују да вакцина делује и да изазива имунски одговор, све нуспојаве су пролазне. Дејство вакцине започиње активацијом нашег урођеног имунског система. Тај систем реагује у току првих 24 до 48 часова од вакцинације или инфекције и предуслов је за активацију дуготрајног имунитета, који се базира на формирању антитела и одбрамбених ћелија (лимфоцита) - истакла је др Миличић.
Вакцина АстраЗенека је направљена уз помоћ ослабљеног аденовируса, једног од многих типова вируса који изазивају обичне прехладе. Аденовируси се годинама стражују и користе као вектори у вакцинама или у генској терапији, те се за њих одлучила и "Гамалеја" која производи Спутњик В. Када се Астразенекина вакцина да пацијенту, аденовирус путује до ћелије где се везује за њихову површину. Ћелије онда обухватају вирус и увлаче га у себи и тада почиње да се активира одбрамбени систем који активира антитела.
Др Марија Гњатовић, истраживач сарадник Института за примену нуклеарне енергије ИНЕП је недавно изјавила се вакцина Астразенеке понаша слично као Спутњик В, јер су у питању исти типови вакцине.
Научници који стоје иза АстраЗенеке дали су обећање да ова вакцина никад неће бити "профитабилна" те да је цепиво њихов допринос борби да се оконча пандемија коронавируса. Ову вакцину су досад примили Борис Џонсон, британски премијер, као и комплетни државни врх Словеније на челу са Јанезом Јаншом и Борутом Парохом.
У Србију је у фебруару стигло 150.000 доза вакцине АстраЗенека, а ревакцинација овом вакцином врши се након 12 недеља од прве дозе.