БИЗАРНО ПРАВИЛО У СРБИЈИ! Ко упражњава анални секс, НЕ МОЖЕ да даје крв!
Потенцијални даваоци крви обавезни су да попуне упитник у којем морају да кажу да ли су имали анални секс у последњих шет месеци.
Особе које упражњавају анални секс не могу да буду даваоци крви ни у Србији ни у већини земаља Европе.
Сваки потенцијални давалац крви обавезан је да претходно попуни специјалан упитник у којем мора да одговори на низ питања о својим сексуалним навикама, међу којима је и оно да ли је имао анални секс у последњих шест месеци. Уколико јесте, неће му бити дозвољено да да крв.
Одговором на то питање избегава се опасност од преношења полних болести, попут ХИВ-а и хепатитиса.
-Ми још осамдесетих година прошлог века водимо рачуна о томе да ли наши донатори упражњавају анални секс, јер на тај начин бринемо о здрављу и безбедности. То питање је у упитнику од 2007. године, а последњих година та правила су стриктна и ригорозна - каже др Јелена Истаков, начелник одељења за прикупљање крви у Институту за трансфузију крви.
Зашто је то тако?
- То значи да ако нека особа у упитнику заокружи да је имала анални секс у последњих шест месеци, ми је позовемо на разговор, евентуално обавимо додатне прегледе и анализе и обавестимо ту особу да тренутно не може да буде давалац крви – додаје др Истаков.
Упитници
Упитници имају судско-медицинску важност, архивирају се и чувају се 30 година.
Како каже, потенцијални донатори својим потписом потврђују да су одговори које су дали искрени.
Питања у упитнику подједнако се односе и на хомосексуалну и на хетеросексуалну популацију.
-Нема ту никакве дискриминације ни по једном основу, па ни по основи сексуалне оријентације. Најважније је здравље давалаца и безбедност прималаца крви који имају право на сигурну трансфузију.
Потенцијални ризик
Александар Милошевић, уролог и сексолог, каже да код аналног секса постоји већи ризик од преношења ХИВ вируса, али то не мора да буде правило.
- Анални отвор је много ужи од вагиналног и због тога је много лаксе да се приликом пенетрације оштети зид коже и да се тако направе ранице. Уколико је један партнер носилац неке заразе, у том случају лакше може да је пренесе на другог. Мањи ризик имају наравно парови који су дуго у вези и не мењају често партнере.
Одбијани због упражњавања аналног секса
Геј активиста Предраг Аздејковић, каже да међу пријатељима који су били одбијани као донатори има и хомосексуалаца, али и хетеросексуалаца.
- Не разумем како упражњавање аналног секса са заштитом може да буде ризичније од вагиналног секса без заштите - рекао је Аздејковић.