КАДА ЋЕМО СЕ ВРАТИТИ У НОРМАЛУ? Др Тиодоровић објашњава КАДА И КАКО би то могло да се догоди - ево шта је потребно!
Епидемиолог је анализирао тренутну ситуацију
- Постоје назнаке да је мање пријема, а више отпуста, што је добро, али ситуација је још увек у рангу неповољне јер имамо велики број новозаражених, без обзира на тенденцију пада. Уколико би у наредних 15 дана бројке наставиле да падају, а вакцинација се убрза, онда бисмо могли да дођемо прво до броја 1.000 на дневном нивоу, а за неких месец и по до два, и до те бројке која би била мања од 100. Када будемо дошли на испод 1.000, можемо говорити о неком попуштању мера, а када бројка буде двоцифрена, то би значило сигуран повратак у нормалу - каже епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
АКО ВАМ СЕ СПАВА, ЗА ТО ЈЕ КРИВА ВРЕМЕНСКА ВРТЕШКА: Наредних дана време ће променити сва годишња доба
НОВИ ПИК КОРОНЕ КОСИ ЧАК И НАЈМЛАЂЕ: Децу нападају вируси више него икад, за све је крив британски сој?
СВЕ УКАЗУЈЕ НА ЈЕДНО - СВЕ СМО БЛИЖИ ДА ПОБЕДИМО КОРОНУ? Огласио се др Стојановић са оптимистичном прогнозом
Анализирајући тренутну ситуацију на нивоу читаве Србије, професор Тиодоровић каже да је она неповољна, јер и даље постоји значајан број новооболелих, па и умрлих, без обзира на то што имамо благу тенденцију пада.
- Мере су овакве какве су и на снази ће вероватно остати и даље - додаје професор Тидоровић.
- Можемо да разговарамо о попуштању мера тек кад имамо испод 1.000 на дневном нивоу. Да ли то можемо да остваримо? Па можемо ако вакцинација крене још брже, још обухватније. Ми смо до сада добри с подацима, али далеко смо од онога што би требало да постигнемо. Оно што је још увек недовољно и што би требало да буде фокус нашег ангажовања, то је радно активно активно становништво, између 45 и 65 година. Они су по обухватности негде око 31 одсто, било би добро да буде далеко више, бар 60 одсто. Посебну пажњу бих скренуо и на млађе од 18 до 45 , јер ту је обухват само 18 одсто, а то је недовољно. Тек када пређемо негде 60 одсто на нивоу читаве земље, онда можемо да размишљамо о враћању у нормалу, али с опрезом - објашњава професор Тиодоровић.
На целој територији Србије имамо различите ситуације, најбољи обухват је у Београду, Нишу, Новом Саду, док Нови Пазар, Сјеница и Тутин имају слаб обухват.
- У Тутину је обухват свега седам одсто, што је стварно лоше и недовољно и ту мора да се учини много. Сад имамо шансу јер смо добили нову количину вакцина, иде у добром смеру, јер постоји могућност и поред пријаве да људи сами дођу на вакцинацију, што је одличан потез. Кампања би требало да буде јачег интензитета, да се укључе и јавне личности, али и сви остали грађани - додаје професор Тиодоровић.
У овом трентуку у болницама имамо највећу заступљеност радно активног становништва, од 20 до 60 година, а ли они који одржавају стопу умирања у болницама су старије особе, и то углавном оне које нису вакцинисане.
Неопходан опрез за празнике
Ближи се Ускрс, слободни дани и веома је важно поштовати мере и бити опрезан. Ако у континуитету будемо наставили с дисциплином, вакцинацијом, можемо се надати скоријем повратку у нормалу.
- Ако постигнемо да у континуитету имамо смањени број, можемо да говоримо о попуштању мера, све дотле је тотални ризик. Е, сад имам посебан страх да не направимо сви заједно грешку, да се мере не поштују, као што смо имали случај око Сретења. Стигло је лепо време, празници су ту, долазе и наши људи, генерално не смемо дозволити да се опустимо, јер није још време. Потребан је опрез. Израелци су постигли резултат, имају 80 одсто вакцинисаних, али да подсетимо да је свему томе претходила дисциплина - закључује професор Тиодоровић.