БРОЈ ВАКЦИНИСАНИХ У ПОРАСТУ, АЛИ ПОВЕЋАН И БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ: За већи број новооболелих у Србији кључна ЧЕТИРИ ФАКТОРА
Епидемиолози упозоравају да се придржавамо мера.
Број заражених корона вирусом у Србији никако да почне да пада испод забрињавајуће бројке.
Таман када мислимо да ствари иду на боље и бројеви крену наниже, најновији корона пресек нам убије сваку наду. Данима посебно забрињава чињеница да се може приметити чак и благи пораст нових случајева.
ХОЋЕ ЛИ НАМ КОРОНА ОДУЗЕТИ И ОВО ЛЕТО? Вирус мутира, вакцинација траје... Српски вирусолог открива шта нас чека
"МИКРОНСКА ПРАШИНА" У СРБИЈИ! Сви су се питали, а сада је коначно откривен тачан узрок ЗАГАЂЕНОСТИ ваздуха
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ О КИНЕСКОЈ ВАКЦИНИ! Познати српски епидемиолог уживо у програму све објаснио
Да ситуација са корона вирусом није кренула на боље, сведочи поред броја заражених и то да имамо и висок број људи на респиратору. У дану за нама њих 165 је морало да буде на кисеоничкој потпори. Да та ситуација забрињава потврдио је и прекјуче државни секретар у министарству здравља Мирсад Ђерлек.
Он је упозорио да због броја новозаражених који не опада, сви и даље морају да се придржавају епидемиолошких мера и да не угрожавају процес вакцинације.
Ђерлек је, након састанка министра здравља Златибора Лончара са директорима ковид болница, рекао да забрињава што број новозаражених, као и број пацијената на респираторима, не опада.
- То значи да и даље морамо бити врло опрезни и придржавати се епидемиолошких мера како не би умањили вредност вакцинације за коју имамо похвале из целог света - објаснио је он.
Многи су се запитали који су разлози што број заражених никако не опада. Кратко је то јуче прокоментарисао и имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић.
- Бројке не опадају зато што је велика активност вируса у популацији. У овом тренутку не могу да кажем ни да ли ће се попуштати мере. За сада пратимо ситуацију, а на снази остају постојеће мере - казао је имунлог Срђа Јанковић.
А шта значи заправо то да је "велика активност вируса у популацији"? Који су фактори који утичу на то? Чини се, многоструки, а велика већина има везе а завршетком празника.
1. Школе
И много пре почетка другог полугодишта расправљало се о томе да ли је време да се деца врате у школске клупе или не, свесни епидемиолошког ризика. Ипак, одлука је донета - друго полугодиште је почело 18. јануара, а враћањем ученика у школе, вратио се и велики број наставника и другог особља, па се самим тим повећао и ризик од заразе, упркос свим мерама предострожности и то што су школе, чињеница је, места где има најмање трансмисије вриуса.
Већ са почетком другог полугодишта епидемиолози су почели да говоре и о томе како ће се то манифестовати на пораст броја заражених. До значајнијег скока није дошло, али ни до пада.
- Непрекидно се појављују новооболели, а треба сачекати како ће се епидемилошка ситуација одвијати након поцетка школске године и Светог Јована - рекао је средином јануара епидемиолог Предраг Кон.
Података о броју оболелих у школама још увек немамо, али је сасвим извесно да је повратак довео до тога да се вирус не смирује.
2. Аутобуси
Након завршених празника људи су се вратили на своја радна места, а са њима, посебно у већим градовима и гужве у превозу.
Како примећују наши суграђани, све је већи број људи у саобраћају, аутобуси су крцати и не само у шпицу. Велика концентрација људи на тако малом простору никако не погодује еидемиолошкој ситуацији, па самим тим ни смањењу броја заражених.
3. Скијање
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић је говорио и о другим потенцијалним ризицима који могу утицати на број заражених.
Као потенцијалне ризике он је издвојио и одлазак на скијање, као и повратак ђака у школе, због тога, поручује епидемиолог, нема опуштања.
- Нећемо бити спремни да ублажавамо мере, барем до половине фербруара. Онда ћемо морати да проценимо да ли ћемо их задржати или ћемо их, ако се људи буди одговорно понашали, можда ублажити - каже Тиодоровић.
Да скијање има утцаја на број заражених коментарисао је и инфектолог и директор Инфективне клинике у Београду Горан Стевановић.
- Један од њих (новооболелих) има и контакт са скијалиштима и зимовалиштима, али не директно, него млађи који су били на скијању имали су неке тегобе, а онда старији долазе са тежим клиничким сликама - истакао је Стевановић.
4. Опустили се због вакцинације
Из дана у дан све је врећи број вакцинисаних у нашој земљи, такође и велики је број оних који чекају да приме своју прву дозу.
Међутим, иако је то охрабрујућа вест, опуштања не би смело бити, а чини се да су се људи опустили. На то је јуче упозорио и државни секретар у министарству здравља Мирсад Ђерлек.
Ђерлек је замолио грађане да не потпадну под еуфорију вакцинације, и да се придржавају епидемиолошких мера, јер још има доста до крањег циља, што је констролисана епидемиолошка ситуација.
Иако је вакцинисано преко пола милиона људи, остало је још много до почетног циља - вакцинације милион и по људи, како је то навео др Предраг Кон.
Поред тога имунитет применом прве дозе није стечен у потпуности, а друго није још увек доказано да након вакцинације болест не може да се пренесе на другог човека.