ЦЕЛА ЕВРОПА ПАРАЛИСАНА ОМИКРОНОМ, А У СРБИЈИ ГА НЕМА НИ НА ВИДИКУ: Да ли постоји шанса да ИЗБЕГНЕМО нови талас?
Епидемиолог др Радмило Петровић каже тешко да би нам у овом тренутку увођење нових против ковид мера спречило предстојећи сценарио.
Док је цео свет у паници и страху због наглог пораста оболелих од омикрон соја, последње варијанте корона вируса који би према упозорењима светских стучњака могла да због изузетне заразности доведе до петог таласа пандемије, у Србији је ситуација у тоталној супротности.
ПОГЛЕДАО ЈЕ ХОРОСКОП И ЗНАО ДА МУ СЕ НИШТА НЕЋЕ ДЕСИТИ?! Ево како комшије коментаришу инцидент познатог јутјубера! (ВИДЕО)
ЈОШ ЈЕДАН ПОДВИГ ЗА ПОНОС! СРПСКИ НАУЧНИЦИ ИЗУМЕЛИ МАСКЕ ПРОТИВ КОРОНЕ: Уградили и сензоре да прате здравствено стање појединца
"БРОЈ ДОЗА ЗАВИСИ САМО ОД НАС" Наш познати молекуларни биолог Ђикић о корона вирусу у 2022. години
Потпуно закључавање, обавезан карантин и забрана окупљања и прославе предстојећих празника само су неке од мера које последњих недеља земље широм Европе уводе као последњу солуцију како би избегле "црни сценарио".
Холандија је у локдауну, у Лондону је ванредно стање. За то време у нашој земљи припреме за прославу новогодишње ноћи на трговима увелико су у току, а о новим мерама нема ни говора, јер су бројке у паду, а страха од короне готово да и нема.
Зашто смо у супротности са светом, када су таласи короне у питању и да ли је то последица чиненице да удари нових сојева код нас обично долазе са неколико месеци закашњења? Ако је тако, треба ли да се плашимо да ће нам се догодити оно што се тренутно дешава широм Европе?
Епидемиолог др Радмило Петровић каже да свакако нећемо моћи да заобиђемо пораст броја оболелих када омикрон сој постане доминантан у нашој земљи, као што је сада у Европи, али се не може са сигурношћу рећи да ли ће тај талас имати размере као што их сада има у Британији или Холандији.
- Тешко је то питање. Ја не знам због чега је то тако али чињеница је да ми каснимо за светом и да овај пети талас који се сада јавља у Евопи код нас ће тек доћи. Ја би волео да грешим, и да никада више ни један се не понови али бојим се да ми само каснимо за светом. То говорим на основу нашег искуства да ми у Европи увек идемо последњи, а то показују подаци да је корона код нас дошла тек када ју је је већ пола Европе имало - каже епидемиолог др Радмило Петровић.
Наш стручњак објашњава да се слична ситуација догодила и 1968. године када се појавила Хонкошка пандемија грипа, ми смо га добили 1969 године, годину дана касније, како каже скоро на крају пандемије, тако да сматра да ће се исто десити и овога пута.
- Ми још нисмо имали ни Делта плус сој, а Европа је већ завршила скоро са тим. Сада овај омикрон на реду а ми каснимо и са њим - објашњава епидемиолог и додаје да тешко да ћемо да га избегнемо.
Мере нису решење, треба нам дисциплина
Епидемиолог др Радмило Петровић каже тешко да би нам у овом тренутку увођење нових против ковид мера спречило предстојећи сценарио јер се мере код нас слабо поштују.
- Ми смо народ који је недисциплинован. Народ који не поштује много тога. Иако смо први набавили вакцину против корона вируса и имунизацију започели снажно, ми смо одједном стали и одустали и од прве земље по вакцинацији сада смо скоро последњи, сви су нас стигли и престигли - каже др Петровић.
Он још додаје да уводити мере унапред, такође не би произвело никакву ефективност, јер би се људи убрзо зашитили.
- Ја бих сада пустио до Нове године овако како јесте, нек иде тако, с обзиром да је овај сој у опадању. Делта плус још увек није дошао а сезонски грип само су појединачни случајеви забележени тако да неће ни он направити већу епидемију. Али после Нове године не знамо шта ће бити, вероватно ће бити погоршања и то не крајем јануара као што се наводи већ много раније - тврди епидемиолог Петровић.
Он објашњава да ће томе допринети славе које су већ почеле, а затим долазак наших људи који живе у иностранству за Католички Божић.
Зато ће се каже већ после Нове године видети пораст заражених, што ће се наставити и током јануара када ће доћи до знатног погоршања.
- Нисмо се ми још поздравили са корона вирусом. Можда смо му рекли довиђења али не и збогом - каже епидемиолог и додаје да је ово сада епидемијски реп, који иде полако али дуго траје, тако да ће каже корона сасвим сигурно бити још дуго присутна.
Епидемиолог Петровић каже да уколико би се наставила овако хладна зима то би још више допринело ширењу корона вируса, јер су тада највећа окупљања људиу затвореним просторима где је и највећи ризик од ширења вируса.
- Оно што нам преостаје, јесте да се надамо да ће омикрон сој осим тога што прави већи број лакших и асимптомских облика, довести до мање смртности као што се прича у свету - закључује епидемиолог др Радмило Петровић.
Нова година и славе алармантни
Иако се епидемиолошка ситуација код нас побољшава, дочек Нове године је појава омикрон соја су разлози због којих је епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон забринут.
- Плаши ме дочек Нове године и појава омикрон варијанте вируса, зато ће струка тражити да ковид пропуснице важе 24 часа - рекао је јуче епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
Он је овом приликом истакао да се радује опадању бројева али да са друге стране постоји стрепња због дочека Нове године и слава и да су то празници у којима има највише контаката, а да је у овим условима веома важно да се то задржи на уском кругу породице. Епидемиолог је нагласио да ће струка тражити оштрије мере за предстојеће празнике, и да остају при ставу да је потребно увести ковид пропсунице које ће важити 24 часа.
- Што се тиче дочека, као епидемиолог говорим и разумем да ће људи бити љути због тога, али ја бих највише волео да се то не одржи и да сви дочекују у становима, јер би на тај начин спречили експлозивно ширење које апсолутно постаје могуће због омикрон варијанте, која ће сасвим сигурно дотле ући у земљу - рекао је др Предраг Кон.
Ванредно стање у Лондону
Од тренутка како је регистрован у Британији, омикрон сој направио потпуну пометњу у овој земљи. Осим што су против пандемијске мере биле убрзо пооштрене и доведене до максимума, сличне онима на почетку епидемије, то није помогло да зауставе нагли пораст заражавања, тако да је у Лондону проглашено ванредно стање.
Овај корак је уследио након што је Британија у петак пријавила највеће повећање у току 24 часа у броју нових случајева од почетка пандемије.
У последња 24 сата забележено је више од 90.000 нових случајева корона вируса, а 125 особа је преминуло од последица инфекције, показују најновији званични подаци.
Британска агенција за здравствену безбедност саопштила је да је укупно до сада регистровано скоро 25.000 случајева омикрон соја корона вируса, што значи да је број заражних омикрон сојем порастао за више од 10.000 у протекла 24 сата.
Холандија уводи строге мере "неизбежан потез"
Холандска влада саопштила је да од данас уводи строге мере карантина широм земље, у покушају да обузда нагли пораст инфекција омикрон соја корона вируса.
- Холандија ће од недеље поново бити у изолацији - рекао је привремени премијер Марк Руте.
Здравствени саветници су препоручили увођење строгих мера због лоше епидемиолошке ситуације. Од уторка су већ продужене све до 14. јануара мере из новембра, које подразумевају затварање угоститетљских објеката и већине продавница у периоду од 17 сати до 5 сати ујутру.
Холандски премијер је појаснио да је увођење нових мера "неизбежан потез због петог таласа изазваног варијантом омикрона који је погодио Холандију".
Поред овога, основним школама у Холандији је раније наложено да превремено започну зимски распуст због високе стопе заразе код деце, а Руте је тада саопштио да би омикрон сој могао да постане доминантна варијанта у земљи до јануара.
Данска и Норвешка премашују рекордан број оболелих
Данска и Норвешка најавиле су строже мере у борби против растућег броја заражених корона вирусом, пошто су власти саопштиле да се нова варијанта омикрон брзо шири и да ће вероватно постати доминантна у неколико земаља ЕУ за неколико недеља или чак дана.
Две скандинавске владе рекле су да очекују да ће дневне инфекције ускоро премашити све претходне рекорде, јер је веома заразни омикрон повећао талас заразе, који је у великој мери покренут делта сојем.
Данска је друга после Велике Британије по броју потврђених случајева заразе омикроном, са 3.473 идентификована случаја у популацији од 5,8 милиона, од којих је 80,6% примило две дозе вакцине. Национална здравствена управа је у понедељак пријавила пораст од 50 одсто у броју нових недељних случајева, што је највећи број од почетка пандемије, па је у понедељак било чак 7.799 дневних инфекција, што је дупло више него прошле недеље.
Норвешки званичници су упозорили да би омикрон могао да зарази између 90.000 и 300.000 људи дневно у наредне три недеље уколико се нове мере не покажу делотворним, у поређењу са претходним врхунцем од око 1.000, док би пријеми у болницу могли да достигну двоструко већи ниво од претходног.
Норвешка је последњих дана регистровала рекордан број инфекција и болничких пријема, међу којима је 958 случајева омикрона пријављених у понедељак, укључујући 472 у главном граду Ослу. Премијер Јонас Гар Стере упозорио је на озбиљну ситуацију, преноси Гардијан.
Италијанска влада разматра нове анти-ковид мере за празнике
Италијанска влада разматра нове анти-ковид мере како би избегла пораст броја случајева корона вируса током предстојећег празничног периода, известили су данас италијански медији. Нове мере које ова земља предвиђа су да ће осим доказа о вакцинацији, за јавна окупљања бити потребан и негативан тест.
Остатак Европе се спрема за нов талас за празнике
У земљама које су претрпеле тешке корона таласе прошлог месеца, пре него што се омикрон појавио – укључујући Аустрију, Немачку, Холандију и Белгију, као и земље централне и источне Европе, попут Словачке, Чешке и Хрватске – нагло је опао. Међутим званичници у Француској упозорили су да ће омикрон скоро сигурно подстаћи шести талас, док случајеви у земљама јужне Европе које су углавном избегле јесењи талас почињу нагло да расте.
Мартин Хирш, шеф болничког центра АП-ХП у Паризу, највећег европског болничког система, рекао је у понедељак да би Француска требало да се припреми за талас инфекција изазван омикроном који ће почети у јануару, док је главни епидемиолог Белгије рекао да очекује да ће нови раст почети "око новогодишњих празника".