ЦРНИХ 17 ЗОНА У СРБИЈИ! Поплаве дигле спасиоце на ноге, куће УНИШТЕНЕ, мостови УРУШЕНИ (ФОТО/ВИДЕО)
Ситуација се смирује, али последице ће тек морати да се санирају
Зимске кише и топљење снега подигле су ниво река и потока широм Јужне Србије. Излила се чак и Јужна Морава, а мутна Нишава претећи је ковитлала муљ под нишким мостовима... Своје сурово лице показали су и Ибар и Лим.
"НИСАМ ЗНАО ГДЕ САМ" Мушкарац пронађен на Копаонику након потраге
ОБИЧАЈИ ЗА СРПСКУ НОВУ ГОДИНУ: Обавезно испоштујте сваки да не бисте имали баксузну годину!
УВЕДЕНА ВАНРЕДНА ОДБРАНА ОД ПОПЛАВА НА ИБРУ: Постављени џакови са песком, дежурне екипе на терену
Ипак, притоке ових већих река, у сушном делу године само мали потоци, након обилних падавина лако прерасту у бујичне токове који пустоше све пред собом.
Тако је чак 17 општина у Србији нову годину отпочело са новом ванредном ситуацијом. И много тужних слика људи који су изгубили све, напуштају домове или газе кроз воду до колена...
За свега неколико сати реке су заробиле људе у својим домовима, плавиле дворишта, угрожавале стоку, људи су евакуисани, а мостови су рушени.
Проблем са многима којима вода није допрла до кућа био је нестанак воде у славинама, бунари су постајали неупотребљиви, а претио је и нестанак струје.
Ситуација се смирује, али последице ће тек морати да се санирају.
Ванредна ситуација на снази је на територији 17 локалних самоуправа, и то на територији четири града: Ниша, Лесковца, Пирота и део територије града Врања и на територији 13 општина. То су: Бујановац, Житорађа, Дољевац, Димитровград, Власотинце, Гаџин Хан, Владичин Хан, Медвеђа, Куршумлија, Бела Паланка и Бабушница и делу територије општине Пријепоље и Бојник.
Тамо где проблем није била киша, муке је задавао снег: због обилних снежних падавина на делу општине Пријепоље - за шест месних заједница, проглашена је такође ванредна ситуација. Снег је нападао и до преко пола метра висине, а сељаци су се сами организовали не би ли што пре очистили путеве до својих села.
Поплаве су погодиле и подручје Косова и Метохије, па је Канцеларија Владе Србије за КиМ послала је помоћ породицама погођеним том непогодом.
Ситуација се смирује, али још није време да се потпуно опустимо.
РХМЗ издао хидролошко упозорење
- На Јужној Морави код Мојсиња и Алексинца водостаји су у мањем порасту, крећу се изнад границе ванредне одбране од поплава и имаће тенденцију стагнације и мањег опадања у наредна 24 часа. На Ибру код Рашке водостаји су у порасту, крећу се изнад границе редовне одбране од поплава и имаће тенденцију мањег пораста у наредна 24 часа.
Драматичне слике спасавања и евакуације
Током протеклих дана било је и те како драматичних ситуација. Тако је, на пример, у селу Бадњевац у општини Житорађа спасена старија болесна жена. Током ноћи поплава је захватила њену кућу, а она је остала заробљена на спрату са породицом. Интервенисао је Специјалистички тим за спасавање и рад на води Сектора за ванредне ситуације.
Такође, у селу Доњи Буниброд код Лесковца, евакуисана је једна старија особа из стамбеног објекта.
Многи мештани најосновније ствари хитро су потрпали у кесе, не би ли спасли оно најдрагоценије. Они су пред својим очима губили дом...
- Припадници Ватрогасно-спасилачког батаљона из Крушевца су током дана помагали угроженом становништву у месту Ђунис и вршили испоруку хране и осталих животних потрепштина где је услед изливања Јужне Мораве дошло до плављења домаћинстава. Припадници ВСБ Крушевац су на терену и прате стање - саопштава МУП.
Услед изливања Торинског потока, ватрогасци-спасиоци превентивно су евакуисали 16 особа из села Шаиновац код Дољевца са три локације, док су у насељеном месту Кацабаћ код Бојника евакуисане две особе из стамбеног објекта, две особе из возила у насељу Придворица и две особе у селу Косанчић, од којих је једно непокретно.
Више од 60 припадника Трећег центра за обуку Команде за обуку из Лесковца и 310. инжињеријског батаљона Треће бригаде копнене војске ангажовано је у Лесковцу, Власотинцу и Житорађи.
Посебно јак утисак у јавности оставиле су слике спасавања стоке у пиротском селу Рсовци. Људи су беспоговорно кренули да гацају по дубогој води, не би ли избавили јагњад док је мост још био читав.
- Од почетка снежних падавина припадници Сектора за ванредне ситуације са Специјалистичким тимовима за спасавање и рад на води евакуисали су 85 особа из објеката који су поплављени изливањем бујичних потока, и то 32 лица из Дољевца, два из Лесковца, шест лица из Бојника, осам из Бујановца, четири из места Златокоп код Врања, три из Пирота, 20 из Беле Паланке, осам из Црвене реке и по једну особу из Димитровграда и Доње Трнаве код Ниша - додају у МУП.
Стиже помоћ Владе
Влада Србије ускоро ће донети одлуку о помоћи локалним самоуправама које су последњих дана претрпеле штету у поплавама, најавио је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић.
Министар је посетио општину Бојник где је обишао путеве које је оштетила вода, као и поплављено домаћинство сестара Живанке Митић и Ружице Златановић.
Момировић је рекао да се вода повлачи, али да је штета, која још увек није процењена, остала велика.
- Ми у овом тренутку не можемо да сагледамо колика је штета, јер воде још увек има на појединим путним правцима и неке куће су уништене - рекао је Момировић новионарима у Бојнику након обиласка.