ДА ЛИ СЕ МОГУ ВАКЦИНИСАТИ И ОНИ КОЈИ СУ ПРЕБОЛЕЛИ КОВИД? Стигао ОДГОВОР на највеће питање имунизације
Особе које су преболеле ковид такође могу да се вакцинишу
Директор Хрватске агенције за лекове и медицинске производе ХАЛМЕД изјавио је да и особе које су преболеле коронавирус могу да се вакцинишу. Такође, појаснио је начин складиштења вакцина као и могуће нус појаве.
НА ПЕШТЕРСКОЈ ВИСОРАВНИ ТРИ СЕЛА БЕЗ СТРУЈЕ: Већ нападало 30 цм снега, машине се боре са наносима (ФОТО)
"ПОГОДИЛА МЕ ЊЕГОВА СМРТ": Др Кон отворио душу, објаснио у ком би случају НАПУСТИО посао
НАЈМЛАЂИ ПАЦИЈЕНТ ИЗ КОВИД БОЛНИЦЕ БАТАЈНИЦА ПУШТЕН КУЋИ: Исповест девојке за коју је навијала цела Србија
- На основу резултата клиничких испитивања установљено је да цепиво штити 95 одсто. Потребно је примити две дозе у размаку од 21 дана - појаснио је.
- Утврђено је да је рок ваљаности вакцине око шест месеци и да је потребно да се чува у посебним условима, на -90 до -60 ступени, што значи да је и приликом транспорта потребно пазити да се тај хладни ланац очува. Кад се цепиво отопи, могуће га је чувати на температури фрижидера неких пет дана, а пре саме примене потребно га је превести у облик за примену, то јест разредити физиолошком отопином, и потрошити га у оквиру шест сати - казао је Томић.
Појаснио је и коме је вакцина намењене те ко би требало да је не прими.
- Вакцина је намењена особама старијим од 16 година. Што се тиче педијатријске популације, ту је регулатор направио одређени изузетак и дозволио је произвођачу да у каснијим студијама покаже одређене резултате. Што се тиче трудница, није апсолутно за њих контраиндиковано, али најбоље би било да се свака трудница посаветује са својим лекаром који индивидуално може проценити који је омер корисности и ризика за трудницу, посебно ако постоји ризик од неких хроничних болести попут шећерне болести и кардиоваскуларних болести где би евентуална инфекција covidom-19 могла изазвати одређене компликације. Што се тиче особа које су преболеле covid, да, сматра се да се и оне могу вакцинисати - поручио је.
Осврнуо се и на могуће нуспојаве, наводећи да су до сада забележене нуспојаве присутне и код примене других цепива.
- Велика већина нуспојава забележена је у клиничким испитивањима које је обухватило 44.000 испитаника. Ту су забележене углавном нуспојаве које су иначе присутне код вакцинисања, као што су бол и свраб на месту примене цепива, главобоља, температура, умор и слично. То су све уобичајене нуспојаве. Забележено је и неколико тежих алергијских реакција које су се установиле тек кад су се стотине хиљада људи у другим земљама почели са вакцинисањем - рекао је Томић, додајући да су алергијске реакције биле ретке.