КОЈЕ СУ ГЛАВНЕ РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ЦЕПИВА? Др Ана Банко објашњава да ли вакцина делује против новог облика короне!
У Србији је у току вакцинација против корона вируса.
На грађанима је да одлуче коју ће вакцину примити, а многима и даље није јасно какве су разлике између цепива и за коју треба да се определе.
НАЈВЕЋЕ ГЕОПОЛИТИЧКО ОРУЖЈЕ: Како је вакцина постала средство надметања? (ВИДЕО)
МАТЕМАТИЧКИ МОДЕЛ ПРОФЕСОРА КОЧОВИЋА: Која земља је у "црној зони" и да ли је НОВИ СОЈ смртоноснији?
УСКОРО КРЕЋЕМО У ЈОШ БРЖУ ИМУНИЗАЦИЈУ! Др Стевановић: Свака вакцина вас штити
Доцент др Ана Банко, вирусолог Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду, објашњава да је свака вакцина до сада прошла ригорозна испитивања те да су све безбедне.
Она је за "Политику" рекла да су вакцине тестиране на више десетина хиљада добровољаца, а да је број примљених доза у свету тренутно око 60 милиона.
- Ове чињенице говоре о безбедности вакцине, а предност једних у односу на друге можемо проценити тек на основу анализе резултата и ефеката имунизације за више од пола године - каже др Банко.
Вирусолог Банко објашњава да ипак постоје разлике у вакцинама, а оне се огледају у начину њихове проиводње, па самим тим и како подстичу наш имуни одговор на ковид-19.
- Вакцине које су до сада у свету регистроване против ковида засноване су на три принципа. Од којих су чак два иновативна. Вакцина "Синофарма" произведена је на моделу инактивног вируса. РНК вакцине, попут оних компанија "Фајзер" и "Бионтек" и "Модерна", до сада су развијане у домену онкологије, али су такође пре неколико година рађене клиничке студије и на вирусној РНК вакцини против беснила. Овим вакцинама се убацује се иРНК, која представља краткотрајно упутство да машинерија наше ћелије сама направи С протеин, а онда и антитела. Због нестабилности РНК вакцине захтевају чување на изузетно ниским температурама, али је њихова предност у једноставности производње и брзој модификацији РНК у случају појаве нових сојева. "Спутњик В" и "АстраЗенека" су вакцине које су информацију за синтезу С протеина упаковале у умртвљен аденовирус. Дакле, аденовирус се користи као носач који обезбеђује сигуран улазак ове информације у нашу ћелију, а не може да изазове обољење - испричала је детаљно др Банко.
На питање да ли вакцину могу да приме људи са аутоимунским болестима, др Банко је рекла да до сада нису рађена таква циљана клиничка испитивања.
- Две најважније чињенице јесу да произвођачи не укључују аутоимуност као контраиндикацију за вакцинацију, као и то да званична удружења дају препоруку да особе са аутоимунским болестима приме вакцину - рекла је он.
Она је додала и да људи који су "алергични на пеницилин као и разне полене, лекове, храну, латекс и слично нису званичне контраиндикације наведене од стране произвођача".
Вакцина и труднице
Др Банко наводи и да информација да не смеју да се вакцинишу жене које планирају трудноћу није проистекла из неког званичног документа нити научне публикације те наводи да не постоји стручно утемељење да вакцина утиче на плодност.
- Познато је да је више жена затруднело током клиничке студије испитивања регистрованих вакцина, али и да ће труднице у наредним корацима бити циљано уклучене у даља клиничка испитивања - рекла је она.
Она је такође препоручила да се вакцинишу и они који су већ прележали корону из разлога што се могу поново инфицирати овим вирусом.
На питање да ли особе које су вакцинисане ипак се могу заразити корона вирусом, др Банко каже да за тако нешто постоји шанса, мала, али постоји.
- Особа која је вакцинисана у изузетно малом проценту може бити заражена. Та вероватноћа се приближно изражава ефикасношћу саме вакцине, што значи да је та могућност код већине вакцина од пет до осам одсто, односно око 20 одсто. Чак и особе које су се заразиле након вакцинације нису имале озбиљне облике ковида-19, што је најзначајније.
Она је објаснила да тренутна истраживања показују и да су вакцине ефикасне када је у питању нови сој корона вируса, поготово код "британског соја". Међутим, код оних који су названи "јужноафрички" и "бразилски" "сумња се да ефикасност антитела може бити и до 10 пута мања у односу на друге већ постојеће варијанте".
Подсетимо, први случај новог британског соја забележен је у Србији.
- На Институту за микробиологију и имунологији Медицинског факултета у Београду прошлог викенда изолован је британски сој корона вируса у Србији – изјавила је проф. др Тања Јовановић која је у тиму истраживача који секвенцирају геном корона вируса у Србији.
- Успели смо да испратимо све контакте жене која је имала негативан ПЦР тест, док је њен муж имао обострану упалу плућа - рекао је Александар Вучић и додао да нема разлога за панику.