ДА ЛИ ЗНАТЕ ШТА ЗНАЧИ РЕЧ "АМИН?" Мала молитва великог значаја - ЕВО одакле води порекло
Ова реч се користи у много језика, а користе је и Арапи и муслимани, за исте сврхе као и хришћани
Реч којом се завршава свака молитва је - амин. А она има једноставно значење. Амин је реч која потиче од хебрејске речи āмēн. Ова реч је једна од ретких која је остала готово непромењена од свог настанка. Преживела је хиљаде година, а њен облик је само прилагођен на неколико различитих језика, док је значење остало исто.
Ова реч датира из времена првих писаних речи и појављује се у најранијим јеврејским списима. Њено значење везује се за одобравање и означава нешто што ће се тек догодити. Превод речи амин је – "нека буде тако!", "Тако је!". Амин се користи и да се укаже на то да се неко веома слаже са нечим и у том смислу значи "ваистину, без сумње, неспорно".
СУТРА ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК ЂУРЂЕВДАН! Да ли га славите посног или мрсног? ЕВО шта каже Црква
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ДАНАС ПРОСЛАВЉА ТРИ АПОСТОЛА: Изговорите ову молитву и најтежи греси биће вам опроштени
ЧУДО НА ПРАЗНИК У РАЗРУШЕНОМ МАРИЈУПОЉУ! Српски новинар тврди: Једна црква остала читава, из ње се чула МОЛИТВА ОЧЕ НАШ
Етимолошки, ова реч долази од хебрејског глагола "аман" што се преводи као "оснажити, потврдити". Међутим, корен ове речи је општесемитски и може се наћи и у арамејском језику којим је говорио и на којем је проповедао и сам Исус Христ. У православним јеванђељима се ова реч користи чак 77 пута, и то се већином ставља у уста Спаситеља.Етимолошки, ова реч долази од хебрејског глагола “аман” што се преводи као "оснажити, потврдити". Међутим, корен ове речи је општесемитски и може се наћи и у арамејском језику којим је говорио и на којем је проповедао и сам Исус Христ. У православним јеванђељима се ова реч користи чак 77 пута, и то се већином ставља у уста Спаситеља.
Граматичари сматрају да је сугласнички корен ове речи "амн" (јер "алеф" има функцију сугласника у морфологији хебрејског) и да тај корен значи "бити чврст, потврдити, поуздано, верно, имати веру, веровати".
Чак и Арапи имају реч "амана" која има исто значење и која се претвара у “амин” на исти начин као у хебрејском. Муслимани реч “амин” користе исто као и Јевреји и хришћани: када завршавају молитву.
Многи поборници теозофије, афроцентричних историјских теорија и езотеричног хришћанства сматрају да је реч “амин” повезана са египатским богом Амоном који се понекад назива Амен. У једном тренутку Амон се стопио са богом сунца Ра па је постао Амон-Ра; био је у тој форми краљ богова и најважније египатско божанство, трансцендентално, самостворено и ван конкуренције, заштитник сиромашних и централно биће што се тиче личне побожности.
Толико је то далеко отишло да је египатска религија у једном тренутку постала практично монотеистичка, јер су сви остали богови били третирани као Амонове манифестације.