Да живот на селу буде рај, а не мука: Пољопривредници у Ваљеву збринути, градских субвенција има у изобиљу (ФОТО)
Велика новчана средства издвајају се кроз директне субвенције пољопривредницима.
Град Ваљево покрива територију од више од 900 квадратних километара и велики део те територије припада пољопривредном земљишту. Оно што је основни задатак градске власти, а како би пољопривредници били задовољнији и остајали на селу, јесте изградња путне инфраструктуре кроз атаре, као и додатна финансијска средства за набавку пољопривредних помагала и средстава, али и електрификација и изградња инфраструктуре за наводњавање.
Потребно је средити и категорисане и некатегорисане путеве који су у лошем стању, како би пољопривредници могли лакше да дођу до својих ораница и обрађују их, а да тиме не штете своје пољопривредне машине.
Рад градске власти на завидном нивоу: Одличан рецепт за бољи живот грађана Ваљева (ФОТО)
ТУРИСТИЧКО БЛАГО СРБИЈЕ: Град са два светионика показује пут туристима у праву пустоловину кроз историју (ВИДЕО/ФОТО)
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
Велика новчана средства издвајају се и кроз директне субвенције пољопривредницима. Град Ваљево има бројне субвенције за пољопривреднике као што су једнократни кредити који се враћају у року од годину дана, кредити на две године, субвенција за вештачко осемењавање крава, субвенција за синхронизацију еструса код оваца, набавка пољопривредних машина, субвенционисање система за наводњавање, набавку кошница, набавку јуница, калцификацију и многе друге.
Ове године је посебна пажња усмерена на помоћ младим пољопривредницима и давања су знатно увећана у односу на прошлу годину. Град је успео да сачува новац и обезбеди својим пољопривредницима средства за помоћ, што многе општине не могу ни уз помоћ републичких фондова. Циљ градских власти је да помогну младим предузетницима и пољопривредницима да што више њих остане на селу и управо ту се развија пословно.
Град Ваљево је ове године у оквиру мере подршка младима у руралним подручјима, определио укупно 60 милиона динара за подстицај и још 10 милиона динара за подршку младима у пољопривреди, а све то преко Програма подстицаја града Ваљева за подршку у пољопривреди. Такође, накнадно се ребалансом буџета издвојило још пет милиона динара.
Током овог лета подељена је пољопривредна механизација младим пољопривредницима, њих 41 је конкурисало сада и сви су добили неку механизацији. У другој фази ће пољопривредну механизацију добити њих 20. . У овој првој тури, могу да напоменем да је 41 пољопривредник конкурисао и да су сви добили та средства, а у другој тури ће добити преко њих 20. Подељена је пољопривредна механизација и то: грајфери, тарупи, балерине, косачице, тракторске фрезе и друго.
На конкурс су могли да се пријаве млади пољопривредници до 40 година старости и интересовање за субвенције градске власти из године у годину је све веће. Максималан износ за који су могли да конкуришу јесте 300.000 динара, а услов је да пољопривредници имају и регистровано привредно газдинство на територији Ваљева, али и изводе из биљне или животињске производње како би се утврдило чиме се конкретно сваки пољопривредник од њих бави. Сви пољопривредници учествовали су у плаћању механизације са 30 процената потребних средстава, а Град је платио 70 одсто.
Пољопривредници су изразили изузетно задовољство и захвалност градској власти што је увећала давања за пољопривреде субвенције и што ратари могу да рачунају на подршку.
- Ово је заиста значајно за младе пољопривреднике који су остали да се боре на селу, јер добити механизацију за 70 посто новца, а ми учествујемо са 30 посто, то није било задњих 10 до 15 година. Видимо да држава и град Ваљево мисле о младима и са тим машинама ми можемо да рачунамо на већу производњу. Ја сам ове године конкурисао за утоваривача ђубрива стајског, он је у вредности од 340 хиљада динара. Ово ће ми омогућити бржи и савременији рад на селу, са чиме ће производња ићи брже – рекао је приликом примопредаје један од пољопривредника Владан Сенић.
Током ове године у само два месеца за субвенције Града пријавило се више од 650 захтева пољопривредника. Близу 300 захтева поднето је за куповину нове пољопривредне механизације, преко 60 за садни материјал, затим за куповину опреме за пчеларство, система за наводњавање, те набавку приплодних јуница. Једно пољопривредно газдинство може да конкурише по више основа, али не може да пређе укупан износ повраћаја од 300 хиљада динара, осим за куповину трактора где је највећи појединачни повраћај 500 хиљада динара. За куповину трактора у Ваљеву се до сада одлучило већ 10 пољопривредника.
Пракса у Ваљеву била је да се сваке године један број пољопривредника овди на пољопривредни сајам у Новом Саду, као и да се организује одлазак у иностранство како би се њихова знања увећала. Такође, велики број пољопривредника посећује и Традиционалну овчарску изложбу у селу Причевић која се одржава сваке године у септембру, што показуј да градске власти озбиљно схватају мисију да што више помогну младима на селу и да им омогуће просперитет и бољу будућност.
Пројекат је финансиран из буџета Града Ваљево. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.