ДАНАС СЛАВИМО МАРКОВДАН! Ако не желите да НАЉУТИТЕ свеца и да вас ЦЕЛЕ ГОДИНЕ прати НЕСРЕЋА, ове ствари никако не радите
Православни верници данас обележавају Марковдан, дан посвећен Светом апостолу Марку. Марковдан се традиционално слави 8. маја, а верници га поштују кроз различите обичаје.
Марко је био пратилац и сарадник апостола Петра, који га је назвао својим духовним сином у својој посланици. На захтев верника да напише науку о Господу Исусу Христу, Марко је написао јеванђеље које је апостол Петар потврдио као истинито. Постављен је за епископа и проповедника у Мисиру, где је ширио хришћанство, чинио чудеса и добра дела. Нажалост, погани су га ухватили и убили док је служио литургију у александријској цркви на Ускрс.
Марковдан се традиционално обележава и слави у Србији. Постојало је веровање да ће особа која се огреши и не поштује апостола Марка бити кажњена олујама и громовима који ће уништити њено имање. Због тога земљорадници не раде на својим њивама тог дана.
Иако се ово веровање о одмору пренело и на друге професије, постоји уверење да није добро дремати преко дана на Марковдан јер ће вас цела година пратити поспаност.
Свети Марко је био заштитник писаца и написао је прво Јеванђеље. Његова заповест је била да се стечено не сме продати по већој цени.
Легенда каже да је када је Свети Марко ступио на обалу у Александрији, једна од његових ципела се распала. Тада је приметио обућара којем је дао своју ципелу на поправку. Док је обућар поправљао ципелу, пробио је себи руку шилом, узрокујући бол. Марко је направио мешавину прашине са својом пљувачком и тиме помазао рану, одмах је постала здрава. Обућар је био толико задивљен овим чудом да је позвао Марка у свој дом. Након што је чуо Маркову проповед, Анијан, како се звао, се крстио, као и читава његова породица. Његова ревност је била толико велика да га је Свети Марко поставио за епископа. Тако је овај светац постао други епископ у Александријској цркви.
Један од обичаја је посета цркви, где верници присуствују литургији и моле се за благослов и заштиту. Такође, овај дан се обележава посебном молитвом посвећеном Светом Марку.
У неким крајевима, верници обележавају Марковдан и кроз народне обичаје. Земљорадници обично не раде на пољима тог дана, верујући да би то могло донети невреме или несрећу. Такође, верује се да се на Марковдан не треба купати у рекама или језерима како не би дошло до неке несреће.
У многим породицама, традиција је да се припреми посебна трпеза са посном храном у част Светог Марка. Обично се спремају посне посластице попут пите са зељем, пасуља или других традиционалних јела.
Марковдан је прилика да верници покажу поштовање према овом свецу и да се окупе у молитви и заједништву са породицом и пријатељима.
Извор:Србија Данас/Ало