ДЕЛТА СОЈ ПРЕТИ ДА СЕ РАЗБУКТИ НА ЈЕСЕН: Који месец ће нам показати истину, кључни датум у борби против короне
Лето, годишњи одмори, број заражених у опадању, стиче се утисак као да смо заборавили да је вирус и даље ту
На јесен можемо бити у проблему ако се озбиљно не приступи вакцинацији јер је делта сој много заразнији и брже се преноси, каже проф. др Бранислав Тиодоровић.
ИСТОРИЈСКИ ДАН ЗА СРБИЈУ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Данас стиже супстанца за вакцину Спутњик В која ће се производити на Торлаку
КО СУ САДА НАЈВЕЋИ ПРЕНОСИОЦИ КОРОНА ВИРУСА: Др Кон упозорава да није искључено да се врате строге мере!
Београд данас двоцифрен по броју новозаражених: На другом месту некадашње жариште на југу Србије
Најважнији месец биће септембар. То је тренутак када школе почињу, када се људи враћају с годишњих одмора из разних места, из иностранства, када почиње рад у колективу. Октобар ће нам пак показати шта смо урадили у претходном периоду, да ли смо се вакцинисали у довољном броју, да ли смо се придржавали мера и шта нам је даље чинити, каже епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
Имунизација је у току, имамо довољан број вакцина на располагању, али још нисмо достигли 50 одсто пунолетних, вакцинисаних грађана, иако смо очекивали да ће се то догодити још крајем јуна, али смо свакако близу. Према последњим подацима, прву дозу примило је више од 47,3 одсто грађана, а обе дозе више од 43,01 одсто. Циљ да број заражених смањимо испод 100 је испуњен, те се чини да се народ мало више опустио због тог податка.
- Живот мора да се одвија и то сви знамо. Људи, нарочито млади су жељни и путовања, излазака, забаве, концерата, спортских манифестација и све је то у реду. Егзит има сјајну организацију, они вакцинисани могу без проблема да долазе, они који нису, потребан им је ПЦР не старији од 72 сата, тако да ће они морати да плаћају изнова кад истекне. Биће рађени и антигенски тестови који одмах показују да ли је неко заражен. Али то је компликовано, зато су слободнији они који су вакцинисани, они ће моћи да се понашају опуштеније. Не очекујем неке нагле промене током лета, али већ на јесен могуће је повећање, када се сви врате у радне организације, школе, па ће доћи зима, рад у затвореном простору, тако да је потребно вакцинисати се током лета, и поштовати мере, маске у затвореном простору и појачана дезинфекција свих површина, у дому, колективу, ресторану, бару - каже епидемиолог.
Да ли се вакцинација одвија спорије него што се очекивало? Радно активно становништво још није достигло жељени проценат вакцинације и он се креће нешто више изнад 40 одсто, такође млађи испод 25 година далеко су од жељеног процента. Ипак, постоји шанса да се млади и радно активно становништво мотивишу и проценат вакцинисаних достигне жељену цифру.
- Када људи на јесен буду видели да се број повећава онда ће, верујем, приступити вакцинацији. Понављамо стално, вакцинација је једино решење и морамо јој приступити озбиљно и одговорно. Сви желимо да се опустимо и да не размишљамо о болести, али епидемија је таквог карактера да она не мирује и ми морамо то да прихватимо. Ако хоћемо заиста да "ојачамо" то можемо само вакцинацијом, јер она је најбољи штит - објашњава професор.
Полемика се води и око треће дозе, јер сви они који су се вакцинисали почетком године, можда ће већ на јесен морати да добију и трећу дозу, мада се ипак очекује да се то деси почетком наредне године.
- Ради се на студији која треба да утврди ниво колективног имунитета, односно да утврди ниво имунитета код људи који су вакцинисани. Она би требало да нам да ту врсту одговора, и по узрасту и по вакцини и генерално по свим параметрима. Није свеједно да ли си старији или млађи, такође посматра се и територијална распрострањеност, упоређују већи и мањи градови. Даље, студија би требало да утврди да ли они коју су вакцинисани или су прележали, колики је ниво имунитета. Ту ћемо имати одговор да ли је неопходно увести и трећу дозу пре краја године, а ја сам сигуран да ћемо тек почетком следеће године имати трећу дозу, али видећемо шта ће студија показати - каже професор Тиодоровић.
Лето, годишњи одмори, број заражених у опадању, стиче се утисак као да смо заборавили да је вирус и даље ту. Вакцине имамо, а људима као да је све прече од вакцинације. Не смемо заборавити шта се дешавало у минулим месецима, од почетка епидемије до данас. Да су људи умирали без обзира на године и здравствено стање и да једноставно нема правила. Вакцинација је неопходна и то је потребно да прихватимо сви, колективно. Што више вакцинисаних, то смо заштићенији и слободнији.
- На почетку све је добро кренуло, међутим, још нисмо стигли до 50 одсто вакцинисаних. Како су бројеви почели да падају све је више оних који избегавају да се вакцинишу током лета, неки планирају одмор, друге активности, врућина је, па шта ако добију температуру, што је уобичајена реакција, пуно је непотребних изговора. Заборављају да на јесен прети реална опасност да се број заражених повећа. Стигао је и делта сој, који је вероватно ту присутан већ неко време, он је заразнији, односно брже се преноси, тако да на јесен можемо бити у проблему ако се озбиљно не приступи вакцинацији. Људи старији од 65 година су то озбиљније схватили, а то треба да схвати и радно активно становништво које би требало да достигне обухват од 60, 70 одсто вакцинисаних. Млади људи такође треба да буду више заинтересовани јер могу бити преносиоци, тако да нам не преостаје ништа друго него да будимо одговорни, да и даље носимо маске у затвореном, да вршимо појачану дезинфекцију и да они који се нису вакцинисали да то и ураде - закључује епидемиолог.