ДО АВГУСТА СЕ ОЧЕКУЈЕ КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ! Трећа доза вакцине најављује пораз пандемије, где је ту Србија?
Вакцина те компаније тренутно се даје у две дозе, у размаку од три недеље
Компаније за производњу вакцина увелико најављују почетак примене треће дозе вакцине са којом ће како кажу до лета постићи колективни имунитет у Европи. Имајући у виду да Србија увелико предњачи по броју вакцинисаних на овом континенту, да ли би то могло да значи да до августа можемо да очекујемо крај епидемије?!
ОЈАЧАЈТЕ ВАШ ИМУНИ СИСТЕМ: Ови витамини су кључни током опоравка од инфекције!
СРБИЈА ПРИПРЕМА ПЛАН ЗА ПАЦИЈЕНТЕ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ КОРОНУ: Пажња усмерена на оне са најтежим проблемима!
ДРАГАН ПРЕЖИВЕО ЗАХВАЉУЈУЋИ НАДЉУДСКИМ НАПОРИМА ЛЕКАРА! У коми провео чак 75 дана, са 120 кг спао на само 70!
Упркос најави да ће се Србија прикључити земљама које су у циљу ефикаснијег постизања имунитета уврстиле и трећу дозу имунизације, наша земља за сада још увек није донела званичну одлуку по овом питању, иако то наши стручњаци саветују.
- Ову одлуку не доносим ја, већ треба да је донесе национално тело, али за сада према мом сазнању ово питање није у процесу разматрања - рекла је за вирусолог Тања Јовановић.
Вирусолог Јовановић је раније образложила корист треће дозе вакцине јер би се према њеним речима на тај начин грађани наше земље заштитили од претећих нових опаснијих сојева корона вируса.
Она је овом приликом објаснила да вакцинални и природни одговор може да нас заштити од заражавања дужи временски период од исте варијанте вируса, а да би вакцинација постигла ефекат, напомиње, потребно је да се имунизује од 50 до 70 одсто грађана како би се спречила циркулација вируса и створио колективни имунитет.
- Уколико то не учинимо, због великог броја осетљивих људи, вирусу се даје шанса да се мења. У том случају, само је питање времена када ће се вирус толико променити да тренутне вакацине могу постати неефикасне. Зато се размишља о трећој дози и некој новој сезонској вакцини када се вирус буде још више изменио - закључила је вирусолог Тања Јовановић.
Да ли ће и за кога трећа доза бити неопходна недавно је објаснила и Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП). Она је овом приликом рекла је да је извесно да ће бити потребна трећа доза кинеске вакцине Синофарм, али да неће морати да је приме сви вакцинисани, већ они код којих је настао блажи одговор или његов изостанак.
Према мишљењу вирусолога, за трећу дозу је за сада рано, јер се још увек није установило колико траје имунитет и после две дозе.
- Говорити о трећој дози према мом мишљењу је рано, јер се још увек не зна ни колико траје имунитет после прележане инфекције. Довољно је да се испоштује ово што је за сада предвиђено а то су две дозе, па да се види колико ће да траје имунитет после вакцине - рекала је вирусолог професор др Нада Уљић Капуљица.
Како је објаснила за сада не постоје прави параметри ефикасности вакцина, те је с тога неопходно сачекати.
Савет за употребу треће дозе уследио је најпре након сазнања да је кинеска вакцина произвођача Синофарм показала мало слабији имунски одзив у односу на друге понуђене вакцине, коју је иначе примио велики број наших суграђана.
Европа ће достићи колективни имунитет у јулу, најкасније до августа, тако је бар рекао новинарима извршни директор Бајонтека Угур Сахин, који је иначе најавио трећу дозу вакцине овог произвођача.
Према његовом изузетно оптимистичном мишљењу овај подухват биће изводљив јер се намерава убрзан темпо имунизације за разлику од почетка када је то текло изузетно споро.
Имајући у виду колико смо испред осталих Европских земаља по успешности имунизације, иако још увек немамо вакцинисано колективно становништво, у поређењу са њима имамо велике шансе да овај процес завршимо и пре лета.
Након истраживања које је ова компанија спровела, ефикасност Бајонтек-Фајзер вакцине пада са 95 на 91 одсто после шест месеци, и да реакција имуног система слаби током времена тако да ће вероватно бити потребна трећа доза.
- У складу са тим, биће потребна трећа доза да би се поново дошло до заштите од готово 100 одсто - нагласио је директор Бајонтека.
Вакцина те компаније тренутно се даје у две дозе, у размаку од три недеље, мада је у неким земљама тај период дужи. Сахин сугерише да би трећу дозу требало дати 9 до 12 месеци после прве, а затим још једну вакцину сваке године или можда сваких 18 месеци.
Вирусолога Миланка Шеклера посебно брине то што се веома мали број младих вакцинише. Како каже, млади се мање вакцинишу јер су им у последњих годину дана говорили да су мање угрожени.
Међутим, ово би могло да се промени током лета уколико се спроведу најаве да ће за учешће на музичким концертима као и утакмицама бити неопходно понети потврду о вакцинацији. Такође, већина туристичких места током лета захтеваће доказ о имунизацији као предуслов за улазак у земљу, што ће сигурно утицати на повећање броја имунизованих у Србији.
Након Седнице Кризног Штаба епидемиолог Бранислав Тиодоровић се изјаснио да је према подацима из болница јасно да се број оболелих смањује, та да се након празника може очекивати попуштање мера.
- У ковид болницама је мање пацијената и има се утисак, према подацима, да се више отпусти него прими. Они који су у респираторним центрима, ситуација се не мења. Наше колеге клиничари морају да издрже, да се спусти тај ниво, да се он у идеалном смислу сматра спорадичним, на томе ћемо морати још много да радимо - рекао је др Тиодоровић.
Он је овде још навео да ће производња вацкине на "Торлаку" омогућити да будемо сигурнији и то понудимо и нашим суседима, и покажемо колико је Србија напредовала. Нагласио је и да морамо да будемо активнији према великим колективима и системима, као и према младима а да од 15. маја почиње велика кампања посвећена управо њима.
Иако Епидемиолог није желео да даје претпоставке о попуштању мера, ипак је улио наду да током празника неће доћи до повећања оболелих и могућност да се тренутни пад заражених корона вирусом настави и након празника.
- Сачекајмо да прођу празници и тек после 10 до 14 дана можемо проценити да ли ће доћи до пораста оболелих. Зашто да не, у једном тренутку, ако се стекну услови, ако све буде под контролом, онда ћемо моћи да применимо тако нешто - нагласио је Тиодоровић.