Доктор из црвене зоне "Драгише Мишовића" опомиње: Два витамина ујутру никако не смемо узимати
У јеку епидемије корона вируса, влада општа помама за витаминима који јачају имуитет. Они јесу јако важни за наш организам, али треба пазити када и коју врсту витамина узимамо.
Проф. др Дино Тарабар који ради у црвеној зони у болници "Драгиша Мишовић" саветује да треба узимати витамине Де и Це, магнезијум, селен, цинк, као и пробиотике.
СЛАВИМО ДЕТИНЦЕ, ПРАЗНИК КОЈИ ЗБЛИЖАВА ПОРОДИЦУ: Вежите своју или туђу децу да вас не би предухитрили (ВИДЕО)
ДАНАС НАС ЧЕКА ЗУБАТО СУНЦЕ: Јутро почело са маглом, могуће и наоблачење
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА СА ВМА: Након операције пацијент нашао начин да олакша душу
- Добро га је узети превентивно а не само ако смо заражени. Када нема сунца долази до пада де витамина. Превентивно се даје 2.000 јединица дневно. Це-витамин препоручујем до 5 до 6 грама дневно. Не треба све суплементе узимати у исто време. Де-витамин и магнезијум не треба узимати ујутро него после подне. Пробиотици су обавезни, посебно уз антибиотке - објашњава доктор из црвене зоне болнице "Драгиша Мишовић".
Доктор Тарабар каже да је питање употребе антибиотика у првих неколико дана дискутабилно. Ако се ради искључиво о вирусној болести антибиотици нису неопходни.
- Ми их углавном дајемо код старијих људи где очекујемо бактеријске суперинфекције да би их заштитили од нових компликација. Некада вируси које лечимо антибиотицима могу да нам направе проблем тако што ће антибиотици да униште сапрофитну бактеријску флору па ће се клиничка слика погоршати - објашњава др Тарабар.
Додаје да је много је тешко лекарима на првој линији да процене да ли треба дати антибиотик или не.
- Клиничка слика од прехладе, грипа, ковида у једном тренутку може бити потупно иста. Није лако то проценити на основу првог контакта. Потребно је много више, сагледати пацијента, видети клиничку слику, лабораторијске налазе, крвну слику и це-ер-пе. На плућима не морате да чујете ништа и то може да заведе - објашњава доктор.