ДОСАД НЕВИЂЕНА ФОТОГРАФИЈА ПОКОЈНОГ ПАТРИЈАРХА: Иринеј седи са својом мајком и осмехује се (ФОТО)
Патријарх је преминуо јутрос у 7 сати и 7 минута, од последица инфекције корона вирусом, од које се лечио у ВМЦ Карабурма.
Више од три деценије патријарх Иринеј био је епископ нишки, али његову рану младост - школовање у основној школи и гимназији обележио је родни Чачак.
Српска православна црква објавила је до сада невиђену фотографију Иринеја са својом мајком Милијаном.
ОВДЕ ЈЕ ПАТРИЈАРХ ПРОВЕО 35 ГОДИНА: Саборна црква у Нишу била је дом његовој светости! (ВИДЕО/ФОТО)
"И ДАН ДАНАС ГА ЗОВЕМ БАТО" Патријархова снаха дан пре смрти Иринеја говорила о СЕЋАЊИМА која је вежу за њега
ОН ЈЕ БИО УЗ ПАТРИЈАРХА ДО ПОСЛЕДЊЕГ ТРЕНУТКА! Кроз сузе саопштио ТУЖНУ ВЕСТ: Да, тачно је, не могу сада да причам
Он је рођен и одрастао у селу Видове код Чачка, а био је прво свештено лице у својој породици. Отац му је био Здравко Гавриловић, а Иринеј је на крштењу добио име Мирослав.
По завршетку гимназије у Чачку уписао се и завршио Богословију у Призрену, а затим и Богословски факултет у Београду. По завршеном факултету одлази у војску.
Након тога постављен је за суплента (професора) Призренске богословије. Пре ступања на дужност професора у октобру 1959. године у манастиру Раковица, од стране његове светости патријарха Германа, прима монашки чин, добивши монашко име Иринеј.
Патријарх је преминуо јутрос у 7 сати и 7 минута, од последица инфекције корона вирусом, од које се лечио у ВМЦ Карабурма.
Његов одлазак огласила је тужна звоњава са Храма светог Саве, места где би требало, осим ако није тестаментом изразио другачију вољу, да буде и сахрањен.
Људи су застајали и одавали почаст преминулом патријарху.
У Саборној цркви архангела Михаила у Београду данас је служен и помен. Помен је служио митрополит дабробосански Хризостом, наводи се на сајту Српске православне цркве.
Људи одлазе у београдске храмове, пре свега у саборни и Храм светог саве како би запалили свећу.
Патријарх Иринеј био је 45. поглавар Српске православне цркве. За патријарха Српске православне цркве изабран је 22. јануара 2010. године.