"ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ ЧЕКА НАС НАЈВЕЋА ОПАСНОСТ" Др Тиодоровић објаснио која група грађана представља НАЈВЕЋИ РИЗИК
Новим ерама предвиђено је да сва места која представљају места окупљања неће радити, па се очекује да овакав режим мера покаже ефекат, али ако би се продужио временски период, сматра др Тиодоровић.
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба, истакао је да је тренутна ситуација у нашој земљи, што се тиче епидемије коронавируса, веома неповољна.
ЖУРКЕ, НЕОЗБИЉНО ПОНАШАЊЕ И ПРКОС НАМ ДИКТИРАЈУ НЕСЛАВНУ СТАТИСТИКУ: Ово није довољно, дајте да се уразумимо!
ЗБОГ ЋЕРКИ ЈЕ ПЕШАЧИО 16 КИЛОМЕТАРА, И ОПЕТ ЋЕ: Ђорђе по којем је снимљен филм "Отац" не одустаје од борбе за мезимицама
ГРАД У СРЦУ ШУМАДИЈЕ НА КОРАК ОД КОЛЕКТИВНОГ ИМУНИТЕТА: Вакцинисано више од 30.000 грађана
- Оштрије мере које ступају на снагу помоћи ће нам у смислу да ће контакти бити смањени, међутим, сувише је кратак период да би оне дале неки значајан ефекат, јер за тако нешто потребно је минимум 14 дана. Ако бисмо под оваквим мерама издржали две недеље, онда бисмо могли да дођемо до цифре од 3.000 позитивних дневно, а идеално би било да у наредне три недеље до месец дана дођемо до 1.000, што дисциплином и поштовањем мера није неизводљиво - рекао је он.
Према речима професора Тиодоровића, Србија ипак није под кључем и не треба мере доживљавати на тај начин. Ово је компромис, како каже, између економије и здравља људи. Журке, неозбиљно понашање, као и пркос држави организовањем приватних журки данас нам диктирају неславну статистику.
- Храна, лекови, гориво, радиће само основно. Даље, они људи који поштују мере, њих не треба кажњавати, али они који организују приватне журке, организатори би требало да одговарају, а учесници да иду на друштвено-користан рад у црвеним зонама. Ти људи који покушавају да "докажу" како корона не постоји не знају и нису свесни колико је ова болест опасна, па их зато уведимо у болнице, нека носе боце с кисеоником, нека чисте ходнике, нека обуку скафандер да виде како изгледа корона изблиза - прича професор Тиодоровић.
Како даље објашњава епидемиолог, новим мерама предвиђено је да сва места која представљају места окупљања неће радити, па се очекује да овакав режим мера покаже ефекат, али ако би се продужио временски период. Оно што даље следи јесте долазак наших људи из иностранства почетком априла.
- Католички Ускрс је 4. априла и мало пре тога многи ће кренути у Србију да искористе одмор. Оно што забрињава је јер многи то користе као слободу уместо да се понашају као што се понашају у Немачкој, Аустрији, Швајцарској... На граници ће свакако бити тестирани, али је неопходно да се понашају одговорно и када дођу овде - објашњава професор Тиодоровић.