РАДИКАЛНЕ МЕРЕ НЕМИНОВНЕ: Драматично упозорење др Јанковића, наредних месец дана могу бити најгори
Како истиче заменик директора УКЦ Ниш, ово је последњи плес са короном
И у последњих 24 сата у Србији је корона вирус потврђен код више од 7.000 узетих узорака, у болницама је више од 6.300 пацијената, а проф. др Радмило Јанковић, заменик директора Универзитетског Клиничког центра у Нишу каже да су сад радикалне мере које спречавају контакте једина опција, као и да су озбиљне мере које би спречиле овакво стање требало да се предузму још пре месец и по. Каже да је ситуација толико драматична и да је "ово последњи плес са короном, последњи талас у којем ћемо се, на крају, сви заразити".
СВЕТЛЕ ЦРВЕНЕ ЛАМПИЦЕ! НА ИЗМАКУ СНАГА 10.000 МЕДИЦИНАРА: Под највећим притиском анестезиолози, којих је око 900 у читавој земљи
"МИСЛИЛИ СМО НАЋИ ЋЕ ИХ, АЛИ СВАКИ ДАН НАМ СВЕ ТЕЖЕ ПАДА..." Потресна исповест родбине НЕСТАЛЕ ПОРОДИЦЕ Ђокић из Алексинца
СВЕДОЧЕЊЕ НАКОН УЖАСА У КОВИД БОЛНИЦАМА МОТИВ ЗА ВАКЦИНУ? Наши грађани тек након лошег искуства почну да верују у цепиво - поражавајуће?
Сматра да нам ковид пропуснице у овом тренутку неће епидемиолошки побољшати ситуацију, изражава бојазан да ћемо у наредних месец дана можда изгубити још 1.000 живота, и да ако се нешто не предузме неће бити слободних кревета...
Он је пре неколико дана изјавио да у Јединици интензивне неге Универзитетског клиничког центра у Нишу има два слободна кревета, а када смо нешто пре поднева причали већ их је било 4, јер су у међувремену два пацијента, нажалост, преминула.
Јанковић каже да је реална слика заражених много гора и много опаснија од оне која је званична, али не зато што се званично нешто не објављује, него зато што има велики број заражених а асимптоматских носиоца вируса међу младима.
- Све је ово је цивилизацијски поражавајуће што се дешава у једној земљи која се суочава са свим својим заблудама, и сада из све снаге главом удара у зид, а све зато што се огроман део популације повезао са људима који користе једну друштвену агонију и кризу, и пропагирају идеје које немају везе са реалношћу а јако су опасне. И, имате људе које без пардона, а то сам чуо, има мајки које су заражене а које иду да децу шетају по вртићу, да децу пуштају да се играју иако знају да су заражена а немају симптоме. Страшно. Имате пример жене која је јако тешко болесна а ушла у градски превоз. То већ губи сваку контролу. И овде неко озбиљан треба да предузме озбиљне мере које су, иначе, требало да се предузму не пре 10, не пре 20 дана него пре месец и по дана - каже проф. др Јанковић.
Напомиње да му је неприхватљиво да он као клиничар, као човек који се бави интензивном медицином треба да пропагира противепидемијске мере.
- То треба епидемиолози са надлежнима да се договоре шта је реално а шта није. Али да се не предузима ништа, то је стварно... Не можете допустити народу да сам лута и тумара и прави још већи проблем. Свакако не треба да радите ствари које су опасне само због тога што нису забрањене. То је за људе у модерном друштву неприхватљиво. Али, када је већ ђаво однео шалу, држава нешто мора да преудзме - истиче он.
На питање да ли би 10 дана затварања, што је др Предраг Кон поменуо као меру која би једино дала резултате, решила ситуацију, он каже да то не би коментарисао али да је свакако нешто требало учинити много, много раније:
- Сад је ситуација толико драматична да идемо ка оном последњем плесу са короном. Ово ће бити последњи талас да ће се сви заразити. Али, хајде што ће се заразити невакцинисани него имамо пробу имунитета, старе људе који су вакцинисани.
Због трудница које су преминуле, каже да би хтео да пита гинекологе који су им водили трудноћу, да следећи пут потпишу да неко не треба да се вакцинише.
- Доста тих трудница или њихове породице су рекле да су им гинеколози саветовали да се не вакцинишу. Следећи пут за сваку трудницу сваки акушер да напише шта он мисли о вакцинацији, па нека стану они иза тог потписа да неко не треба да се вакцинише. Неко мора да сноси одговорност. Србија тешко да се у историји сусрела са једним оваквим дебаклом. Пре пар месеци сам говорио шта ће се десити. Не постоји никаква шанса да се ово заустави а да се нешто не учини. Зауставиће се када се сви буду заразили - каже он.
На питање шта би он урадио да се пита каже:
- Мислим да је мало ситуација боља у смислу да је доста људи схватило драму која се дешава, да готово нико не постоји у Србији ко не зна неког да је био у тешкој ситуацији и ко је у болницама. Неколико стотина живота смо изгубили, а још 1.000 више живота ћемо можда изгубити у наредних месец дана и имамо претећи колапс здравственог система. Са више од 6.000 ковид пацијената у болницама не може да се ради нормално медицина. Индиректно се угрожавају и они људе који не болују од ковида. 70 одсто анестезиолога у Србији се налазе у интензивним негама, они не могу да раде свој свакодневни посао. Не могу све операције у обиму у којем би требало да се одвијају. Не можете да исконтролишете да вам заражени пацијент уђе у болницу. Они можда нису заражени нити имају жељу да некога заразе. Имају свој проблем. Нека се неко запита одакле оволико старих људи у једницама интензивне неге, они сгурно нису бли на Егзиту, нити у Гучи и сличним манифестацијама. Њих су заразили млади људи.
- Мислим да нам ковид пропуснице у овом тренутку неће епидемиолошки побољшати ситацију јер је толико људи заражено. Толико је то присутно да не постоји особа да се током дана сусретне са особом која је заражена. До те мере је узело маха. Ја претпостављам да то епидемиолози боље знају, али мислим да само неке радикалне мере спречавања контаката су сад тренутно опција. Да ли постоји друштвена клима и политичка воља за то, ја то не знам - каже Јанковић.
Напомиње да не треба давати медијски простор људима који раде на штету јавног здравља и директно својим наступима без обзира на то што им није интенција, али директна последица је оболевање и умирање.
- Мора читаво друштво да се тргне, ако не, морамо прихватити последице а покољења нам неће опростити ово што сада радимо. Ово је прешло све границе које се могу толерисати.
Каже да ми имамо прилични жилав здравствени систем, те не мисли да може да колабира, али напомиње да колапс значи да нема ниједног слободног кревета и да то може да се деси ако се у наредне две недеље нешто не предузме.
- Ми имамо прилично жилав здравствени систем и ми већ имамо толико искустава. Имали смо и већи притисак и 10.000 људи у болницама. Али, је то било у ситуацији када смо доста људи имали у привременим болницама, у Арени, у Чаиру, а сада, бар код нас, сви пацијенти који леже у болницама су потенцијално животно угрожен. То изискује велико ангажовање и око њиховог лечења и око надзора. Није исто као пре пар месеци, био је већи број али није било оволико тешких пацијената. Систем збрињавања других пацијената доведен је у питање. Треће, капацитети у интензивним негама нигде у Европи нису толики и нису довољни да збрину све пацијенте. Ниједног пацијента нисмо вратили, имао 19 или 90 година. Имамо жилав систем који може да се избори са прливом пацијената али то ће бити на уштрб лечења оних других, што се тиче капацитета и људства.
- Колапс подразумева да више немате кревета и да пацијенти чекају у ходницима, испред улаза. Не могу да предвидим али теоретски је таква ситуација могућа ако наредне две недеље ништа не предузимамо. И даље сваког дана имамо по скоро 10.000 заражених. На 10.000 заражених дневно имате 800 можда и 1.000 њих који ће за недељу дана захтевати хоспитализацију. Немогуће је издржати дневни прилив 1.000 пацијената. Наравно велики број дневно се отпусти, на највећу жалост велики број њих премине, али докле год имате повећање, здравствени систем трпи. Нисмо ни близу да дође до изједначавања тог броја нових пријема и отпуста. Тако да ће притисак расти - објашнава проф. др Јанковић.
Додаје и да је фрустрирајуће све ово и девастирајуће за здравствене раднике, једни те исти две године гледају исте слике - тешко оболелих и пацијената који умиру. .
- И фрустрирајуће је да их терате да се вакцинишу а долази на десетине невакцинисаних пацијената. Али, мањи су проблем ни који неће да се вакцинишу, од оних који кажу да ово уопште не постоји. Направили смо климу пропагирања глупости да се никакве мере не поштују. Дошли смо у такву ситуацију да се то толерише и не спречава, и то нас је довело у оваку ситуацију. Сада само радикалне мере, али се бојим да се то неће десити - истакао је за крај проф. др Радмило Јанковић.