БЕОГРАД ЕПИЦЕНТАР НОВОГОДИШЊИХ ЖУРКИ Тиодоровић за СД: Ризик је велики, имаћемо нови талас 15. јануара!
Србија је на два дана од највеће прославе у години. Пред нама је велики изазов, а корона бројеви брину из дана у дан.
Упркос сталним упозорењима Кризног штаба и Градског штаба за ванредне ситуације да се прославе у престоници и другим градовима не одржавају, власници угоститељских објектата се на то не обазиру. Наиме, они су се досетили да "помере" прославу Нове године и 31. јануара организују дневне журке за "најлуђу ноћ".
Судећи по огласима и рекламама на интернету, готово да не постоји нити један кафић, ресторан, локал у Београду који у својој понуди нема дневну прославу Нове године која је заказана од раних јутарњих сати до 18 или 20 сати увече.
За портал Србија Данас, епидемиолог Бранислав Тиодоровић објаснио је колики ризик износи прослава било које врсте, али је појаснио и одлуку Кризног штаба да ресторани и кафићи раде 31. децембра. и 1. јануара до 18 сати, а прехрамбени објекти до 20.
КОЛАПС У БЕОГРАДУ: Цео град закрчен, почеле претпразничне гужве! (ФОТО)
ТРИ КАТЕГОРИЈЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ У СРБИЈИ: Изнет детаљан план имунизације, познато ко је на ЛИСТИ ПРИОРИТЕТА
МИНИСТАР ЛОНЧАР ОБЕЛОДАНИО: Познато када креће ревизија броја преминулих од короне
- Дочек Нове године је неминовна ствар, и људи очекују да дарују и да дочекују у весељу наредну годину. Овог пута то мора да буде примерено ситуацији. Ризик је у сваком случају висок. Морам напоменути да је нова одлука, одлука и Кризног штаба и Владе Србије. Да ли се прославе одвијају преко дана или увече, јер кафићи и ресторани могу радити до 18 сати, свеједно је, будући да је ризик исти. Чак и ако се прославља у приватним условима, ризик од заразе може бити огроман, јер уколико ви у стану или кући имате пет до десет укућана, имате ситуацију да дође до прославе са 20 или 50 људи. Ако се то буде дешавало, ми ћемо имати ситуацију која ће бити врло тешка са могућности да од 15. до 20. јануара имамо нови пик корона вируса, још један талас, једнако тежак као овај, а можда и са тежим последицама - рекао нам је епидемиолог и професор доктор Бранислав Тиодоровић.
Како нам је појаснио, ако не будемо поштовали мере, превелики број људи ће бити на лечењу, болнице ће бити пребукиране, а здравствени систем ће значајно ослабити.
- Немогуће је обезбедити да се у кућним условима поштује размак од два метара, да се носе маске, да се гласна музика не пушта. Требало би овог пута дочекати Нову годину у примереним условима, да се све епидемиолошке мере могу испоштовати, а онда када прођемо ову ситуацију, да се радујемо новом дочеку, и да се радујемо тренутку када буду само спорадични случајеви обољевања или да уопште не буде обољевања.
Морамо радити на томе да нам будућност буде лепша, и да нам 2021. година, али и наредне године буду лепше. Сачекајмо, потрудимо се да издржимо ову ситуацију, напоменуо је др Тиодоровић.
Да ли ће они који су се придржавали мера током прославе Светог Николе и овог пута показати добар пример и веће славље одложити за наредну годину, доктор Тиодоровић нам је рекао:
- Сви епидемиолози су оценили да је обележавање славе Свети Никола протекло одлично, да су се људи понашали онако како је био најбољи начин да се прославља, а морамо узети у обзир да је то велика, можда и највећа српска слава и да је ризик и тада практично био велик за ширење вируса корона. Ја и даље мислим да се огроман део нашег становништва придржава мера, и да ће и овог пута мере бити поштоване. Довољно је да имамо стотинак или хиљаду случајева, а биће их сигурно, поготово у већим градовима, и не само тамо, већ и у мањим местима. Ако будемо имали ситуацију да на местима где треба да буде 10 људи, буде 50 или 100, е то ће нам донети огроман проблем, јер ћемо имати 100.000 људи у ризику, тих 100.000 ће заразити сигурно 10.000, од тих 10.000 ћемо имати дневно по 1.000 оних који ће доћи са короном, а њима 500 ће бити неопходна хоспитализација.
Порука доктора Тиодоровића
- Наши најмлађи и младе генерације имају право на животне радости, на славља, и на то да Нову годину дочекају како доликује, али најбитније је да схвате да ће бити места за нове дочеке, за нове свечаности, радовање некој лепшој будућности. Желео бих свима да пожелим срећну Нову годину, али пре свега здраву - рекао је за портал Србија Данас др Бранислав Тиодоровић.