ГОРКА СТВАРНОСТ ГЛАВНОГ ЈУНАКА ФИЛМА "ОТАЦ": Поднео сам 130 захтева, испунио све што су тражили
Ђорђе са оптимизмом каже, да су се сада ствари померие са "мртве тачке" и да први пут назире крај својој агонији.
Недавно телевизијско емитовање филма "Отац" редитеља Срдана Голубовића, актуелизовало је причу о "стварном оцу" Ђорђу Јоксимовићу (50) из Крагујевца, који се скоро шест година бори за старатељство над три малолетне ћерке и њихов повратак из хранитељске породице. Случај овог оца, уздрмао је целу Србију, а у преиспитивање свих околности које су довеле до одузимања деце, укључила су се надлежна министарства и заштитник грађана.
ЛЕЧЕЊЕ ПАЦИЈЕНАТА ПУТЕМ САВРЕМЕНИХ ТЕХНОЛОГИЈА: У Батајници и Нишу стање ковид оболелих прати се на даљину
КОЈОМ СЕ БРЗИНОМ ШИРИ НОВИ СОЈ КОРОНЕ? Огласио се Др Шеклер: Мање вируса је потребно да бисте се заразили!
НОВИ СОЈ КОРОНЕ СТИГАО У СРБИЈУ ЈОШ 31. ДЕЦЕМБРА? Тиодоровић о новим мерама и степену смртности новог вируса
Ђорђе са оптимизмом каже, да су се сада ствари померие са "мртве тачке" и да први пут назире крај својој агонији.
- За само седам дана, издешавало се много више ствари, него у претходних шест година у мојој борби да повратим децу - каже Ђорђе.
Објашњава да је копирао сву документацију и "преписку" са крагујевачким Центром за социјални рад, коју ће његов правни тим, колико сутра ујутру, "на руке" доставити заштитнику грађана Зорану Пашалићу, са којим се састао пре неколико дана.
О сусрету са заштитником, овај измучени отац, говори као о "новој нади" која се у њему родила, јер га је после многобројних одбијања из институција којима се обраћао "коначно неко саслушао".
- Ово је био другачији разговор од свих које сам до сада водио. Господин Пашалић ми је рекао да ће преиспитати цео случај. То је први пут да ми нека институција не обећава нешто, већ најављује да ће извршити контролу и урадити све што је у домену њиховог посла. То ми је дало нову снагу - са олакшањем прича Ђорђе, присећајући се својих ранијих разговора у институцијама, који су се, каже он, увек завршавали обећањима.
- Скоро шест година добијао сам само обећања, чак и из самог врха државе. Говорили су ми "то је завршен случај, биће ти враћена деца... па, онда... ево, за месец - два и деца ће бити са тобом..." и тако сваки пут. А моја агонија је постајала све већа, нисам више знао коме да се обратим, изгубио сам поверење у цео систем - прича овај отац.
У марту ове године, биће пуних шест година како Ђорђе Јоксимовић тумара по лавиринту састављеном од ходника, судница и чекаоница у правосудним и социјалним институцијама. Највише замерки овај отац има на рад крагујевачког Центра за социјални рад и бившег директора, који је, каже, годинама игнорисао његово подношење захтева и молби да му се врате деца.
- Поднео сам преко 130 захтева за ових шест година. Испуњавао све што су од мене тражили, обезбедио посебну собу за девојчице, купатило... Имам и посао на неодређено време. То је био и последњи захтев. Све сам испунио, али је и даље мој случај тапкао у месту. Центар је једноставно све игнорисао - јада се Ђорђе и износи сумњу да је у његовом случају Центар за социјални рад "поступао мимо закона".
Због тога најављује да његов правни тим припрема тужбу против крагујевачког Центра, бившег директора и појединих службеника, коју ће поднети Вишем суду у Београду. Он је уверен да су му поступцима Центра, неосновано ускраћена родитељска права.
- Ја сам на суду прошао сва вештачења и добио сам налаз вештака да сам здравствено и психички способан да се бринем о својој деци. Центар то једноставно није уважио, не знам из којих разлога. Ја само желим да вратим децу и да се сазна истина - прича овај отац.
Центар за социјални рад из Крагујевца, у марту 2015. године сместио је децу у хранитељску породицу, због немогућности да се биолошки родитељи брину о њима. Наводно је, према сведочењу комшије, невенчана супруга Ђорђа Јоксимовића и мајка девојчица, виђена како у оближњој реци покушава да удави децу. Према пријави Центра, мајка је одмах смештена на Психијатријску клинику и од тада се налази на лечењу у једној установи.
Ђорђе негира да је његова супруга покушала да удави децу, али каже да је имала психички слом и додаје да се наводи из пресуде, у којима се каже да породица "не може да се стара о деци" односе на супругу, а не на њега. Од почетка је тврдио да може да брине о девојчицама и због тога је кренуо у борбу за повратак своје деце.
Живим за дан када ћу вратити ћерке
Када је пре шест година Ђорђе Јоксимовић из Крагујевца кренуо пешке до Београда, како би надлежнима у Влади Србије поднео молбу да му се врате деца, добио је, каже, само "јалова обећања". Упоран у борби да врати ћерке, пешачио је још три пута, а од обећаних "месец - два" за колико су рекли да ће му бити враћена деца, његова агонија се продужила на године.
- Мени је сваки дан исти, само борба, борба и борба... Престао сам да бројим време, само живим за дан када ћу коначно вратити ћерке - подвлачи Ђорђе и додаје да се ситуација "мало променила на боље", после снимања филма "Отац" и промене руководства у крагујевачком Центру за социјални рад.
Сада, каже он, може да виђа децу сваке друге суботе и сваке друге среде, али додаје да му је највише жао што девојчице још увек не могу да преноће код њега, у соби коју је опремио за њих.
- Оне су већ стекле другаре у насељу где живимо, заволела су их деца из комшилука и видим да су срећне кад дођу. Срце ми се стеже кад увече, поспане, морам да их враћам у Тополу код хранителсјке породице - прича Ђорђе док покушава да сакрије сузе.
Ипак, на лицу овог очајног човека, коме је ускраћено право да свакодневно буде са децом, затитра поносни осмех када говори о ћеркама.
- Добри су ђаци... вредне су... не могу да се пожалим - прекида Ђорђе реченицу на пола и гута кнедлу, па наставља објашњењем, да се у хранитељској породици "лепо брину о њима".
- Са хранитељима имам коректан однос, добри су људи, али ипак... родитељ је родитељ... И деца и ја желимо да се ово већ једном заврши и да будемо заједно - закључује Ђорђе и додаје да се девојчице редовно чују и са мајком, која је на лечењу у једној установи због психичких проблема.
Држава: Интерес деце је приоритет
После телевизијског емитовања филма "Отац" у случај одузимања деце Ђорђу Јоксимовићу активно се укључило Министарсво за бригу о породици, као и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Министар за бригу о породици и демографију Ратко Дмитровић изјавио је да ће "урадити све што може да деца из ове породице имају нормално детињство", уз појашњење да "живот није филм".
У саопштењу тог министарства се наводи да је министар разговарао са директором крагујевачког Центра за социјални рад и људима блиским породици Јоксимовић, те да "све што се у овом случају предузима од стране надлежних институција, има за циљ добробит деце".
- Случај Јоксимовић је далеко од мозаика који је о томе сложен у јавности. Не треба нико никога да осуђује и криви, чињенице и истине морају да се поштују. Колико год биле тешке и непријатне. Овде нема криваца, а све што се чини, чини се због деце - саопштио је министар Ратко Дмитровић.
Министарка за рад запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, такође је изјавила да је интерес деце од приоритетног значаја, те да је обавестила заштитника грађана да је Министарство затражило целокупну документацију о одузимању деце, од Центра за социјални рад "Солидарност" из Крагујевца.
- Центар је обавестио Министарство о свим предузетим радњама од 2015. године до данас на овом случају и исте поткрепио свом потребном документацијом, коју је министарство предало заштитнику грађана на даље поступање - наводено је саопштењу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.