ГОВОРИ ПАЦИЈЕНАТА КОЈЕ ЛЕКАРИ НИКАДА НЕЋЕ МОЋИ ДА ПОТИСНУ ИЗ СЕЋАЊА: Имају само једну мисију која их води напред
Тимски рад, добра координација свих центара, и једна мисија - спасити људске животе
"Умро је син, а оца је требало сместити у његов кревет". "После 49 дана на респиратору, и надаљудским напорима лекара, изгубили смо младог човека". "Читаве породице долазиле су на одељење, требало их је поделити да не буду заједно у случају да се некоме стање погорша", ово су исповести лекара из црвених зона који говоре шта никада неће моћи да потисну из сећања.
Прилика која се не пропушта! ГРЧКИ ХОТЕЛИ од 525€: Extra понуда за целу породицу
ЛЕПЕ ВЕСТИ: Све мање оболелих, нова зграда УКЦ Ниш изашла из ковид система
КАКО ДА ИЗБЕГНЕМО ЧЕТВРТИ ТАЛАС КОРОНЕ? Др Шеклер нагласио шта је у овом тренутку НАЈВАЖНИЈЕ
Тимски рад, добра координација свих центара, и једна мисија - спасити људске животе, мотив је који води све запослене у здравству од самог почетка борбе са вирсом ковид-19.
Др Рада Вучић, руководилац једног ковид центра у Крагујевцу, каже да је много пацијената прошло кроз цео систем, али да лекари имају само једну мисију, а то је да спашавају људске животе и то је оно што их води све време.
- Пре неколико месеци имали смо ситуацију да нам је требао кревет на интензивној нези, онда добијемо једно слободно место, али сазнамо да је то место „ослободио“ син човека кога је требало преместити. Човек је преминуо, нисмо могли да га сместимо у исти тај кревет, него смо на крају успели да извршимо рокаду са другим ковид центром, јер то су страшне ситуације. Генерално, било је различитих пацијената, и млађих и старијих и са придруженим болестима, и без, и непокретних и пацијената који су оперисани, и са малигнитетом. Биле су читаве породице које смо распоређивали у различите центре у случају да се некоме погорша клиничка слика, једноставно, требало је размишљати и о свему водити рачина. Колико год деловало компликовано и тешко, нама ништа није било тешко да урадимо за наше пацијенте, то је наша обавеза и нико од нас на сат није погледао и питао се, а када ћемо кући - прича у исповести др Вучић.
Како даље објашњава докторка Рада, кроз ковид центре прошло је доста и младих људи, да је било ситуација да пацијента извуку из једног стања, а онда западне у друго.
- Велика динамика, пријема, отпуста, превода у друге центре, из других центара ка нама, било је свега. Имало смо, рецимо, пацијента који је 73.или 74.годиште, који је пребачен код нас са инфективне клинике, био је у тешком стању и онда после тешке борбе успели смо да га излечимо од ковида, међутим,онда је добио акутни панкреатитис, то је још једно стање које је угрожава живот. Из једног проблема ушао је у други, али на крају успели смо да га спасимо. Било је много ситуација и ништа ми нећемо заборавити. Морам да напоменем да је тимски рад најважњи, нико од нас није гледао на сат, ни лекари, ни медицинске сестре, ни спремачице, ни чистачице, нико, сви смо радили као један тим. Ово бих ја описала као елементарну непогоду, ако се деси земљотрес, ви морате да извлачите људе из рушевина, једноставно не размишљате ни о чему само спашавате животе и то је наша мисија. Тако смо се понашали и то је једино о чему здравствени радник размишља - каже др Рада Вучић.
Ни лекари у ковид болници у Крушевцу памте своје пацијенте, а директор др Владан Цветановић каже да никада неће заборавити младића који је рођен 1988. године, а који је применуо после 49 дана на респиратору.
- Био је 49 дана на респиратору и нажалост нисмо успели да га спасемо. Дали смо све од себе и више од тога, борили смо се за њега, али нажалост преминуо је. Огроман труд, жеља, воља, цео тим је био на ногама за сваког пацијента, а нарочито у спасавању овог младог човека, али једноставно корона је победила. Сваки пацијент, свако лице, оставило је трага, и никога ми нећемо заборавити, сви су нам подједнако били важни, али вирус је некада губио а некада и побеђивао. Оно што могу да кажем је да је свако од нас у овој борби дао свој максимум, што и јесте наша дужност - каже др Цветановић.