НЕМА АЛКОХОЛА, ПУШЕЊА И ВИКАЊА НАКОХ 20 ЧАСОВА: Неки градови у Србији увели су специјалне мере
На територији целе Србије уведене су мере обавезног ношења маски у затвореним просторијама
Како се епидемиолошка ситуација у целој земљи заоштрава многе локалне самоуправе су одлучиле да се самостално суоче са корона вирусом те се неретко уводи и вандредна ситуација као и додатне мере опреза, а неке од њих су, да кажемо, интересантне.
"ЈУНАЦИ, НАПРЕД!" КОН ЦИТИРАО СТЕПУ СТЕПАНОВИЋА: Упутио потресне речи свим медицинским радницима (ФОТО)
"УМИРАЋЕ НАМ И ДО 50 ЉУДИ ДНЕВНО" Директор СЗО у Србији упозорио због чега су нам неопходне ДОДАТНЕ МЕРЕ
ВУЧИЋ НАЈАВИО ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Председник о НОВИМ МЕРАМА, епидемиолошка ситуација у Србији забрињавајућа
На територији целе Србије уведене су мере обавезног ношења маски у затвореним просторијама, забрана окупљања за више од пет људи као и скраћења радног времена свих угоститељских објеката, продавница и свега осим апотека, бензинских пумпи и достава хране.
Мера скраћења радног времена до 21 сат је најновија превентива коју је донела Влада Србије и како је најавила премијерка Ана Брнабић, орочена је на две недеље, после чега ће се утврђивати резултати.
Ово су мере које важе за све општине на територији наше земље, међутим, локалне самоуправе имају слободу да уведу и додатне мере ако епидемиолошка ситуација у том подручју диктира тако. Већ десетине општина у Србији су увеле ванредну ситуацију, а Нови Сад је један од првих који је увео пооштрене превентиве.
Не можеш да једеш испред шалтера
Градски штаб за ванредне ситуације Новог Сада донео је четири нове наредбе. Том новом наредбом обавезују се такси возачи и корисници на обавезно коришћење заштитних маски приликом пружања услуга такси превоза на територији Града Новог Сада, с тим да корисници услуга не могу користити предње седиште у такси возилу.
Привредни субјекти који обављају угоститељску делатност обавезују се да у свим угоститељским објектима, баштама и другим објектима где се врши продаја робе и пружање услуга, распореде столове тако да обезбеде дистанцу од најмање два метра између њих, при чему за једним столом не може бити више од четири лица, изузев уколико се ради о члановима исте породице.
Они који обављају делатност као ноћни клубови, су у обавези да улазак у ноћни клуб омогуће искључиво уз продају/поделу улазница које су нумерисане бројевима од 1 до дозвољеног броја лица која истовремено могу бити присутна у објекту.
Наредбом се забрањује и конзумација хране и пића испред угоститељских објеката из којих се врши шалтерска продаја хране путем шалтера. Новом наредбом, одређено је и време дневног и ноћног одмора у стамбеним и стамбено-пословним зградама, на територији Града Новог Сада, и то у периоду од 16:00 часова до 5:00 часова наредног дана.
Привредни субјекти који обављају делатност у трговинским делатностима су у обавези да ограниче број лица која могу бити истовремено присутна у објекту тако да на свака четири метра квадратна може бити присутно једно лице.
Нешто раније Новосађани су затворили базене, спа и велнес центре.
Забрањено пушење и викање
На седници Штаба за ванредне ситуације општине Кула одржаној у суботу донете су нове наредбе на основу актуелне епидемиолошке ситуације.
У Кули се у угоститељским објектима број гостију за столом ограничава на два и забрањено је пушење у затвореном делу објекта. Налаже се и да се редовно врши дезинфекција угоститељског објекта, као и да се обезбеди дезинфекционо средство на сваком столу за госте.
Ношење маски је обавезно у свим угоститељским објектима и у затвореном и на отвореном за све запослене и за госте, осим у случају кад узимају храну или пиће. Нова мера је и ограничавање нивоа буке испод 40 децибела како би се избегло викање и гласан говор присутних у објекту.
У Руми угоститељима преполовљена закупнина
Штаб за ванредне ситуације у Руми донео је такође неке строже мере превенције ширења вируса, а уведено је и ванредно стање. Радно време угоститељских објеката на територији ове војвођанске општине скраћено је на 21 сат и пре него што је ту одлуку донела Влада Србије за целу државу.
Занимљиво је да је угоститељским објектима у Руми дата препорука да алкохол гостима могу да точе само до 20 сати. Такође, закупнина за власнике угоститетљских објеката почев од новембра па до краја ванредне ситуације умањена је за 50 одсто.
У Руми су забрањене све манифестације, а спортска такмичења се одржавају без присуства публике. Наређена је и дезинфекција зграда, тргова и пијаца.
Затворени базени у Иригу
У оштини Ириг је уведено ванредно стање, али су и пооштрене неке од мера, а све у складу са епидемиолошком ситуацијом као и локалним приликама. Па је тако у овој општини забрањено ићи на базен. Зашто? Пошто се популарна Врдничка бања налази у оквиру општине Ириг локална самоуправа није желела да ризикује са великим бројем окупљања на базенима ове бање.
Такође, како је у Руми само препорука да се алкохол не сме точити после 20 сати, у Иригу је то наредбом забрањено. Забрањена је жива музика и на отвореном и затвореном, пушење у затвореним просторијама, али и музика је стишана на 40 децибела како би се смањило викање.
Ванредне ситуације и нове мере у Шиду и Нишу
Општине Шид и Ниш прогласиле су данас ванредну ситуацију због погоршања епидемиолошке ситуације.
У Шиду су донете мере које подразумевају ношење маски, не само у затвореном, већ и на отвореном простору, затим да радно време свих објеката осим апотека, бензинских пумпи, доставе хране може бити најкасније до 21:00 час а отварају се наредног дана од 5:00 часова. Како се наводи у одлуци коју је потписао председник општине Зоран Семеновић, сви услужни објекти морају да одреде одговорно лице које ће бити задужено за стриктно спровођење превентивних мера у складу са одлукама републичког кризног штаба.
Град Ниш прогласио је ванредну ситуацију због озбиљне епидемиолошке ситуације и она ће трајати до 1. децембра, уз могућност да она буде продужена, саопштено је на данашњој конференцији за новинаре, а нове стоже мере ће бити донете сутра након седнице републичког Кризног штаба.
- Могло би се разговарати о три нове мере и то: о даљем скраћивању радног времена продавница и угоститељских објеката, затим о преласку на рад од куће у већини фирми, уз обавезну потврду за вртиће да родитељи деце морају да буду на свом радном месту - објаснио је епидемиолог Бранислав Тиодоровић.