ГРОЦКУ КРАСЕ ВАРОШКЕ КУЋЕ: По броју заштићених старих домова највише се издваја територија дунавске општине
Старих варошких кућа, које су заштићене као споменици културе, по последњим урађеним пописима Завода за заштиту споменика, највише има на територији општине Гроцка.
Укупно их је 14 и то су заштићени појединачни стамбени објекти, који се налазе у некадашњим чаршијским сокацима, а називе носе по породицама којима су генерацијама припадали.
КОНАЧНО ЗАВРШЕН МЕМОРИЈАЛНИ ЦЕНТАР: Хероина Милунка Савић добила споменик и собу успомена (ФОТО)
НАЈВЕЋА МИСТЕРИЈА БЕОГРАДА! Ташмајдан крије тајну са оног света за коју је знао једино Хитлер
Војвода Степа је имао само једну жељу када је одлазио у пензију: Није му била битна имовина већ само она
У врху списка свакако је Ранчићева кућа, данас галеријски простор Центра за културу, затим Карапашићева и Теомировићева кућа у Златиборској улици. Цинцарска кућа подигнута у првој половини 19. века, данас је смештена у Улици 17. октобар, а у истој улици су и Влајковићева и Поповића кућа. Улицу хајдук Станка красе Божића, Топаловића и Марковића кућа. Само неколико улица даље, у Булевару револуције, смештена је Панића кућа, док је Улица Димитрија Туцовића позната по Смиљанића кући. Значајнији сачувани објекти у оквиру заштићене амбијенталне целине су Апостоловићева кућа из средине 18. века, за коју се прича да је била хан, али и Нишлићева кућа и Савића механа са почетка 19. века. У појединим и данас живе породице наследника, док су неке одавно остале без својих власника.
- Ове куће, старе су више од 200 година, показују вештину народних градитеља који су од дрвених конструкција, без иједног ексера стварали здања која трају до данас - објашњава за "Новости" Зорица Атић, директорка Центра за културу Гроцка. - Старије су од већине сачуваних грађевина у срцу Београда, иако су зидане од лаганих, материјала храстових греда повезиваних плетером, при чему су зидови испуњавани мешавином сламе и блата.
У насељу Брестовик, које је познато по виноградарима, истиче се Касноримска гробница, откривена крајем 19. века. Ово је једина античка гробница на територији Београда, а у току је обнова након 56 година. Сарадњом Археолошког института у Београду, градског и републичког Завода за заштиту споменика културе урађен је предлог пројекта конзервације и рестаурације, а циљ је заштита архитектуре и зидног сликарства овог јединственог здања.
У Гроцкој је на археолошком локалитету Дубочај откривена и прва античка вила рустика у Србији, као и неолитско насеље старчевачке културе. Уже језгро старе вароши, Булевар ослобођења, представља просторну културно-историјску целину названу "Грочанска чаршија", уз коју се формирало првобитно насеље.
- Чаршија је срце старе вароши и најстарија грочанска улица, која је друга по реду заштићена просторна целина на територији Београда, одмах иза Кнез Михаилове улице - додаје наша саговорница. - По својој важности у рангу је са Косанчићевим венцем и старим језгром Земуна, и то као заштићена амбијентална целина.
Једним делом је пешачка зона, а 2016. године је у потпуности реконструисана, када су у улицу враћени и некадашњи дрвореди, који су данас заштитни знак шеталишта.