"Алија и Клинтон договорили злочин у Сребреници": Овако је командир муслиманске полиције описао догађаје из 1995. године (ВИДЕО)
Мехољић је сведочио да му је речено да Сребреница треба да падне и да се жртвује 5.000 људи како би се изазвала интервенција НАТО-а
Припреме за резолуцију о Сребреници којом се у Генералној скупштини Уједињених нација планира наметнути етикета геноцидног народа Србима, увелико трају, а српски непријатељи већ увелико лобирају како би гласање завршило на српску штету. Нажалост, у томе имају и свесрдну подршку неких политичких актера из опозиције у Србији који подржавају доношење ове срамне резолуције.
Наравно, мало кога интересује шта се заиста догодило у Сребреници 1995. године и битно им је само да Срби, народ који је претрпео огромна страдања у Првом и Другом светском рату, сада понесе етикету злочиначке нације.
А шта се заиста догодило у Сребренице 1995. године, најбоље је описао неко ко у то време и налазио у том месту.
Дугогодишњи члан руководства СДП-а БиХ, председник те странке у Сребреници и одборник у локалном парламенту Хакија Мехољић био је командир ратне муслиманске полицијске станице у 1993. године, познат је у широј јавности по јавном изношењу истине и кривљењу Алије Изетбеговића за пад Сребренице.
Он је више пута у медијима потврдио да је био члан сребреничке делегације, која је у рату присуствовала састанку у сарајевском хотелу "Холидеј ин", где су дочекани аплаузима као хероји, а онда им је речено да Сребреница треба да падне и да се жртвује 5.000 људи како би се изазвала интервенција НАТО-а и заузврат добила Вогошћа, која је у то време била у саставу Републике Српске.
Мехољић је испричао и како је је Алија Изетбеговић рекао да му је тадашњи председник САД Бил Клинтон изнео понуду муслиманској страни.
- Нуди ми Клинтон да уђу четници у Сребреницу и изврше покољ 5.000 муслимана и биће војна интервенција НАТО снага на српске положаје у целој БиХ. Шта ви мислите о томе? Ја сам скочио и рекао "јеси ли ти луд? Ко ће да бира ко ће да иде на клање а ко не?" Алија изетбеговић је лош човек - казао је Мехољић.
Он је у једној од изјава такође рекао да су приликом пада Сребренице у јулу 1995. године постојали спискови непожељних Бошњака које је у повлачењу према Тузли требало ликвидирати.
-За списак и да се моје име налази на том списку сазнао сам од тадашњег потпредседника скупштине општине, а садашњег заменика начелника општине Сребреница Хамдије Фејзића, који ми је то рекао у колони која се повлачила према Тузли. Тада сам се са групом својих сабораца одвојио од колоне и кренули смо другим путем ка Тузли и тако преживели планирану ликвидацију од нашег руководства - причао је Мехољић.
Вучић у борби против резолуције
У Њујорку ће данас бити одржана седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.
Осим учешћа на седници СБ, председник Вучић имаће разговоре са председавајућом Савету безбедности УН, сталном представницом Малте при УН Ванесом Фрејзир, као и са сталним представником Руске Федерације при УН, Василијем Небензјом.
Председник Вучић током дана присуствоваће и пријему који приређује Стална мисија Републике Србије при Уједињеним нацијама за сталне представнике држава чланица УН. Вучић ће имати и низ консултација и састанака са представницима земаља чланица Уједињених нација, како би објаснио позицију Србије у вези са најављеном резолуцијом о геноциду у Сребреници.
Он је најавио сусрете са више од 120 сталних представника различитих земаља у УН и саопштио да је у Мисији Србије при Уједињеним нацијама у Њујорку формиран штаб који се бави питањима у вези са покушајем усвајања резолуције о Сребреници и поручио да шансе Србије нису велике, али да ће се борити. Вучић је, уочи пута у Њујорк, изјавио да ће доношење такве резолуције додатно нарушити односе у региону и да ће се Србија свом снагом борити против усвајања резолуције.
Практично, српски председник ће одржати што је могуће већи број састанака са више светских званичника како би спречио доношење срамне резолуције којом наш народ треба да буде етикетиран као геноцидан. У томе ће имати и подршку великог броја наших дипломата који неуморно раде у истом циљу.
Пред председником Србије је заита тежак задатак с обзиром да наши традиционални противници у свету чине све како би што више наштетили српској позицији, али Вучић је пред срспком јавношћу дао обећање да ће учинити све да спречи доношење резолуције.
Зуроф: У Сребреници се није десио геноцид
О покушајима да се Сребреница прогласи за геноцид огласио се и директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф који је истакао да се ради о чисто политичком циљу који није утемељен у истини.
- Било да се ради о онима попут ПЕТА, који се залажу за права животиња, који се позивају на Треблинку, један од најгорих нацистичких логора смрти, да би остварили своје циљеве, или они који воде кампању против абортуса, који упоређују невоље побачене нерођене деце са жртвама холокауста. Исто важи и за употребу појма геноцид, који се последњих година примењује у случајевима који не испуњавају критеријуме првобитне дефиниције тог злочина. Оно што се догодило у последњих неколико деценија јесте да су се оптужбе за геноцид појавиле као политичко оруђе које се користи против непријатеља да би се остварила географска и/или финансијска добит тражећи изгубљену територију и/или репарације за насталу штету. Еклатантан примјер је предстојећа резолуција Генералне скупштине Уједињених нација којом се масакр неколико хиљада мушкараца муслимана у Сребреници званично признаје као геноцид. Ипак, свако ко је упознат са тим догађајем, као и са првобитном дефиницијом „геноцида“, добро зна да злочин који су починиле српске трупе не одговара дефиницији геноцида, из простог разлога што су жене и деца у Сребреници били СВИ пуштени неповређени - објашњава последњи ловац на нацисте.
У домену историјских трагедија, намера која стоји иза акција довољно говори о њиховом означавању, истиче Зуроф.
- Предстојећа резолуција Генералне скупштине Уједињених нација о званичном признању масакра у Сребреници као геноцида је добро осмишљен потез са потенцијалним замкама које би могле погоршати тензије, а не подстаћи помирење. Резолуција, коју су посебно представиле Немачка и Руанда, две земље са својом мрачном историјом геноцида, изазвала је значајну дебату. Ово није само академска вежба етикетирања, већ значајан политички чин са реперкусијама у стварном свету - каже Зуроф.
Објашњава да резолуција прети да дестабилизује ионако крхки балкански регион.
- Ране југословенских ратова су далеко од зацељења, а ожиљци сукоба остају осетљиви. Означавање масакра у Сребреници као геноцида без једногласног договора ризикује да запали тињајућу огорченост међу српским становништвом у Босни, Србији и Црној Гори. То је несигуран корак који би могао разоткрити деликатне нити мира и сарадње које су мукотрпно ткане деценијама. Штавише, Генерална скупштина УН-а је историјски признала геноцид само под условима консензуса. Израз „геноцид“ има велику тежину и захтева пажљиво разматрање и једногласну сагласност. Проглашавање Сребренице геноцидом без таквог консензуса не само да се прекида са традицијом, већ може и умањити значај термина. Оптужбу за геноцид не треба постављати олако нити без непобитних доказа и широке сагласности који одражавају тежину такве оптужбе. Оно што додатно компликује ствар, једнострано подношење резолуције од стране амбасадора БиХ прекорачује уставне границе спољнополитичке формулације Босне и Херцеговине, којом управља њено Председништво. Потврђивање ове резолуције у таквим околностима могло би ненамерно подржати кршење националних и међународних правних норми, постављајући несигурни преседан. На крају, импликације за Израел су посебно забрињавајуће. Образложење коришћено у овој резолуцији би се врло лако могло погрешно применити на друге сукобе, укључујући и акције Израела у Гази. Такав преседан ризикује политичко коришћење термина „геноцид“, што би потенцијално довело до његове злоупотребе у међународним аренама против Израела и других. Термин мора остати стриктно дефинисан и коришћен са највећим опрезом, резервисан за јасне, недвосмислене случајеве како је дефинисано међународним правом - рекао је он.
Србија Данас/24седам/Пренео: И. С.