ИМУНИТЕТ НА КОРОНА ВИРУС ТРАЈЕ МНОГО ДУЖЕ? Марија (30) прележала корону у јуну, а након шест месеци стигле добре вести
Научници су доказали да имунитет на корона вирус траје дуже него што се мислило.
30-годишња Марија Р. која је корона вирус имала још у јуну, говорила је о томе како су симптоми инфекције текли по данима.
Шест месеци касније и у јеку најгорег таласа вируса у Србији од почетка марта, Марија је била више него забринута да ли ће корона вирус добити по други пут.
2021. ЋЕ БИТИ ГОДИНА ВАКЦИНАЦИЈЕ: Онима који су прележали ковид вакцина неће штетити! (ВИДЕО)
"ОКАНИТЕ СЕ ТЕОРИЈА ЗАВЕРЕ ПО ПИТАЊУ ВАКЦИНА" Наш целокупни систем озбиљно се спрема за имунизацију становништва
Крцате болнице у Златиборском округу: У ужичкој болници 275 пацијената, 16 у тешком стању
Страх од поновне инфекције се пробудио када је један члан њене породице оболео од корона вируса, али и од непосредног контакта који су имали.
Иако претходно није имала превелико интересовање да уради серолошки текст на IgG антитела, сада је то учинила и била више него изненађена.
- Докторка ми је рекла да имам сасвим задовољавајући ниво антитела, те да сам после 6 месеци од инфекције, али и контакта са зараженом особом, и даље заштићена. Ипак, рекла ми је да и даље морам да се чувам као да је никад нисам имала. Мало ми је психички било лакше у тренутку када имамо између 7 и 8 хиљада новозаражених дневно у Србији - каже Марија.
Иако се често истицало да антитела после три месеца крећу нагло да опадају, досадашња тестирања у Србији показују да је њихов "рок трајања" ипак знатно дужи. О томе је говорила и др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије.
- Имунитет траје месецима. Сви пацијенти које пратимо од марта и даље имају антитела. Свакако је одговор доста индивидуалан и шаролик, али доста њих ствара ћелије које остају месецима. Има појединаца који су их изгубили након неколико месеци, али нису у потпуности незаштићени, ту су и други имунолошки параметри попут Т-ћелија које при сваком новом излагању реагују брже и ефикасније - истакла је.
И страни стручњаци доказали да имунитет траје много дуже
Једна студија универзитетске клинике у Инсбруку показала је да излечени од корона вируса имају стабилан дугорочни имунитет и да не треба да страхују од нове инфекције или мутација.
Учесници у студији, њих 29, били су просечне старости од 44 године и сви су у марту оболели од Ковид19, објаснио је руководилац студије Флориан Дајзенхамер.
Код свих учесника, како је рекао агенцији АПА, откривена су антитела и након шест месеци за имунитет потребна неутралишућа антитела, што говори о константном, стабилном дугорочном имунитету.
- Сви елементи заштитног имунитета постоје - нагласио је Дајзенхамер.
Резултати студије из Инсбрука подударају се са значајним међународним сазнањима, додао је он подсећајући да су у Исланду и Њујорку дошли до истог закључка.
Нагласио је да се излечени не морају бојати новог обољења, али је указао да постоје изузеци, који нису правило.
А да ли особа која има имунитет може бити клицоноша?
Питање које мучи многе јесте да ли особе које су прележале корона вирус и имају антитела, у случају контакта са зараженим и упркос стеченом имунитету, могу бити "клицоноше", односно да ли могу разносити ништа чак иако по њихово здравље неће бити последица?
Одговор да ли се особе са антителима морају поново тестирати и изоловати, потражили смо код стручњака из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
- Према Европском Центру ѕа контролу и превенцију болести, особе које су имале позитиван тест на корона вирус не требају да се стављају у карантин или да се поново тестирају до три месеца након COVID-19 инфекције уколико поново не развију симптоме болести - рекли су.
Они наводе да се код особе која је боловала од ковида-19 током инфекције ствара специфичан имунски одговор и да је мала могућност да ће у прва три месеца бити "клицоноше" све и да дођу у контакт са неким ко је заражен.
- Концентрација антитела и дужина њиховог трајања у организуму зависи, поред осталог, и од тежине клиничке слике код оболеле особе (што је тежа клиничка слика, то је, по правилу, већа концентрација антитела и дуже задржавање у циркулацији). Антитела се, према досадашњим сазнањима, задржавају у циркулацији 6 и више месеци, али опадање њихове концентрације почиње већ након трећег месеца. Захваљујући секреторним антителима (ИгА), у том периоду је и мања могућност да ће особа носити вирус у секретима органа за дисање (бити контаминирана) и бити ризична за преношење инфекције на друге осетљиве особе - наводе.
Ипак, из Батута упозоравају да су још увек лимитирана знања о САРС-ЦоВ-2 и имунитету који индукује.
- Препоручује се и особама које су се опоравиле од COVID-19 да се придржавају прописаних мера заштите - закључују.