Измене закона штите ауторе и кориснике и подстичу стваралаштво
Скупштина Србије усвојила је измене и допуне три закона у области интелектуалне својине – Закона о ауторском и сродним правима, Закона о патентима и Закона о заштити топографија полупроводничких производа.
Законске новине у области интелектуалне својине, допринеће развоју креативне индустрије, посебних облика индустријске својине, као и унапређењу заштите проналазака, што ће позитивно утицати на научни, технолошки и укупан привредни развој земље. Крајни циљ регулисања права интелектуалне својине јесте стварање стимулативног амбијента у којем су права и економски интерес аутора заштићени, уз уважавање интереса корисника ауторског дела.
Скупштина Србије усвојила је измене и допуне три закона у области интелектуалне својине – Закона о ауторском и сродним правима, Закона о патентима и Закона о заштити топографија полупроводничких производа.
Најважнији пропис - Закон о ауторском и сродним правима, позитивно ће утицати на развој креативних индустрија које у Србији годишње стварају око 7 одсто бруто домаћег производа и запошљавају више од 110.000 људи, наводи Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину.
СТИЖЕ ЈЕСЕН, али само датумски! Михољско лето ће потрајати, а ево какве нас ТЕМПЕРАТУРЕ очекују у наредним данима!
Године му ништа не могу! Иако је загазио у ДЕСЕТУ ДЕЦЕНИЈУ, чика Ђорђе поносно стоји док се ори БОЖЕ ПРАВДЕ (ВИДЕО)
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА ИЗ АУСТРАЛИЈЕ: Ево шта се дешава са људским телом првих годину дана након смрти
Привредна комора Србије, на иницијативу својих чланица залагала се за усаглашавање права интелектуалне својине са законодавством ЕУ. И у наредном периоду наставиће се са активностима усмереним на потпуно усклађивање прописа у овој области, посебно имајући у виду обавезе које проистичу из Преговарачког поглавља 7 у процесу преговора Србије за чланство у ЕУ, каже Кристина Ђурић, директор Сектора за пружање подршке у заступању и заштити интереса чланова.
Овим Законом о ауторским и сродним правима, који штити економски интерес аутора и доприноси остваривању колективних права интерпретатора музике, глумаца, произвођача фонограма и свих других носилаца сродних права, продужава се трајање заштите имовинских права интерпретатора и произвођача фонограма са 50 на 70 година. Позитивни ефекти огледају се и у увођењу новог права на накнаду од емитовања и реемитовања у корист глумаца и прецизирању права аутора и корисника рачунарских програма. Новина је да ће право на тужбу због повреде ауторских и сродних права имати и организације за колективно остваривање ових права.
Нови Сад и Београд добијају центре за вештачку интелигенцију
ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ! Верници прослављају један од НАЈВАЖНИЈИХ ДАТУМА: Познато где ће бити главни скупови
Више од СТО ХИЉАДА људи из околине Београда остаје БЕЗ ВОДЕ за викенд: Ево шта је РАЗЛОГ за рестрикције
Новина у Закону о патентима односи се на заштиту проналазака које запослени створе у радном односу, обављајући послове утврђене уговором о раду, као и на проналаске који настану коришћењем ресурса послодавца или у вези са активностима послодавца. Право на заштиту проналаска који је настао у радном односу припада послодавцу, док запослени има право на накнаду. Усвојени закон омогућава и да се односи послодавца и проналазача другачије уреде уговором или општим актом послодавца. Ако такав уговор изостане или не постоји општи акт послодавца, закон гарантује запосленом његово морално право да буде признат као творац проналаска, као и право на накнаду.
Измене и допуне Закона о заштити топографија полупроводничких производа утицаће на привредне субјекте који се баве производњом полупроводничких производа, моделовањем електричних кола, дизајном и израдом готових штампаних плоча и друге. У односу на досадашњи, измењени закон прописује прецизније услове за стицање и остваривање заштите топографија полупроводничких производа, чиме се подстиче развој овог вида индустријске својине, што има директан позитиван утицај на научни, технолошки и укупан привредни развој.
Очекује се да ће ефикасна примена ових закона, усмерених на унапређење амбијента за пословање, бити подстицај развоју креативне, али и других индустрија и мотив ауторима да стварају.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)