ВОДА КОЈА УПРКОС ЛЕПОТИ КРИЈЕ СТРАШНЕ ТАЈНЕ: Језива прича о језеру Ћелије које сваке године узме "по неки живот"
Према тој причи, у коју неки мештани још увек верују, у води се може повремено уочити и крст са врха цркве
Мистериозне ствари везују се уз приче о језеру Ћелије, недалеко од Крушевца. Прво, ова акумулација, са које се више од 200 хиљада становника Крушевца и околних места снабдева здравом пијаћом водом, личи на змаја.
ВОЖЊА ТРОТИНЕТОМ САМО АКО СТЕ ПОЛОЖИЛИ ТЕСТ? Забрањени на тротоару? Нови закон доноси низ новина за ове двоточкаше
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 199 новооболелих, преминуло једно лице: Када ће се почети са давањем треће дозе вакцине?
НА ЊИХ НИКО НЕ ОБРАЋА ПАЖЊУ: Да ли стварно немамо времена за наше баке и деке? СТАТИСТИКА ЗАБРИЊАВАЈУЋА
Површина му је око 598 квадратних километара, а највећа дубина језера износи 41 метар. Састоји се од три басена: златарског, васићког и водозахватног. На језеро се може стићи из два правца: Ниша, односно Прокупља – Блаца и Крушевца.
Међутим, упркос лепоти Ћелија, постоји језива легенда од које се леди крв у жилама. Наиме, у месту Златари, где је седамдесетих година прошлог века зарад вештачког језера преграђена река Расина, налазило се село које је према причама овдашњих мештана пола измештено, а пола потопљено.
Оно што је још бизарније јесте прича да је потопљено и гробље, али и црква. Према тој причи, у коју неки мештани још увек верују, у води се може повремено уочити и крст са врха цркве. Цела ова прича добија још језивији призвук ако се дода и чињеница да језеро, које личи на змаја, готово сваке године "узме по неки живот".
Са површине акумулације се , такође, сваке године извади на стотине тона разноразног отпада и нетретеринаих сливова река Расине и Блаташнице. У Регионалној привредној комори Крушевца у протекла два дана одржана је Еколошка радионица ,,Мапирање заинтересованих страна И План комуникације- искуства Шведске, која представља једну од низа активности у оквиру крајњег циља.
Заштите језера Ћелије, које се спроводе кроз пројекат подршка локалним самоуправама у Србији на путу придруживања ЕУ. Предавачи су били експерти из Шведске, чија влада спроводи пројекат.
Како се чуло , планира се да 80 одсто локалних самоуправа обухваћених Регионалним системом водоснабдевања буде укључено у интегрално управљање акумулацијом и да бар 70 одсто грађана буде информисано о неоходности одрживог коришћења језера. Очекују се и одговарајуће активности у општинама Брус и Блаце, одакле две притоке, Расина и Блаташница, примају нетретиране отпадне воде и уливају их у акумулацију језера Ћелије.