Кад први пут чују срце своје бебе, многе труднице одустану од АБОРТУСА
Неопходна већа посвећеност гинеколога овом проблему
Због одлуке жена да прекину трудноћу, сваке године, према званичној статистици, одрекнемо се целе једне варошице величине Сокобање.
Прочитајте и:
А према незваничној статистици - изгубимо читав Крагујевац.
Током 2016. пријављено је 15.526 прекида трудноће, а лицитира се да тај број иде и до 200.000 абортуса годишње. Лекари верују да у склопу мера пронаталитетне политике и лично могу да допринесу смањивању броја абортуса, наравно, без довођења у питање права жена да саме одлучују о потомству.
Пажљивији приступ свакој жени која се премишља да ли да абортира или да роди дете, на неки начин је сугерисао и председник Александар Вучић, најављујући досад најозбиљнији пакет мера за подизање наталитета.
- Сматрам да би лекари, а посебно гинеколози, требало да буду посебно активно укључени у борбу за подизање наталитета у Србији - каже Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије.
Чак 30,1 одсто жена које су се 2016. одлучиле за прекид трудноће су оне које немају потомство. За абортус се, ипак, најчешће одлучују жене које већ имају двоје деце и оне чине 31,68 одсто од укупног броја жена које су абортирале.
Он сматра да гинеколог мора да посвети посебну пажњу трудним пацијенткињама, али и онима које желе прекид трудноће:
- Неретко смо били сведоци да током прегледа или после њега, видевши ултразвучну слику своје трудноће, или чувши откуцаје срца, жена промени првобитну одлуку и реши да задржи трудноћу.
Стефановић каже да је тај визуелно-аудитивини и емотивни фактор прилично снажан, а нарочито има ефекта код оних жена које нису стопроцентно одлучне да трудноћу прекину:
- Свакој жени која дође да прекине трудноћу треба приступити тако да она, наравно без икаквог угрожавања права на лични избор, буде сигурна у своју одлуку, а многе се предомисле. Осим тога, гинеколози морају да одвоје време и да подробно објасне пацијенткињи све могуће негативне ефекте и евентуалне последице прекида трудноће, укључујући и оне најтеже: велика крвављења, септична стања и стерилитет. И то је свакако фактор који може да одврати жену од прекида трудноће.
На приложеном видео-снимку послушајте како се чује срце бебе која је зачета пре само 6 недеља:
Професор Стефановић каже да је већа посвећеност гинеколога овом проблему неопходна и да ће на Клиници посебно радити на томе.
- Разлози зашто се жене одлучују на абортус су различити: непланирана трудноћа, одсуство партнера у смислу стабилне или брачне везе, па све до материјалних ограничења – каже Стефановић.
СРБИЈА ЈЕ ЛИДЕР У РЕГИОНУ: Суседне земље ни близу када је реч о новчаној помоћи мајкама
Званични подаци о броју урађених прекида трудноће нису веродостојни јер се они раде и у приватном сектору који не доставља ажурно податке.
Према званичним подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у 93,7 случајева трудноћа се прекида до десете недеље, а од свих жена које су имале медицински, односно легално индукован прекид трудноће, највише је оних између 25 и 34 године, чак 46, 6 одсто.
Међу онима које су прекинуле трудноћу било је 4,2 одсто млађих од 20 година.