КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ АСИМПТОМАТСКУ УПАЛУ ПЛУЋА: Пулмолог открива како да проверите и када се треба јавити лекару
У јеку епидемије, свако од нас је бар једном, након што се закашљао, помислио "да није корона?" и пожурио да провери температуру.
Повишена температура, нагла појава кашља, болови у грудима, искашљавање и отежано дисање типични су знаци инфекције коронавирусом, али и упале плућа.
НОВА И ЧЕСТА ПОСЛЕДИЦА КОРОНЕ - ОПАДАЊЕ КОСЕ: Докторка Јевђевић објаснила узроке и начине лечења честог проблема
СРБИЈА У "ЦРНОМ АМБИСУ"! Наша земља прескочила границу и од јуче ушла у најгору корона црну зону!
КАТАСТРОФА СА КОРОНОМ ТЕК ДОЛАЗИ: Предвиђања стручњака нимало нису охрабрујућа, имаћемо и 100.000 ЗАРАЖЕНИХ ДНЕВНО
Међутим, код одређеног броја пацијената ови симптоми могу да изостану, иако су плућа захваћена инфекцијом, упозоравају стручњаци.
Тешка клиничка слика
Ковид-19 је респираторно обољење које напада дисајне органе, а ризику да изазове упалу плућа изложеније су старије особе, особе ослабљеног имунитета, као и пацијенти који болују од хроничних болести, попут срчаних обољења, астме, карцинома или дијабетеса.Овај вирус може да изазове различите тегобе у дисању. Симптоми варирају од благих до тешких сметњи при дисању, поручује пулмолог др Татјана Радосављевић.
Она је објаснила да се вирус, како болест напредује све више "силази" у дисајне системе.
Зато, како истиче, треба обратити пажњу на следеће симптоме:
- Први и општи симптоми упале плућа су повишена температура, осећај недостатка ваздуха и кратак дах, бол у грудима или леђима, убрзано дисање и лупање срца. Понекад је ово стање праћено и сувим кашљем и искашљавањем. Када је у питању пнеумонија коју изазива ковид-19, рендгентски снимак показује обострану упалу плућа и најчесће се уочавају "сенке" или "мрље" по плућима, а најтежа слика су "бела плућа" - поручује она.
Асимптоматска пнеумонија
Ипак, др Радосављевић поручује да наведени симптоми у појединим случајевима могу и да изостану. Тада је реч, како истиче, о асимптоматским упалама плућа.
- Поједини симптоми понекад могу да изостану, па пацијенти и не знају да имају пнеумонију и да морају хитно да се обрате лекару. Зато саветујем, да, на прве симптоме коронавируса, уз тестирање, проверите и рад плућа. Један од симптома који ретко изостаје је лупање срца, што је свакако знак да треба урадити снимак плућа. Уколико он буде без промена, а кисеоник вам је нижи од 95 одсто, то је индикација за болничко лечење, па се у том случају ради и скенер плућа - поручује она и додаје да у тешким случајевима је неопходна терапија кисеоником, а у најтежим случајевима и прикључивање на респиратор.
- Пацијенти са лакшом клиничком сликом не захтевају механичку вентилацију, док се онима са тежом клиничком сликом даје кисеоник преко обичних кисеоничких маски. Ако тај кисеоник није довољан за размену гасова у крви, онда се примењује један од облика механичке вентилације. Тек, најтежи пацијенти укључују се на респиратор - објашњава она и закључује:
- Корона је вирус који "воли" плућа, односно има склоност да захвата ове органе и најчешће пролази кроз њих - навела је Радосављевићева.