КАКО ДА ВАС ЛЕТЊЕ РАСХЛАЂЕЊЕ НЕ КОШТА ЖИВОТА? Језера и реке крију своје подмукле ЗАМКЕ, чувајте се ових ствари!
Вирови могу да вас повуку, а мирна вода да вас "пресече"
Релативно топао дан је пред нама, а, иако купалишна сезона на већини уређених плажа у Србији још није почела, многи ипак неће одолети да се расхладе. Ипак, јучерашња трагедија код Ловћенца, у којој се удавило двоје деце, упозорава нас на опасности које реке, а нарочито мирне воде као што су језера, носе.
"ПРЕСРЕЋАН САМ" Ватрогасац Стефан је спасио маленог Вука из пожара на Новом Београду, а сада је веза између њих нераскидива (ФОТО)
ПОНЕСИТЕ КИШОБРАНЕ! Пазите се јаког ветра, али пред краја дана стиже преокрет
БРАВО, СРБИЈО! У нашој земљи дато готово пет милиона вакцина против короне, ево колико особа је примило обе дозе серума
Двоје деце старости 14 и 16 година утопило се када су јуче одлучили да се расхладе у каналу Дунав - Тиса - Дунав, али, како су били непливачи, летње расхлађење коштало их је живота.
Нажалост, сваке године дешава се по неколико случаја утапања услед испадања из чамаца, током купања или случајног пада у воду.
Језера односе највише живота, јер је реч о омиљеним излетиштима, а мирна вода варка је за многе који кроче у њих...
Потребно је пливачко искуство ако желите да се запутите подаље од обале. Јер, у језеру постоје зоне које су знатно хладније од површинских слојева, у које можете да уђете доњим делом тела и да вас нагла промена у температури дословно "пресече".
Отприлике пола метра испод површине почиуње опасни "ледени слој". Због наглог хлађења тела, оно повлачи крв којом пуни виталне органе, а људи упадају у панику. Уколико прогутају и мало воде, долази до грчења мишића глотуса, који потом блокира ваздух.
За разлику од језера, у рекама опасност представољају струје и вирови. Посебно су опасне бујичне реке, а када је водостај висок, непливач који изгуби контролу у једном тренутку биће онемогућен да се искобеља из вртлога.
Покушаји спасавања су веома опасни, јер их најчешће предузимају пролазници или блиске особе, не размишљајући о свом животу када крену у борбу за туђ. А управо то је замка коју професионални спасиоци морјау да избегну - док нису сигурни у своју безбедност, не могу да спасу ни угрожени живот.
Изненађења у води, попут споменутог хладног слоја у језерима, или вировима у рекама, су и грање, отпад, кесе, нагли губитак тла и слично... Управо у тим тренуцима можете направити кобну грешку, па је потребно да будете прибрани и савладате панику.
Чак и из вира можете да се искобељате уколико се смирите и покушате да пливате у правцу његовог струјања.
Нажалост, у води се често дешавају и грчеви, који нас непријатно изненаде чак и када се то тог тренутка осећамо сигурно.
Свака нагла промена температуре, дакле, и нагли улазак у воду, може бити опасан, а да не говоримо о скоковима који подразумевају и опасност од изненадног удара и прелома врата или кичме.
Алкохол је такође велики непријатељ купача, било да су искусни пливачи или да се "купају смао у плићаку".
И наравно, треба водити рачуна о временским непогодама, јер су удари грома такође значајна опасност у близини водених површина, а нарочито у води. Правило је да, чим чујете звук грома, у опасности сте и од удара.
Ако бирамо дивље плаже морамо да знамо и да, осим чињенице да је дно неуређено и прљаво ту може да вас угрози и пловило. Стога, веома је важно избегавати пловни пут за купање.