КАКО ФУНКЦИОНИШЕ ЖИВОТ СА КОВИД ПРОПУСНИЦАМА: Саша из Беча објаснио све до детаља, без њих се не може ни у јавни wc
Ковид пропуснице у Србији још увек чекамо, док Аустријанци са овим документом живе већ месецима.
Како функционише живот у земљи где је малтене немогуће било где ући без ове потврде медијима је испричао Саша Божиновић, који живи и ради у Бечу од 1992. године.
- Од како је уведено ово правило немогуће готово игде ући без ковид потврде. То подразумева доказ о вакцинацији, ПЦР или антигенски тест. Без тога не можете апсолутно нигде, па ни у јавни wc. Једини изузеци су прехрамбене продавнице у којима је обавезно ношење маски, и можда још у неким веома ретким радњама - објашњава Божиновић.
Он нам даље објашњава да је ковид сертификат потребан у свим угоститељским објектима, фризерским и козметичким салонима, базенима, на утакмицама. Такође без ове потврде није могуће ући у позоришта, биоскопе, на концерте, а напомиње да су их увели и неки шопинг центар.
ОВО ЈЕ НАЈТЕЖИ УДАР КОРОНЕ ДО САДА: Све више деце с озбиљним упалама плућа, приче пацијената из "Мишовића" застрашујуће
БЕОГРАД НА КОРАК ДО 2.000 НОВОЗАРАЖЕНИХ: Стање у српским градовима алармантно, ово је детаљан пресек
"НИСМО ДОБИЛИ ПРВУ БИТКУ, ПРОПУСТИЛИ СМО ШАНСУ" Др Ђерлек: Епидемиолошка ситуација није повољна
Саговорник објашњава да су најстроже контроле управо у центру Беча, где он живи и ради, а да су у неким мало даљим местима ове мере мало опуштеније.
Интересантна чињеница је да су у Аустрији као и одраслима и деци свих узраста потребни тестови приликом уласка у многе објекте.
- Потпуно исто правило важи и за децу свих узраста. И њима се такође траже потврде. Оно што је добро, децу у школама тестирају три пута недељно, па тако родитељи немају додатни трошак већ те негативне тестове могу да искористе приликом одласка у ресторан или неко културно дешавање - објашњава Божиновић.
Саговорник прича да његова супруга ради у вртићу у Бечу, и да су смислили један сунђер у облику лизалице којим деци од три до четири године узимају брис из уста и тако их тестирају.
У Аустији је до сада антигенски као и ПЦР тест за њихове држављане био бесплатан, али како нам Божиновић објашњава, најаве су да ускоро долази до промене. Он нам објашњава да ће се сада ови тестови плаћати а смањено је и њихово важење. Антигенски тест важиће само 24 часа, док ће ПЦР тест важити 48 сати. Како каже саговорник циљ је да се сви вакцинишу.
- Промене о тестовима имају за циљ да се сви вакцинишу. Уз потврду о вакцинацији живот је лакши него тестирати се стално - прича он и напомиње да је он примио имунизацију.
Како каже све је више предузећа и компанија које не примају нове раднике који нису вакцинисани, и то, како каже, у циљу заштите оних који већ ту раде.
Саша Божиновић ради у једном предузећу за превоз деце ометене у развоју. Каже да је политика куће да не запошљавају оне који нису вакцинисани. Саша је такође и потпредседник клуба "Стеван Мокрањац" у Бечу где је каже чак и на пробама неопходно да сви са собом имају ковид пропусницу.
- Предузеће у коме радим као возач сада не прима нове раднике који нису вакцинисани. Просто да би тако заштитили остале раднике који јесу. Такође и на пробама клуба Стеван Морањац сви морамо да донесемо ковид пропуснице и то без изузетка - објашњава Србин из Беча.
Аустрија се и даље изјашњава као земља која неће уводити обавезну вакцинацију, те да то ипак оставља као ствар избора појединца. Међутим, од саговорника из Беча се сазнаје да без имунизације постоје ограничења.
- У Аустрији и даље није обавезна вакцинација, међутим ту постоје ограничења. За улазак на у многе институције може и негативан тест али није тако на сваком послу. Моја ћерка ради у болници као медицински радник, и она сад да би прешла из једног дела те институције у неки други део, или можда лабораторију, не може ако није вакцинисана - објашњава Божиновић.
У Бечу је ношење маски обавезно у свим објектима као и у градском превозу. Међутим, саговорник каже да се маске разликују за вакцинисане и оне који то нису и да се злоупотреба новчано кажњава.
- Маске су обавезне свуда, с тим што сада постоји правило да вакцинисани могу да користе и ону обичну, а невакцинисани само FFP2 односно Н95 маске. Постоје контроле које контролишу да ли се злоупотребљава ово правило па ако би затекли неког да носи обичну маску а нема потврду о вакцини био би кажњен са 150 евра - прича Божиновић.
И у околним земљама већ дуже време успешно примењују овај модел. Хрватска и Словенија, на пример, као и многе друге земље, примениле су ове пропуснице као неку врсту "карте за нормалан живот".
У Северној Македонији још од 16. августа је за одлазак у угоститељске објекте, на концерте или утакмице обавезна потврда о вакцинацији или о прележаном ковиду-19. Слично је и у Црној Гори. Она је од 30. јула добила Националну дигиталну ковид потврду, која је касније прихваћена и у ЕУ.
Поред земаља суседа, овај модел одавно је на снази у већини Европских земаља.
- Ковид пропуснице могле би да се издају у два облика - електронском и папирном.
- Електронски се највише користе у многим европским земљама, а најлакша је његова примена на мобилним телефонима. Нешто попут Дигиталног зеленог сертификата помоћу којег нашу грађани путују у иностранство.
- Папирне би, извесно је, биле масовније код старијих суграђана.
- особе које су вакцинисане са обе дозе
- особе које су прележале ковид-19, на пример, у последњих шест месеци
- особе које имају негативан ПЦР или антигенски тест стар три до седам дана
- кафићи и ресторани (затворени делови)
- ноћни клубови и дискотеке
- биоскопи и позоришта
- утакмице на отвореном и у затвореном
- музички фестивали, концерти и разни сајмови
- затворени базени и теретане
- фризерски и козметички салони
- спортски центри