КАКО ИЗБЕЋИ ПАРАЛИЗУ СНА? Неуропсихолог препоручује начин за предупређивање ове непријатне појаве!
Ево шта узрокује парализу сна и како је избећи.
Ако сте се икада пробудили свесни своје околине и чињенице да не спавате, али упркос томе нисте могли да се померите, а можда сте зачули гласове или чак видели ствари које нису у соби, вероватно сте доживели парализу сна.
ПОЧЕЛА ЈЕ СТРАСНА НЕДЕЉА: Ово су посебна правила која важе све до Васкрса
ШТА РАДИШ ТО, ЧОВЕЧЕ? Снимак из Ужица шокирао све - народ се одмах окупио (ВИДЕО)
СРПСКИ ВИРУСОЛОГ О ОМИКРОН СОЈУ У СРБИЈИ: И вакцинисани и невакцинисани се ЗАРАЖАВАЈУ ПО НЕКОЛИКО ПУТА
- Парализа сна је бихевиорално стање у којем сте свесни, али су вам мишићи парализовани. Реч је о врло непријатном стању у којем не можете да се померате и притом сте свесни своје немогућности да активирате мишиће - објашњава психијатар и стручњак за спавање доктор Ерик Нофцингер, наводи HelloGiggles.
Осим тога, понекад могу да се јаве и халуцинације, али нема сумње да је реч о застрашујућем стању, а појединци га чак приписују својим наводно надреалним способностима и описују како су видели демоне или комуницирали с њима.
Шта узрокује парализу сна?
Неуропсихолог, докторка Санам Хафиз из Њујорка сматра да парализу сна узрокује стање између будности и сна. Обично се парализа мишића појављује током РЕМ фазе сна коју стручњаци повезују са сањањем.
- Та парализа штити човека и онемогућује његово кретање током снова и омогућава да остану мирни током одмора.
Нико не зна са сигурношћу зашто се јавља парализа сна, а поједини стручњаци је повезују са породичним наслеђем. Уколико је неко од чланова породице патио од тог стања, постоји вероватноћа да ће је доживети и потомци.
Докторка Хафиз, такође, сматра како је стање повезано са менталним тегобама попут тескобе, панике и биполарног поремећаја.
- Важно је да се истакне да је парализа сна врло ретко повезана са психијатријским болестима.
Који су симптоми парализе сна?
Симптоми се разликују од човека до човека, али најчешћи заједнички симптом је тај да не можете да померите тело иако сте будни.
- Халуцинације су најчешће привремене и проузроковане неуролошким сметњама у време кад се јављају. Можемо да их сврстамо у три категорије. У првој су категорији халуцинације повезане са осећам претећег присуства, кад имате осећај као да је још неко у соби. У следећој су категорији халуцинације повезане с осећајем притиска у прсима када имате утисак као да се гушите, а често су обе категорије халуцинација повезане и збивају се истовремено, а трећу групу халуцинација чине оне због којих имате осећај да се крећете или укључују вантелесна искуства.
Иако је реч о врло непријатним осећајима, докторка. Хафиз објашњава како је реч о искуству које не представља озбиљан ризик за здравље.
Како се лечи парализа сна?
- Најбоље што можете да учините како бисте спречили парализу сна је добра хигијена спавања и редовно опуштање пред спавање попут купке. Смањите унос алкохола и кофеина и уклоните све електронске уређаје најмање три сата пре спавања - саветује доктор Нофцингер објашњавајући да ћете на тај начин да смањите потенцијалне факторе који доприносе парализи сна попут неиспаваности, тескобе и стреса.
Ако је реч о хроничним проблемима, стручњаци се слажу како би требало да потражите савет лекара.
Докторка Хафиз препоручује разговор са терапеутом, као и консултације са стручњаком за спавање.
- Лекар који се бави спавањем може да установи дали постоје нека стања која узрокују парализу сна, попут нарколепсије. Али свакако умирује чињеница да парализа сна није трајно стање.