"ЈЕЦАЛИ СМО И ПЛАКАЛИ ОД СРЕЋЕ" Исповест анестезиолога о драматичном дану у КЦ Ниш приликом порођаја - "Неописив тренутак"
Драма у КЦ Нишу имала је срећан крај.
"Када се беба родила, сви смо почели да плачемо од среће. То је стварно неописив тренутак. Не могу да опишем осећај - и сестре и доктори сви смо заплакали. Јецали смо јер се све добро завршило..."
Све већи број људи има овај проблем! Симптоми се развијају полако: ЕВО КАКО ДА ИХ ОТКРИЈЕТЕ НА ВРЕМЕ И СПРЕЧИТЕ ПОСЛЕДИЦЕ!
ТИОДОРОВИЋ ОБЈАСНИО КАКО ЋЕМО НАЈБРЖЕ ПОРАЗИТИ КОРОНУ: Будимо дисциплиновани за празнике и вакцинишимо се
НАКОН НОВЕ ОДЛУКЕ КРИЗНОГ ШТАБА - САОПШТЕНО: Ево да ли ће вакцинисани у Србији имати посебне бенефите
Овим речима анестезиолог др Славиша Ковачевић из Ниша описао је прве тренутке након завршеног порођаја труднице старе 27 година из Зајечара који је у ковид интензивној нези јуче обавила комплетна медицинска екипа Клинике за анестезију и интензивну терапију УКЦ Ниш. Несвакидашњи медицински подухват окончан је успешно а бебица која је добила име Милица, превезена је у дечји ковид блок где ће бити тестирана, док специјалисти анестезиологије настављају да бију битку за живот њене мајке.
- Жене се веома тешко порађају када су без кисеоника а камо ли на неинвазивној вентилацији са веома ниском сатурацијом, због чега смо сви били забринути. Др Соња Николић и ја смо били задужени за тај део интензивне неге, ту су биле и медицинске сестре са наше клинике. Све се одиграло брзо, за свега двадесетак минута до пола сата, од почетка контракција до самог порођаја. Сви смо се ангажовали да обезбедимо што боље услове а највише се истакла сестра Драгана из Б шока која је прихватила бебу. Беба је заплакала је по рођењу, утоплили смо је, пресекли пупчаник, ја сам ставио клему на пупчаник. Одвојили смо бебу од мајке и пренели је на други кревет где смо је утоплили, да ли јој кисеоник док нису стигли остали са дечје клинике и неонатолог. Дошла је др Ивана Будић као дечји анестезиолог. Ситуација је за нас била јако тешка али хвала богу да се све завршило на крају. Беба се родила здрава. Сада се боримо за мајку свим силама. Сви у инзентивној нези су дали 100 одсто напора да све буде како треба - каже др Ковачевић.
Кординатор интензивне неге др Горан Милошевић каже да је у порођају учествовала цела дежурна екипа на Клинике за анестезију и интензивну терапију - анестезиололзи, сви анестетичари каи и медицинске сестре из интензивне неге те да се све се дешавало невероватно брзо.
- Гинелоколзи су прегледали жену и претходне вечери и јуче, пет сати пре порођаја. Плод је био уредан, са јасним срчаним акцијама. Закључак је био да се данас у ковид сали одради порођај царским резом. Али, јуче поподне око 17 часова контракције су одједном постале јако убрзане и учестале, на неколико секунди, што је био знак да ће уследити брзи порођај. Међутим, нико није вероаво да ће све да се деси за 15 минута. Организовали смо екипу, позвао сам гинекологе, дечје анестезиологе, неонатологе, али је било потребно време да они уђу у црвену зону јер је цела процедура дуго траје – морају да се обуку, да се припреме, да извезу инкубатор, возило да довезе инкубатор јер је зграда удаљена неколико стотина метара. Они су дошли максимално брзо, али је до тада порођај већ био готов - објашњава др Милошевић.
Драматичан пад сатурације
Он каже да је посебно било отежавајуће то што је породиљи падала сатурација. Сви чланови дежурне екипе Клинике за анестезију су дали максималан допринос, а долазак колега са других клиника и инкубатора био је правовремен како би се прихватила беба.
- Јако је тешко порађати жену са ниском сатурацијом. Мајка има озбиљну билатералну бронхопнеумонију због чега добија кисеоник преко неинвазивне вентилације, преко велике херметичке маске која пријања на лице. Она је пребачена са Инфективне клинике код нас управо зато што јој је била потребна већа кисеоничка потпора. Због ниске сатурације ионако дише отежано, тако да јој треба додатни напор да би издржала те контракције. Један анестезиолог са медицинским сестрама био је ангажован око порођаја и бебице, други је пратио стање мајке јер јој је у тим тренуцима драстично падала сатурација. Постојала је дилема да ли да се интубира или не. Но, након порођаја сатурација се вратила и стабилизовала на претходним вредностима тако да је порођај ипак прошао без интубације. Док сам сишао, беба јећ била скоро скроз вани. Наша сестра са клинике прихватила рукама бебу. Сви су учествовали цела анестезиолошка екипа доктора и сестара из те смене - истиче др Милошевић.
Према његовим речима не може се рећи да гинеколози и друге колеге нису дошли брзо, јер су се они од позива буквално створили за 15-20 минута у кодвид интензивној нези, што је изузетно брзо, али је и порођај ишао још брже.
- Зграда ГАК и Дечје хирургије нису у новом КЦ, то су посебне јединице које су удаљене неколико стотина метара. Инкубатор има посбено возило у које стаје. Дошли су максимално брзо али их јепорођај претекао за мало, али њихова помоћ надаље је била јако драгоцена. Гинеколог је по доласку сагледао породиљу, постељица већ била избачена цела. Дошли и анестезиолози са дечје клинике, бебица је била већ на другом кревету, повијена са цевчицама кисеоника на носу, чекали смо екипу која ће да дође са инкубатором за бебе. Када су дошли, беба је имала феноменалну сатурацију од 100, заплакала је, после је била потпуно мирна, нормалне пребојености коже. Ми смо наставили после тога да се боримо за мајку. Она није интубирана али је са неинвазивној вентилацији са повишеним запаљенским параметрима. Мајка је видела бебицу, била је пресрећна, озарена. Гледали су се лице у лице, описује невероватне сцене из ковид интензивне неге др Милошевић.
Он истиче да би и порођај у стандардној интензивној нези био итекако тежак а поготово у ковид интензивној нези где су сви под скафандерима и са маскама.
"Значило ми је искуство из породилишта"
Др Ковачевић каже да сви лекари имају знања са факултету о порођајима и да су сви имали смо практичан радн гинекологији, али да у пракси нико није спроводио порођаје.
- Када је неко је специјализован за тај посао то је друго, али када ти то треба да урадиш и у таквим условима, са пацијенткињом на неизванзивној вентилацији, у ковид интензивној нези, то је веома захтевно и стресно. Пошто сам претходно радио као анестезиолог на гинекологији присуствовао сам порођајима и то ми је искуство доста значило јер сам сестри давао инструкције како да окреће главу да извуче бебу, али са таквом сатурацијом, са оксигенацијом преко НИВ-а да диргујете порођај да се све завртши како треба, све је веома тешко, поготово за нас који смо пре годину дана завршили специјализацију. Али ето, и Бог је био уз нас - прича др Ковачевић.