КО СЕ НЕ БУДЕ ПРИДРЖАВАО ПРОПИСА КАЗНА ОД 10.000 ДИНАРА КАО ДОБАР ДАН! Шта морате да знате пред Први мај
Иако ће добар део људи остати код куће због Ускрса, не треба сумњати како ће популарна излетишта у околини градова бити дупке пуна
Први мај са собом доноси неизбежно роштиљање са друштвом у природи или бар дружење у баштама кафића, а већина суграђана вероватно и не слути колике им казне следе уколико се не буду придржавали прописа, поготово у ово време короне и њених ограничења.
Од полицајца до пастира - Ивањичанин окачио униформу о клин, а узео штап! Не крије зашто је град заменио селом (ВИДЕО)
НА НАПЛАТНОЈ РАМПИ ТАКОВО ВИШЕ НЕМА ЗАДРЖАВАЊА! Возачи обавештење - познато стање и на осталим станицама
СРБИЈА БРИНЕ О ЖИВОТИМА СВИХ! Нова донација за комшије: Вакцине живот значе - Срби шаљу спас!
Иако ће добар део људи остати код куће због Ускрса, не треба сумњати како ће популарна излетишта у околини градова бити дупке пуна. Друштво, храна, пиће, музика и провод сматрају се загарантованим сценариом за тај дан, али ко се не буде придржавао прописа, списак казни је подугачак.
Од роштиљања на недозвољеним местима, сече дрвећа, бацања и остављања отпадака, паркирања на зеленим површинама до неношења маски у баштама кафића у којима за столом може да буде максимално до пет људи. Кршење појединих прописа доноси и кривичне пријаве! Не заборавите да је званично и даље на снази одлука која каже да је дозвољено окупљање највише пет људи на отвореном и затвореном простору.
Уколико палите ватру и роштиљате на местима на којима је то забрањено, можете платити новчану казну у вредности од 10.000 динара. И плус добити прекршајну пријаву. Неугашена ватра представља велику опасност, јер може да изазове пожар и угрози људске животе и природу. На већини излетишта постоје тачно одређени и ограђени делови где се може палити ватра, а казна за бацање или остављање ђубрета, уколико вас ухвати надлежна инспекција, износи такође 10.000 динара.
Већина суграђана за првомајске празнике одлучи да дан или два проведе на популарним излетиштима, али врло често се догађа да за собом оставе гомилу отпадака не слутећи да могу платити новчану казну за учињени прекршај. Дакле, казна за бацање или остављање ђубрета, уколико вас ухвати надлежна инспекција, износи 10.000 динара.
Строго је кажњива и сеча дрвећа у парковима и на излетиштима. Нажалост, нису нам стране сцене када се групица пијаних досети да исече здраво стабло. Тако се још није заборавила ситуација са првомајског уранка 2018, када је "дрвосеча" са Кошутњака посекао здраво дрво.
"Казном од 10.000 до 100.000 динара казниће се особа која пустоши и крчи шуме, која није планирана као редован вид обнављања шума и обавља сечу која није у складу с плановима газдовања шумама", јасан је закон.
Уништавање зеленила у парковима и рекреационим површинама кажњава се са 10.000 динара. Бахато паркирање плаћа се 5.000 динара. У Београду се са чак 25.000 динара глобе возачи који паркирају свој аутомобил на јавној зеленој површини која се налази у оквиру парка, сквера, трга, пута, као и на зеленој површини око објекта јавне намене. Овде треба бити додатно опрезан, јер у градовима и њиховој околини јавна "зелена површина" често није зелене боје и ту се људи полакоме и оставе своја кола, али паук непогрешиво зна које су то зелене површине и на папиру.
Епидемиолози напомињу да се за Први мај и Ускрс мере морају поштовати. Званично је и даље дозвољено окупљање пет људи на отвореном и затвореном простору, а баште градских кафића биће под посебном пажњом инспекција. Истовремено, епидемиолог Предраг Кон је нагласио да морају да се носе маске и у кафићима, а да за једним столом и у баштама може да буде до пет људи. Према Закону о заштити становништва од заразних болести, сваки угоститељски објекат и радња морају да имају ковид редара и уколико то не обезбеде казна је 30.000 динара.
Грађани који не носе маске у баштама казниће се са 5.000 динара, а власници као правла лица за кршење мера могу платити глобу од 150.000 до чак 300.000 динара.
Сваки град или општина имају своје локалне комуналне прописе чије кршење такође доводи до ударца по џепу, а Нови Сад је један од занимљивијих примера.
Сем што се казне за стварање депонија и бацање смећа мимо канти, вођење љубимаца без повоца, нечишћење измета за њима и уништавање тартан стазе на кеју у овом граду кажњава са 25.000 динара, тако се истом сумом кажњавају и они који "скидају плодове и цветове са дрвећа, шибља и цветних гредица". Треба ово имати на уму ако се Празник рада проводи у неким од новосадских паркова.
У Новом Пазару додатно су појачане епидемиолошке мере. Овај град је имао нека од најтежих искуства са ковидом, али је и део Србије где се вакцинација обавља најспорије. Тако је овде, уз обезбеђену физичку дистанцу за госте у кафићима и ношење маски, обавезно да испред локала буду постављене и бесплатне маске за госте. ZZJZ требало би да обезбеди бесплатну дезинфекцију локала, а за запослене у њима и бесплатне ПЦР и серолошке тестове.