КОМАНДИР ВМА КАРАБУРМА ИЗНЕО ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ВЕСТИ: "Имамо све више тешких пацијената и недостатак особља"
- Највише ме брине пораст броја пацијената на интензивној нези код нас и недостатак здравственог особља који су обучени да брину о њима - рекао је вечерас пуковник Иво Удовичић, командант Војномедицинског центра Карабурма.
Удовичић је гостујући у Београдској хроници РТС рекао и да је број умрлих од последица корона вируса у Србији врло забрињавајући.
СТРУКА У СРБИЈИ ОТКРИЛА ФРАПАНТАН ПОДАТАК! Око 50 милиона људи на планети оболеће од подмукле болести
НАЈНОВИЈЕ МЕРЕ НА СНАЗИ! На удару српски град: Све се затвара након 21 час, угоститељски објекти радиће скраћено
ПОСТАВЉЕНИ ШАТОРИ ИСПРЕД КОВИД АМБУЛАНТЕ У КРАЉЕВУ: Повећан број грађана који се тестирају на корону (ВИДЕО)
- Врло је забрињавајући број умрлих. Код нас је повећан број пацијената који захтевају интензивну негу. Углавном не знају где су се заразили што значи да је прокуженост вирусом веома велика. Медицинског особља код нас тренутно има довољно, као и респиратора и опреме. Имамо 80 пацијената, од тога је њих 11 на јединици интензивне неге. У овом периоду два пацијента су преминула код нас. Имали смо једног држављанина Турске на лечењу који је сада отишао у своју земљу - рекао је Удовичић.
Међутим, према његовим речима, проблем може да буде када се број пацијената који су у тешком стању повећа будући да о њима може да брине обучено особље.
- Многи су у веома тешком стању и на вратима инензивне неге. Лечење пацијената у интензивној нези не само да захтева велики напор медицинског особља већ и ангажовање великог броја људи. За пацијента у интензивној нези, који је критично оболео, за његову негу и лечење потребан је најмање један лекар и медицинска сестра који морају да буду 24 сата уз њега. Зато ме највише брине недостатак здравственог особља који су обучени да брину о њима - подвукао је пуковник.
Савети за људе који су на кућном лечењу
Пуковник Иво Удовичић подсећа да су они који се налазе на кућном лечењу вирус највероватније "покупили" од некога из свог домаћинства. За њих има неколико важних савета.
- Да се изолују у своју просторију, да користе свој прибор за јело и обавезно да носе маску, да имају у кући средство за дезинфекцију и да не излазе напоље... Тоалет заједнички који се користи сваки пут мора да се дезинфикује - објаснио је он.