КОПАОНИК ПУН ТУРИСТА, А БОЛНИЦЕ ПУНЕ ПАЦИЈЕНАТА: Лекари стално упозоравају, колико ће нас коштати НЕОДГОВОРНОСТ?
личну ситуацију имали смо и за време обележавања Дана државности
Док пандемија корона вируса не јењава, а број оболелих расте, љубитељи зимских спортова очигледно не пропуштају да се проведу на планини.
На Копаонику је тренутно инвазија туриста који не хају за тренутну епидемиолошку ситуацију.
ПАО МЕСИНЏЕР У СРБИЈИ! Апликација пукла, корисници пријављују велики проблем
НОВЕ ДОЗЕ СТИЖУ ЗА ВУЧИЋЕВ РОЂЕНДАН: Си Ђинпинг шаље Србији још ПОЛА МИЛИОНА вакцина
МОЖЕМО ДА СЕ НАДАМО МАНИФЕСТАЦИЈАМА НА ОТВОРЕНОМ? Да ли нас концерти чекају већ почетком пролећа?
Истина је да се велики број људи у Србији одлучио за вакцинацију, али према речима имунолога др Срђе Јанковића, далеко смо од нечега што бисмо могли да назовемо крајем епидемије.
А важно је напоменути да је за дејство вакцина, као и за стварање колективног имунитета још рано. Јер, цепиво се прима у две дозе, а антитела се стварају неколико недеља после добијања пуне дозе.
Међутим, изгледа да туристе на Копаонику то најмање брине.
Док чланови Кризног штаба целе недеље упозоравају да би због неповољне ситуације са короном требало очекивати сигурно пооштравање мера, дотле се гости на Копаонику тискају једни поред других у редовима, не поштујући физичку дистанцу.
Сличну ситуацију имали смо и за време обележавања Дана државности, када су реке људи сатима чекале у реду како би се провозале новом гондолом на Златибору.
Недуго затим бројке позитивних на корона вирус су "експлодирале", па тако данима већ премашујемо критичну цифру од 3.000 новооболелих.
Епидемиолози месецима упозоравају да нас непоштовање мера, посебно у зимским центрима, може много коштати. Кажу да нису толико проблем саме ски-стазе, али да одлазак у кафиће и ресторане после уживања на снегу јесте.
Судећи по фотографијама и снимцима који од јутрос круже по друштвеним мрежама, имамо додатни "планински проблем" - гужве на отвореном, као да корона не постоји.
Са ситуацијом на Копаонику упознат је и заменик градоначелника Београда Горан Весић који се противи најави потенцијалног скраћивања радног времена кафића и ресторана у Београду.
Министар здравља Златибор Лончар упозорио је још пре 10 дана да неодговорна окупљања на планинама, али и журкама, којима се крше епидемиолошке мере, све више пуне болнице широм Србије.
Због оваквог, мало је рећи неодговорног понашања љубитеља зимског одмора, испаштају пре свега лекари. Неће бити поштеђени ни они који уредно носе маске и поштују физичку дистанцу, јер су пооштрене мере већ на видику.
Одговор на питање шта можемо да очекујемо после оваквих сцена са Копаоника лекари који раде у "црвеној зони" најбоље знају. Али, чини се, њихови апели не допиру до свих.