КОРОНА НА МЛАЗНИ ПОГОН - ШИРИ СЕ СРБИЈОМ НИКАД БРЖЕ! Грађани страхују, зна се шта је једини спас у овом тренутку
Др Јеркан упозорава да је ситуиација тешка, а да је једини спас - вакцина
Приметно је да се корона вирус све брже шири, да су клиничке слике оболелих све теже, као и да је више од половине заражених међу радно способним становништвом, каже др Милорад Јеркан, директор Дома здравља у Нишу.
СЛАВА ТИ, ЈУНАЧЕ: Познат датум сахране чувеног добровољца Руса Андијева
ДА ЛИ ЈЕ ИЗВЕСНО ДА ЋЕ У ПОНЕДЕЉАК МЕРЕ БИТИ ПРОДУЖЕНЕ? Пелемиш дао одговор на питање које занима целу Србију!
Највећа епидемија богиња била је у Србији: Последице мање вакцинисаних против морбила могу бити катастрофалне
- Толико је мутирао овај вирус да човек није сигуран како ће ноћ да дочека. Јавља се температура од 37,3 степена са атипичним боловима у зглобовима, ногама, рукама. Тај човек одмах треба да се јави лекару. Уради се рендгенски снимак на коме нема ништа, али већ се из лабораторијске анализе виде класични симптоми за почетак ковида. Већ за 24 часа, први симптоми кашља нас наводе да поново снимимо плућа и видимо да ли је једно или и друго плућно крило захваћено, а температура иде преко 38. Ту енегрично морамо да приступимо давању терапије. Овај вирус се много брже шири и много је опаснији - каже др Јеркан.
Др Јеркан упозорава да је ситуиација тешка, а да је једини спас - вакцина.
- Када примате једну вакцину, ако се и заразите после три-четири дана клиничка слика је одмах блажа, а после друге вакцине и две недеље можете да добијете само благу клиничку слику која не захтева никакву терапију - каже др Јеркан.
Лекарску помоћ у две нишке ковид амбуланте јуче је затражило 2.406 грађана, од којих се скоро 600 јавило први пут, што је рекордан број прегледа од почетка епидемије. Због тога је Управа Дома здравља отворила још једну ковид амбуланту у насељу Бранко Бјеговић како би грађани лакше и брже долазили до лекара.
Само јуче је лекарским прегледима у амбулантама Дома здравља потврђено 350 нових случајева оболелих од ковида.
На консултативне прегледе на Инфективну клинику послато је 35 пацијената који су враћени са терапијом, урађено је 158 снимака плућа са 52 налаза на плућима. Од 1.018 пацијената је узета лабораторија, урађено је 379 ПЦР тестова, од којих 80 позитивних, и 607 антигенских тестова, од којих је 270 било позитивних.
- Трећу амбуланту смо комплетирали свим пратећим садржајима, практично имамо мини болницу за примарни ниво, где раде лекар опште праксе, интерниста, радиолог, лаборанти за ПЦР и антигенске тестове... Отворили смо и апотеку! Довољно је да се дође и у року од 180 минута се заврше сви могући прегледи: од уласка у амбуланту, преко првог прегледа, давања крви, ПЦР теста, рендгена, па до повратка код лекара и прописивања терапије. Очекујемо да две постојеће и трећа новоотворена амбуланта могу да приме 3.500 до 4.000 људи, али ипак не верујемо да ће се догодити да буду толике потребе - каже др Јеркан.
Јеркан каже да је "изузетно порастао" и број деце које се јавља на прегледе у ковид амбуланте.
- До скоро је било 20 до 30 прегледа, а сада ових дана имамо између 120 и 150 прегледа у ковид амбуланти Дома зудравља. Од тога су чак 70 први прегледи, што је изузетно велик број, а 50 одсто деце су позитивна и то у популацији од 10 до 14 година. На срећу, клиничка слика је блага, па наши лекари педијатри обављају те прегледе - каже др Јеркан.
Према његовим речима у обдаништима ЈПУ "Пчелица" немамо проблема за сада.
- На сваку пријаву наша епидемиолошка служба одлази, али нисмо имали за сада ниједан случај, обданишта нормално функционишу - каже др Јеркан.