"ТО ЈЕ ВИРУС КОЈИ ИМА НА ХИЉАДЕ ОБЛИКА" Др Шеклер о новом БРАЗИЛСКОМ СОЈУ КОРОНЕ и његовим симптомима
Лепи, егзотични називи нових сојева у практичном смислу за лекаре и пацијенте за сада не значе много у смислу епидемиолошких мера, начина лечења тих људи, превентиве... Ради се, дакле, о истом вирусу, само у минимално различитим облицима.
Др Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског специјалистичког института Краљево, на питање о бразилском соју вируса, каже да је регистрован у неким европским земљама и да, баш као и са британским сојем короне, када се буде забележио код нас, после неког времена новинарима више неће бити интересантан.
КАД МОЖЕМО ДА ОДАХНЕМО? На добром смо путу, оволико нам треба још до колективног имунитета
СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ ЉУДИ СА ТЕШКИМ КЛИНИЧКИМ СЛИКАМА: Упозорење из ковид болнице у Батајници, лекари се боре за живот колегинице
ПОЗНАТО СТАЊЕ ДЕЧАКА (8) НА РЕСПИРАТОРУ: Лекари се лавовски боре - друге болести отежавају опоравак
- Када се први пут појавио британски сој, свима је било интересантно неколико дана. После тога, нико о њему није проговорио и није никога занимао. Исти ефекат очекујем ис а бразилским сојем - каже Шеклер и додаје:
Лепи, егзотични називи нових сојева у практичном смислу за лекаре и пацијенте за сада не значе много у смислу епидемиолошких мера, начина лечења тих људи, превентиве... Ради се, дакле, о истом вирусу, само у минимално различитим облицима.
На питање какве симптоме развија овај сој, Шеклер каже да су симптоми исти као код британског, јужноафричког или класичног соја. Још једном понавља да је реч о истом вирусу који има на хиљаде облика. Поједини се мало више разликују, али се и та разлика јако тешко налази.
- Битно би било да се појави мутирани облик који даје драстично јачу потолошку слику или се више преноси. За британски се говорило да изазива већу смртност и тежу клиничку слику, а на крају су истраживања показала да даје исту клиничку слику и исту смртност као и класични сој - каже Шеклер.
Истиче да су промене у вирусу као словне грешке у књизи од 29.000 слова.
- Замислите књигу са једном словном грешком. Да ли би вам било тешко да је нађете? Јако тешко ћете је наћи, а неће променити ни смисао књиге – каже Шеклер и истиче да су промене минималне. Да би се смисао променио, мора да се промени више "слова", у тачно одређеној реченици и промене би морале да буду близу једне другој.
За сада, каже, све вакцине "покривају" нове сојеве.
- Могуће да је ефикасност мања код појединих сојева, али су проценти мали - каже др Шеклер.