НОЋУ СЕ СЛАВИ, БЕЗ МАСКЕ, А УЈУТРУ РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ: Следи ПООШТРАВАЊЕ МЕРА - све више новооболелих, а мере као да не постоје
Погоршање епидемиолошке ситуације готово да се и не види по понашању у свакодневном животу, а мере се масовно крше.
Пљуште забране, новчане казне и прекршајни налози јер се противепидемијске мере не поштују, а последица коју сви видимо је свакодневни пораст броја инфицираних вирусом корона. Јуче је међу 11.229 тестираних откривен 921 заражени, а од ковида је преминуло још петоро оболелих.
СТИГЛО ЗВАНИЧНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Вртићи у Београду спремни за септембар, за сада без нових мера
САМО МИРНО И БЕЗ НЕРВОЗЕ - НА ГРАНИЦАМА СЕ ЧЕКА ДВА САТА! Хоргош, Градина какво је стање овог јутра
Проводио време са друговима у околним парковима: Пронађен дечак (15) из Жаркова, три дана се трагало за њим
Погоршање епидемиолошке ситуације готово да се и не види по понашању у свакодневном животу, а мере се масовно крше. Само током јула републичке и локалне инспекције у Београду и 24 управна округа изрекле су три забране коришћења простора у већим угоститељским објектима у престоници, 299 прекршајних налога у вредности 5.440.000 динара, девет захтева судији за прекршаје, 72 решења са наложеним мерама...
Ни то, изгледа, није било "за наук", јер је готово на сваком месту, поготово у угоститељским објектима, а нарочито ноћу, видљиво да се не држи дистанца, не носе маске, а број окупљених превазилази 50 одсто капацитета које угоститељи смеју да попуне.
Добар део становништва игнорише и мере и упозорења епидемиолога да је време да се оне поново "затегну". Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже да ће ограничавање радног времена угоститељских објеката и престанак рада ноћних клубова уследити ако се у Србији пређе број од 1.000 заражених короном дневно.
Инспекције су стално на терену, али ако се не промени свест, упозоравају лекари, то неће бити довољно да се успори ширење вируса. Према речима др Светлане Мијатовић, начелника Одељења санитарне инспекције Министарства здравља, само у јулу урађено је 48.637 надзора:
- Контролисано је поштовање мера 30.244 пута у већим угоститељским објектима, 12.570 пута у великим трговинским ланцима и продавницама, 1.911 у јавном саобраћају, 1.344 у тржним центрима, 656 у салама за изнајмљивање - наводи др Мијатовић.
Инспектори су закључили да се мере највише крше у угоститељским објектима, па је 161 већи ресторан добио казну у износу од 5.000 до 300.000 динара. У збиру је тај "цех" премашио 4,3 милиона динара.
Непоштовање мера у јавном саобраћају уочено је у 63 случаја и изречене су казне од 690.000 динара, од којих 15 по 30.000, а остале по 5.000. За кршење мера при окупљањима на отвореном наплаћено је шест казни по 5.000 динара, а на спортиским окупљањима 11 у истом износу. Туристички објекти су "боље прошли": од 168 контролисаних само у два су наплаћене најниже казне од по 5.000 динара.
- У великим трговинским ланцима било је у јулу изречено 56 пректршајних налога, од којих 54 на суму од 5.000, а два на 30.000 нинара - наводи др Мијатовић.
Код судије за прекршаје због кршења противепидемијских мера у јулу мораће заступници седам угоститељских објекта и два велика трговинса ланца.
НЕ ПОШТУЈУ РАДНО ВРЕМЕ
Инспектори су током јула уочили 1.170 неправилности у вези са противепидемијским мерама у 472 надзора, а приближан степен неодговорности уочен је код запослених и корисника: најпроблематичније је некоришћење заштитне опреме у 214 случаја код запослених, а у 396 код корисника угоститељских и трговинских објеката. Правни субјекти кажњени су 32 пута због непостојања дезобаријере, а 84 пута зато што нису имали дезинфекциона средства. У 36 објеката инспектори нису нашли коронарног редара, а чак 178 пута на терену су уочили да се ради дуже него што је дозвољено.
ТИОДОРОВИЋ: ОПАСНО СМО БЛИЗУ ПООШТРАВАЊУ ПРАВИЛА
Члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић рекао је јуче да је драстични скок броја новозаражених очекиван и да смо, иако седница Кризног штаба још није заказана, "опасно близу пооштравању мера".
Он је прецизирао да би се пооштравање мера односило на смањење броја људи на окупљањима, утакмицама, манифестацијама, фестивалима, као и на ограничење рада ноћних клубова, кафана и осталих угоститељских објеката. Подсетио је да о свему томе, међутим, одлучује Кризни штаб, који не чине само стручњаци из медицинског дела.
Он је потврдио да 90 одсто заражених има делта сој, који је заразнији, и додао да су нежељеном погоршању ковид статистике допринели повратници са путовања, али и бројне прославе. Тиодоровић је заговорник ригорознијих контрола инспекција и комуналне милиције.