"НИСМО ПОБЕДИЛИ КОРОНУ" Речи др Пелемиша шаљу јасну поруку - испред нас је јасан циљ и једно решење
Схватају ли људи да данас нема тетануса, туберкулозе, дифтерије, дечје парализе, великог кашља, малих и великих богиња захваљући вакцинама... Др Пелемиш огласио се о тренутној епидемиолошкој ситуацији.
Нисмо победили корону! Али јесмо на добром путу да то урадимо. Међутим, никако не можемо бити задовољни кад нам сваког дана људи умиру. Бићу задовољан оног дана кад не буде умро ниједан пацијент, а не оног дана кад нам не буде ниједан заражен. Може да буде и 200 или 300 заражених, али ако нам нико тог дана није умро, то је за нас највећи успех, речи су др Пелемиша.
МЛАДЕ И ВЕШТЕ РУКЕ БУДУЋИХ ЗАНАТЛИЈА СРБИЈЕ: Ђаци Млекарске школе у Пироту имају јединствен матурски испит на Балкану
ШАНСУ ЗА НОВИ ЖИВОТ ПРУЖИЛА МУ ЈЕ РОЂЕНА СЕСТРА: Милица донирала бубрег брату - прва трансплантација после 16 месеци у УКЦ Ниш
НАЗИРЕ СЕ КРАЈ КОВИД ЕПИДЕМИЈЕ, ОПТИМИСТИЧНЕ ПРОГНОЗЕ: Без заражених од короне од 10. јула?
Не можемо гледати само број заражених и број хоспитализованих, већ број умрлих и број пацијената у јединицама интензивне неге - каже проф. др Мијомир Пелемиш, инфектолог и клинички фармаколог, члан кризног штаба за борбу против ковида 19 Владе Србије, човек с којим разговарамо у парку јер у кафиће и кафане не иде "пошто се тамо не поштују довољно мере", а маску не скида иако смо на отвореном, па ни начас да бисмо га фотографисали, "из принципа, јер мора да буде пример свима".
Сад је драстично смањен број људи на интензивној нези.
- Тако је! Јесмо на добром путу, али то нам не даје за право да укинемо мере превенције. И нисмо их укинули - ношење маске, физичка дистанца, хигијена, проветравање просторија - све је остало.
Кризни штаб је после ригорозне мере - окупљање максимално до пет особа, допустио чак 500.
- Видели сте сва та силна окупљања, тако је већ и било. Али то не зависи од нас, не контролишемо ми спровођење мера. Кризни штаб доноси мере, процењује епидемиолошку ситуацију на основу свог и светских искустава и даје најбоља могућа решења.
Јесте ли ви лично за ово драстично попуштање?
- Нисам, нагло попуштање никад није добро јер људи мисле да смо завршили. То нам се показало прошле године. Али ми из медицинског дела кризног штаба дајемо своје мишљење, а одлуке доноси Влада.
Осећате ли се некад поражено?
- Не, зашто бих? Некад бих урадио другачије, али нисам ја баш најпаметнији да би све било како ја мислим.
Очекујете ли опет пуњење болница?
- Не, јер имамо пуно вакцинисаних. Али опет недовољно.
И запели смо на 48 одсто пунолетних, чини се да не можемо даље.
- Ја мислим да можемо. Наш задатак је да мотивишемо људе да се што више њих вакцинише у тренутку кад имамо овако мали број заражених.
Али како?
- Зашто је дискриминација и против Устава да вакцинисанима дајемо неке привилегије?! А зашто није противуставно да нас заражавају они који неће да се придржавају мера или који неће да се вакцинишу?! Не морају да се вакцинишу, немам ништа против, ал' нека поштују мере и нека они који организују различите скупове те мере спроводе, јер су они за то одговорни, а не ми из кризног штаба.
Како бисте стимулисали пелцоване?
- За младе - улазнице за концерте, фестивале, наградне игре, добијање различитих ствари, па чак и путовања. Морају да имају емпатију према осталима. А и нико не може да тврди да се и млади не могу заразити и оболети озбиљно.
УВЕО БИХ ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ ЗА ЗДРАВСТВО, ВОЈСКУ, ПОЛИЦИЈУ
Да се ви питате, да ли бисте увели обавезну вакцинацију?
- Не бих за све, али за неке професије свакако - здравство, полиција и војска. Како ћете збринути људе ако се ви разболите и ако вам се систем "разболи".
Је л' вам поразно то што има доста антивакцинаша?
- Ништа није поразно. Морамо јасно и гласно да причамо да је инфекција коронавирусом много опаснија од вакцине. А и многи који су прележали корону имају немале проблеме - кардиолошке, с плућима, зглобовима...
Кад смо код оболевања, јесте ли изненађени оним што корона ради?
- Наравно, неким стварима, јер је потпуно нова болест. Али не постоји ниједна вирусна болест која не напада све узрасте, па тако и ова. То је било јасно од самог почетка иако је већина научника тврдила да оболевају само старији, па чак и да жене не оболевају. Зар их није време све демантовало?! Умиру и млађи и старији, сви могу тешко да се разболе. Последњих месеци, и у свету и код нас, све је више оболелих у средњем животном добу и млађих који нису вакцинисани.
И сад долазимо до четвртог таласа?
- Можемо поново да имамо неки талас, али не може бити као прошле године, ипак је доста људи вакцинисано, а доста њих прележало болест.
А трећа доза?
- У овом тренутку нема светског консензуса о даљем начину вакцинисања јер нису још завршена сва научна истраживања о давању ових вакцина. Свакако да ће бити потребно да се у наредном току вакцинишемо, али то за нас није битно. Примићемо вакцину толико пута колико је неопходно, само да победимо ову епидемију.
Кад ћемо званично скинути маске?
- Нећемо брзо јер епидемија није завршена, а и треба СЗО да одјави пандемију. Питање је и колико људи тестирате и то је у ствари суштина.
Односно колико људи избегава да се тестира?
- Наравно! Питање је колико је од ових тестираних тестирано због путовања, а не симптома.
Имамо много више заражених?
- Вероватно, али не знам колико тачно. Срећом немамо много болесних, па су се клинике вратиле у нормалан рад, раде још болнице у Батајници и Крушевцу, Инфективна клиника и инфективна одељења. То може врло брзо да се промени ако се мере не поштују и не спроводи контрола.
НЕМА ЕФИКАСНОГ АНТИВИРУСНОГ ЛЕКА ЗА ОВАЈ ВИРУС
Који лекови су се показали као најбољи?
- Најефикаснији начин лечења је поштовање терапијских протокола.
Али мењали сте неколико пута кључне антивирусне лекове у протоколу.
- Протоколе мењамо сходно искуствима свих релевантних установа у свету, научним студијама и нашем искуству. Дефинитивно нема ефикасног антивирусног лека за овај вирус. Најопасније је самолечење и зато ми који се овим бавимо не желимо о томе да причамо у медијима, јер то људи злоупотребљавају и сами се лече, што је доводило до тога да касно стигну у болници и, нажалост, лоше заврше.
Могу ли вакцинисани да буду носиоци и преносиоци вируса?
- Могу, али још није сигурно у ком проценту.
Која је највећа грешка од доласка короне?
- Можда је наша велика грешка неповерење људи у здравство, можда је то један од разлога што у почетку није функционисало добро. Али мислим да се поверење полако враћа, да су људи схватили.
Зашто смо тако неповерљиви?
- Такви смо по природи, а разлог је у томе што здравствени систем у претходном периоду није тако добро функционисао као сад. Иначе, у природи људи је да не воле да им се нешто намеће. Погледајте колико вакцина имају у Русији, а људи неће да се вакцинишу. Па у земљама ЕУ су велике полицијске снаге морале на коњима да разбијају скупове организоване против спровођења мера. А у Србији тога није било. Србија се изванредно бори са епидемијом, имамо сјајне резултате у односу на друге земље. Никад се овако државни врх није заузео за здравствени систем, све смо болеснике могли да хоспитализујемо, нисмо били ниједном у прилици да немамо лекове, опрему нити довољно кревета у болницама.
Шта вам је најтеже пало?
- Кад су људи почели пуно и одједном да нам умиру, као у старачком дому у Нишу. То је за мене било страшно, као и смрт мојих пријатеља, колега. Смрт сваког човека за мене је трагедија.
ЈОШ ЈЕДАН ВЕЛИКИ РАЗЛОГ ЗА ИМУНИЗАЦИЈУ
Изненађени сте постковидом?
- Наравно! То је још један аргумент да се треба вакцинисати, јер опорављање од инфекције не значи и излечење. Много је постковид пацијената и Министарство здравља ради на томе да се збрињавају на одговарајући начин. Знате, кад путујете у Африку, морате да примите вакцину против жуте грознице, узмете лек против маларије. И нико ме никад није питао да ли је та вакцина опасна, шта садржи, да ли тај лек може нешто да му направи.
Схватају ли људи да данас нема тетануса, туберкулозе, дифтерије, дечје парализе, великог кашља, малих и великих богиња захваљући вакцинама?! Кад сам почео да радим 1978. године, сваког дана ми је неки болесник умирао од тих болести, и то углавном деца. Сад питају што је ова вакцина брзо направљена. Па побогу, медицина је напредовала! Оволико средстава која је свет уложио за вакцине гарантује да ћемо пандемију победити, само не тако брзо. Зар није довољно што Србија има оволико вакцина и што их је набавила међу првима у свету. Њихова ефикасност и безбедност је доказана, те треба да будемо задовољни што смо у прилици да бирамо вакцине, док их други уопште немају.