ОДАТЛЕ ЈЕ СВЕ КРЕНУЛО: Суботичка Општа болница обележава 180 година - ту је био смештен ПРВИ ковид пацијент
Током скромног обележавања Дана Опште болнице, због пандемије, директор др Слободан Пушкар подсетио је и да је први ковид позитиван пацијент у Србији, збринут у суботичкој болници, у марту прошле године.
Данас је обележен велики јубилеј Опште болнице Суботица, 180 година постојања и рада те установе секундарне здравствене заштите.
ПОЛАКО, АЛИ СИГУРНО ВРАЋАМО СЕ "ЗАКЉУЧАВАЊУ" ГРАНИЦА: Детаљан списак свих мера по државама - где можемо да путујемо
"ВАКЦИНИСАО БИХ СЕ СВАКИХ МЕСЕЦ ДАНА" Декан Медицинског факултета има ЈАСНУ поруку за све грађане
Још један град уводи рестриктивне мере због короне: Ситуација озбиљна - отказани скупови за више од 50 људи
Током скромног обележавања Дана Опште болнице, због пандемије, директор др Слободан Пушкар подсетио је и да је први ковид позитиван пацијент у Србији, збринут у суботичкој болници, у марту прошле године.
- Током пандемије у суботичкој болници хоспитализовано је око 3.500 пацијената, од којих је 300 било на интензивној нези, односно респираторима. За 18 месеци у респираторној амбуланти прегледано је 14.000 пацијената, урађено 25.000 брисева на ковид-19 и 5.000 скенера. Тај најтежи испит постављен пред болницу од њеног оснивања, заједно смо положили највишом оценом. Урађено је 500 коронарних интервенција, значајан број инфаркта, 1.800 порођаја и више од 9.000 оперативних захвата, уз све ковид пацијенте. Ангажовани су и огромни ресурси у ковид делу болнице, па ни остали пацијенти нису запостављени - рекао је Пушкар, додајући да у сузбијању ковида, ни држава није заборавила суботичку болницу, у коју је уложено доста нове опреме.
Заменица покрајинског секретара за здравство др Оливера Иванов је честитајући јубилеј, истакла пожртвованост лекара, медицинског особља и стручност, у борби с ковидом, злом 21. века.
Покрајинска влада је, како је истакла др Иванов, од 2016. године до данас уложила чак 300 милиона динара у опремање суботичке болнице, набавку нове опреме, у пронаталитетну политику и посебно значајну - ангио салу.
- У плану су још већа улагања у реконструкцију болнице, чим се стекну услови - каже др Иванов.
Срђан Самарџић, члан Градског већа, прочитао је честитку градоначелника Стевана Бакића, којом је изразио поштовање према свим запосленима у Болници, поводом 180. годишњице постојања и рада.
- Спашавају животе људи, запослени у болници показали су примере самопрегорног рада и пожртвовања, током пандемије корона вируса, која на жалост и даље траје, па на Дан суботичких хероја у белим мантилима, апелујем на све суграђане да се вакцинишу и ревакцинишу против корона вируса - поручио је градоначелник Бакић.
Душан Новчић је, лекар на специјализацији у болници, подсетио је да је захваљујући иницијативи председнику Александра Вучића и реализацији Владе Србије и Министарства здравља, покренута модернизација здравственог система, набавка нове опреме и нових лекова, али и запошљавање младих лекара и медицинских сестара.
- У нашој установи од око 200 лекара, тренутно је нас 50 на специјализацији и субспецјализацији, а само у последњих годину дана, примљено је 27 лекара и 66 сестара - рекао је Новчић.
Председник Скпштине града Суботице др Балинт Пастор је нагласио да су сви здравствени радници заиста хероји 21. века, због свега што чине током пандемије корона вируса.
- Нема пуно градова у Србији, ни у региону, који имају болницу стару 180 година, а ова централна зграда комплекса Опште болнице постоји 50 година. Има и објеката из 1896-1897. године и још увек су у функцији - рекао је Пастор и нагласио, да Институцију ипак не чине објекти, ни зграде, него људи и да је зато важна вакцинација.
ПРВА БОЛНИЦА ОТВОРЕНА У ВРЕМЕ САРИЋА И КОВАЧА
Градоначелник Суботице Стеван Бакић је поводом 180. годишњице подсетио да је суботичка прва градска болница отворена 1. октобра 1841. године, за време градоначелника Јосипа Сарића и главног градског лекара др Антала Ковача.
- Суботичка болница је започела рад исте године као прва болница града Београда и спада међу најстарије организоване установе здравствене заштите у нашој земљи, за шта су, поред осталих заслужни др Петар Стојковић, један од првих хирурга, др Игњац Вајс, у чије време је подигнут тада најмодернији болнички комплекс 1897, који поред модерне болнице, стоји до данас, др Пајо Ивковић Ивандекић, чија је управа обележила рад болнице од 1918. до 1950. године, др Лајош Секер, који је допринео да се подигне нова болничка зграда 1971. године и други племенити лекари, чија имена знамо трудом хроничара наше градске медицине, др Емила Либмана, а који су поставили темељ здравственог система Суботице. Као градоначелник, даћу све од себе да се услови у болници унапреде и да се пројекат реконструкције покрене у најкраћем року.