КАДА И КАКО ЋЕМО МОЋИ ДА ПУТУЈЕМО У ЕВРОПУ? Све смо ближи том циљу и отварању граница, али само уз ДВА УСЛОВА
Европска унија тренутно, међутим, признаје само две од четири вакцина које су у употреби у Србији - "фајзер" и "астра-зенека", али не и руски "спутњик В" и кинески "синофарм" којим је цепљено око 80 одсто грађана Србије.
Грађанима Србије требало би, према препоруци Савета Европе, у наредном периоду да буде дозвољено путовање у земље ЕУ ако испуњавају један од два услова: да су вакцинисани неким од цепива која су одобрена од ЕУ или да се Србија нађе на тзв. белој листи ЕУ.
ШАНСА ЗА НАДАРЕНУ ДЕЦУ ИЗ ПОДУНАВЉА: Музичка школа у Смедеревској Паланци врши пријем нових ученика
О ЈУНАЦИМА СА СРБОБРАНА И БУГОЈНА: Из штампе је изашла монографија 30. дивизије ВРЈ
БРОЈ ВАКЦИНИСАНИХ У ПАРАЋИНУ ПРЕМАШИО 25.000: Сутра на реду ревакцинација АстраЗенеком, Спутњиком и Фајзером
Европска унија тренутно, међутим, признаје само две од четири вакцина које су у употреби у Србији - "фајзер" и "астра-зенека", али не и руски "спутњик В" и кинески "синофарм" којим је цепљено око 80 одсто грађана Србије. Тако да свима који планирају путовање у Немачку, Аустрију, Шпанију, Италију или неку другу земљу у Европској унији, а са којима немамо потписан међудржавни споразум као са Грчком, преостаје нада да ћемо се ускоро докопати беле листе.
Граница 75/100.000
Како је објашњено након доношења одлуке Савета Европе, на њој би требало да се нађу све "треће земље" које имају повољну епидемиолошку ситуацију, односно мање од 75 заражених на 100.000 грађана (ранија граница је била 25/100.000). Тренутно се на тој ЕУ белој листи налази седам земаља - Аустралија, Израел, Нови Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја, Тајланд и Кина у очекивању реципроцитета.
Србија, према последњим подацима Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ), има око 130 заражених на 100.000 људи, са тенденцијом даљег опадања. Наиме, пре месец и по дана било смо веома близу црне корона зоне са скоро 1.000 оболелих на 100.000, али је ситуација почела значајно да се поправља током априла и маја месеца.
Дневно 375 случајева
Да бисмо стигли до чаробне бројке од 75/100.000, потребно је да током две недеље имамо просечно 375 заражених на дан. Ако се зна да смо их у недељу имали само 266, јасно је да циљ уопште није нереалан, те да бисмо на белој листи, ако се настави овај тренд опадања броја новозаражених, могли да будемо до средине јуна. За то је потребно да дневни број заражених током две недеље осцилира између, на пример, 200 и 500 оболелих.
Србија би ускоро могла да стигне до беле корона листе Европске уније, али, нажалост, то ипак неће значити да ће нам аутоматски бити отворене границе свих земаља чланица и да ћемо моћи без рестрикција и условљавања да путујемо у земљу коју одаберемо. Наиме, треба се сетити прошлог лета када смо имали веома повољну епидемиолошку ситуацију, били у тадашњој зеленој зони са најбољим резултатом у Европи од само десет заражених особа на 100.000 становника, а опет наши грађани нису могли да путују у Италију, Немачку, Аустрију...
Само препорука
Разлог је прилично једноставан - одлука Савета Европе је само препорука земљама чланицама, односно није обавезујућа, већ свака од држава доноси одлуку за себе. Баш као што сада, иако нисмо на белој листи, уз одређене тестове или потврду о вакцинацији можемо да путујемо у неке земље ЕУ попут Грчке, Мађарске, Словеније, Хрватске...
Четири земље испод 75/100.000
Неколико земаља које нису чланице ЕУ тренутно испуњавају све епидемиолошке услове да би се нашле на белој листи Европске уније. Реч је о Албанији, Молдавији, Босни и Херцеговини, Исланду.
Међутим, ниједна од њих није још и званично добила привилегије.
Где све сада можемо да путујемо
Сви наши вакцинисани држављани могу уз потврду о имунизацији да уђу у Грчку, Мађарску, Словенију, Хрватску, Бугарску, Румунију и на Кипар, и то без обзира на вакцину којом су цепљени.
Српски држављани, по свему судећи, најлакше ће путовати у земље "мини Шенгена" - БиХ, Црну Гору, Северну Македонију и Албанију које не траже чак ни потврду о вакцинацији, нити ПЦР тест.