Корона вирус је ЗАВИО У ЦРНО старачке домове у Шпанији, САД и Италији: Сада најстаријима прети и у Србији
Приватни домови за старе морају да се придржавају свих правила која важе за државне, односно - сви су лиценцирани по истом правилнику.
Старачки домови широм Европе и света боре се свим средствима, уз мањак радне снаге и опреме, против корона вируса, али пандемија је одавно ушла у ове установе и најугроженији плаћају свој данак.
Србија је дуго одолевала, уз неке мање случајеве, све до јуче.
ДАТУМ УКИДАЊА ВАНРЕДНОГ СТАЊА ЧЕКА ЦЕЛА СРБИЈА: Ево коју поруку познати доктор шаље свим грађанима!
Како ће се укидати мере у Србији: Прво ће се отворити тржни центри, а тек на крају школе
ДРАСТИЧАН ПАД ТЕМПЕРАТУРЕ! Ништа од пролећних температура, у ове крајеве Србије стижу КИША И СНЕГ!
Више од 3.600 смртних случајева у Сједињеним Америчким Државама повезано је са корона вирусом у старачким домовима, што је алармантан пораст за само две недеље, пре само седам дана било 450 мртвих. Скоро милион старијих људи живи у таквим установама и постоји бојазан да је број мртвих много већи, кажу стручњаци, јер већина држава у САД у статистику о преминулима од короне не укључује оне који су умрли, а да никада нису тестирани на ковид-19.
Слично је и у Италији, Шпанији, Француској. Француско руководство је признало да број смртних случајева од корона вируса није тачан, јер приказује само број људи који су умрли у болницама, искључујући све, посебно старе људе, који су умрли или код куће или у старачким домовима. На другој страни, само у Мадриду се број на овај начин преминулих броји хиљадама.
И поред мера заштите, које су подразумевале и забрану посета лицима која бораве у домовима, корона вирус ушао је у те установе и у нашој земљи. Србија је до данас имала званично 44 заражених корисника домова за стара лица, као и 25 запослених, док је у изолацији било 319 корисника услуга и 150 запослених.
Списак је изгледао овако:
- 14 корисника у "Старој пруги" на Умци (Београд)
- 12 корисника у "Доживети стоту" у Земуну
- 6 у Геронтолошком центру Ниш
- 6 у Дому за смештај "Нана" (Београд)
- 4 у Дому "Блаце"
- 1 корисник у Дому за смештај старих лица Смедереву
- 1 корисник услуге Помоћ у кући у Београду.
Такође, инфекција је потврђена код 25 запослених који раде у овим установама и то код:
- - 8 запослених у Дому "Блаце"
- - 3 у Дому "Нана" у Београду
- - 2 у "Ескула центру" у Нишу
- - 2 у "Доживети стоту" у Земуну
- - 1 у "Старој пруги_" на Умци и
- - 1 у "Сунчевом брегу".
Онда је, међутим, путем саопштења МУП-а Србије, стигла прилично шокантна вест да је ухапшен директор Геронтолошког центра у Нишу зато што није спровео све неопходне мере због чега је у овој установи заражено чак 140 штићеника и четворо запослених, односно чак 144 особе.
- Имамо индиције да су се крили симптоми болести код неких корисника Геронтолошког центра у Нишу - рекао је на конференцији за медије покрајински секретар за здравство професор др Зоран Гојковић.
Он је додао да то последица непрофесионалног односа и непоштовања прописа који су установљени у раду центра и да је то довело до овако великог броја заражених у тој установи.
- Дозвољаване су посете родбине, изласци штићеника ван дома, што је од старта епидемије било строго забрањено - рекао је Гојковић.
Он је додао да је завршено тестирање дела штићеника и радника, а да је у току тестирање другог дела, те је могуће да број заражених буде већи.
Ситуација у Нишу много је погодила др Бранислава Тиодоровића.
- Ово је заиста тешка ситуација. Имали смо утисак да се смањује плима са југа, али видите докле може да доведе неодговорност. Имамо 140 позитивних међу штићеницима и четворо међу запосленима, осталих 77 су негативни, то су радници који ће радити свој посао. Цео Геронтолошки центар је у изолацији са 77 негативних радника - истакао је Тиодоровић.
Геронтолошки центар у Нишу, али и онај у Смедереву, до даљег су затворени.
- Више пута смо истицали да је то најосетљивила популација, да је у другим земљама показано да је смртност велика ако се прошири инфекција у овом узрасту - рекла је раније др Дарија Кисић Тепавчевић.
Радослав Миловановић, председник Удружења приватних домова за старе, рекао је да су се добро организовали и да се у домовима поштују строге процедуре, као и да се, уколико се појави вирус, заражени одваја од незаражених, пребацује у болницу, док остали иду у изолацију.
- Уколико се зараза појави међу корисницима, заражени се одвајају од незаражених. Сви заражени се возе у болнице, у адекватне здравствене установе, а они који остају у дому, остају у изолацији, у коју апсолутно нико не може да уђе ни да изађе. Уколико се у тих 14 дана неко од људи у изолацији покаже као позитиван - наставља се изолација нових 14 дана, након евакуације откривеног зараженог - објаснио је Миловановић.
Он је нагласио да у приватним домовима има довољно запослених, истичући то да у овој ситуацији ниједан дом није напуштен, да нико није дао отказ, није отишао на боловање.
- Више од 3.000 људи ради само у приватним домовима, а ситуација је, када се погледају друге земље Европе, у Србији, по том питању, добра. Добро смо се организовали, запослени се смењују на 14 дана, а унутар домова смо забарикадирали да вирус не уђе и не изађе. Размењујемо искуства, постоје строге процедуре, добијамо и инструкције које понављамо запосленима сваког другог дана - рекао је председник Удружења приватних домова за старе.
Подсетимо, и приватни домови за старе морају да се придржавају свих правила која важе за државне, односно - сви су лиценцирани по истом правилнику. И за све њих је задужено МИнистарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Елиса тестовима до откривања степена отпорности на Ковид-19
Полицијски час од 108 сати, од четвртка до следећег уторка: Да ли нам се спрема најригорознија мера забране до сада?
ДОБРА ВЕСТ ИЗ БОРА: Има 37 оболелих, али све мање новозаражених
Србија данас шаље авион по грађане који су остали у Прагу и Братислави
ПЕНЗИОЕРИ ЋЕ МОЋИ ДА ШЕТАЈУ ЗА ВРЕМЕ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА? Грађани старији од 65 година затворени већ 27 дана