ЧЕКА НАС НА НАПЛАТУ НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА: Чланови Кризног штаба ЗАБРИНУТИ - познато које мере ће прве бити уведе у нашој земљи
Тиодоровић је навео да никаквог затварања неће бити, иако се зна да је делта сој који је доминантан у Србији много заразнији од осталих варијанти вируса корона.
Епидемиолошка ситуација у Србији се погоршава. Приближавамо се броју од 1.000 новозаражених на дневном нивоу. Према последњем пресеку, откривена је 921 заражена особа. Епидемиолог и члан Кризног штаба др Бранислав Тиодоровић каже да ће у Србији на наредној седници Кризног штаба, која још није заказана, вероватно бити пооштравања мера које ће се односити на ограничења броја људи на манифестацијама, скраћења радног времена посебно у ноћнима сатима.
"Ако је неко монах, не значи да не може да се радује" Имале су право да певају коктел љубави и оне су жива бића
ПИК ЈЕ ЗА ТРИ НЕДЕЉЕ, А ЗА ТРИ ДАНА КРЕЋЕ "ПАКАО": Почните са терапијом ако већ нисте, јесен ће бити кобна за ову групу људи
Дивље животиње су гладне и ничега се не плаше: Срне и јазавци пустоше кукурузишта у селу код Тополе (ФОТО)
Наводи да су до сада у затвореном простору било ограничење 50 одсто попуњености капацитета, а да би могло да се смањи на 30 одсто и у затвореном простору и на отвореном.
Он је навео да неке мере никада нису укинуте, као што је ношење маски у затвореном простору, физичка дистанца и дезинфекције, те да су локалне самоуправе морале преко инспекцијских служби и комуналне минилиције да контролишу примену мера које су и даље на снази.
- Не треба за то да се чека Кризни штаб. Мора свако да преузме на себе одговорност како би се смањила могућност преношења вируса - рекао је Тиодоровић.
Затварања неће бити
Тиодоровић је навео да никаквог затварања неће бити, иако се зна да је делта сој који је доминантан у Србији много заразнији од осталих варијанти вируса корона.
- Повећан је број првих прегледа, чак су и дуплирани. Међутим, када се погледа број хоспитализација видимо да није много више пацијената на болничком лечењу. Ако би се примењивале све ове мере сигурно би довели под контролу укупну ситуацију - рекао је Тиодоровић.
Говорећи о манифестацијама које су у току или тек предстоје он је рекао да све манифестације које су добиле дозволу Кризног штаба морају да испуне одређене услове, а то се односи на капацитет, али и да посетиоци буду вакцинисани или имају негативан антигенски тест.
- Нишвил има исте мере као EXIT. У Гучи ће бити већи проблем, али организатори су на себе преузели ту обавезу и морају се поштовати мере - рекао је он.
Упитан да ли је реално да у Србији буде уведена обавезна вакцинација он је рекао да су сви у медицинском делу Кризног штаба сагласни да сви здравствени радници и сервиси у оквиру здравства буду вакцинисани. Подсећа да су обавезну вакцинацију за здравствене раднике већ увеле Француска, Италија, да се спреме Немачка неке земље у САД.
Просветарима препоручена вакцинација
- Што се тиче школа ту морамо да апелујемо, да препоручимо просветним радницима да се вакцинишу, због њиховог здравља, али и здравља деце. Вакцинација се препоручује и деци старијој од 12 година. Њу мора да препоручи педијатар уз одобрење родитеља - рекао је он.
Што се тиче наредне школске године, која почиње 1. септембра, Тиодоровић је рекао да ће сигурно нижи разреди ићи у школу, а да ће се старији разреди прилагођавати епидемиолошкој ситуацији.
- Радна група састављена од експерата из Батута и из Министарства здравља већ припремила предлог и он ће вероватно на Кризном штабу на дневни ред. Што ће се разликовати од средине до средине. Тамо где је добро обављена вакцинација деца могу регуларно да иду у школу. Прва четири разреда сигурно ће ићи нормално у школу. Старији разреди ће се прилагођавати епидемиолошкој ситуацији - рекао је он.
Напомиње да је у срединама где је велики обухват вакцинацијом и где је више од 60 или 70 одсто имунизованих - Београд, Ниш, Босилеград, Прибој – сигурнија ситуација и да деца могу регуларно да иду у школу.
Закључује да је у предстојећем периоду неопходан опрез, да треба применити вакцинацију што шире и да је најважнија контрола актуелних мера.
- Повећаваће се број заражених, али са друге стране ковид болнице Батајница и Крушевац су спремни за то. Овај сој за сада не даје толико хоспитализација као што је била претходна ситуација - рекао је он.