Да ли заражени коронавирусом могу да уђу у Србију?! Ево како сада изгледају контроле на граници
Нови вирус који се појавио у Кини, а онда захватио и поједине земље широм света узнемирио је целокупну људску популацију.
Коронавирус није непознаница у медицини, а свет се са оваквим обољењима суочавао и раније, али научнике и лекаре посебно забрињава повећана стопа смртности изазвана овим вирусом. Према последњим информацијама укупан број умрлих је већи од 1.300 људи, а број заражених већи је од 59.800.
На аеродромима широм света предузете су мере опрезности, путницима се мери температура посебним термовизијским камерама, обављају им се посебни медицински прегледи, постоје карантини, а посебно се обраћа пажња на путнике који долазе из заражених подручја. Таква пракса се према званичним информацијама обавља и на београдском аеродрому "Никола Тесла".
Ипак, да ли се прегледају сви путници на нашем аеродрому, каква је стварно пракса у Србији?
На друштвеним мрежама појавиле су се објаве у којима се наводи да се на аеродрому "Никола Тесла" не спроводи контрола термовизијским камерама над људима који долазе из иностранства, али ни из Кине, иако је у јавности више пута истакнуто да је таква провера обавезна. Ове наводе, за наш портал потврдили су и путници који су пре неколико дана допутовали из Истанбула.
Наиме, они су за портал СрбијаДанас потврдили да на самом аеродрому у Србији нису прошли ниједну додатну проверу, осим пасошке контроле, док су на аеродрому у Истанбулу пре уласка у авион подвргнути медицинском прегледу и мерењу температуре због коронавируса.
На Инфективној клиници у БЕОГРАДУ збринуто СЕДАМ ПАЦИЈЕНАТА ЗБОГ КОРОНАВИРУСА: Ево какви су РЕЗУЛТАТИ!
ПОЈАВИЛА СЕ РЕЧ У СЛАГАЛИЦИ О КОЈОЈ ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА: Сви су остали у ШОКУ када су видели ОВО! (ВИДЕО)
ЗА ЊЕГА СЕ СУМЊАЛО ДА ЈЕ ЗАРАЖЕН КОРОНАВИРУСОМ: Огласио се Србин са крузера и открио праву ИСТИНУ
Коронавируси су вируси који стварају тешкоће у дисајним путевима и изазивају тегобе карактеристичне за прехладу. Симптоми су повишена температура, бол у грлу, главобоља и грозница. Такво стање траје неколико дана.
Код особа са слабијим имунитетом, старијих људи и мале деце, постоји могућност да вирус изазове озбиљније проблеме попут упале плућа или бронхитиса - обољења за чије лечење је потребан дугорочнији медицински третман. Нажалост, коронавируси могу довести и до смрти пацијента.
- На аеродрому су нам само тражили пасоше, прошли смо само редовну пасошку контролу. Никога нису прегледали додатно, никаквих камера није било. Нисмо приметили да било кога контролишу, баш смо се зачудили. У Истанбулу су нас прегледали, па смо тек онда кренули за Београд - рекао је за портал СрбијаДанас Ајкут Ајтемур из Истанбула.
Из Министарства здравља су за наш портал рекли да се на аеродрому "Никола Тесла" врши стална контрола над путницима ii средствима у међународном саобраћају и спроводи се у складу са Међународним здравственим правилником и Законом о заштити становништва од заразних болести према епидемиолошкој ситуацији на глобалном нивоу.
-У ситуацијама када постоји глобална епидемиолошка претња, ова контрола је појачана и спроводи се у складу са степеном ризика за све време трајања саобраћаја на аеродрому (24 сата). Контролу спроводе гранични санитарни инспектори у сарадњи са другим службама на Аеродрому. Термовизијске камере су помоћно средство које помаже да се међу путницима идентификују она лица, која евентуално имају повишену температуру која је један од основних симптома код заражавања новим коронавирусом. Термовизијске камере су постављене тако да у широком опсегу покривају све путнике који прилазе зони пасошке контроле и активне су 24 сати, тако да не постоји селективна контрола већ сви путници пролазе кроз зону контроле. Рад термовизијских камера прати гранични санитарни инспектор из службене просторије која се налази непосредно у зони пасошке контроле и који није увек видљив за путника, осим када то захтевају околности спровођења надзора - рекли су из ресорног министарства за портал sd.rs.
Такође, наводе и да инспектор остварује контакт са путником одмах после укључења сигнала на монитору преко кога се прати рад термовизијски камера, када неко од путника има повишену телсену температуру.
-Уколико би путник имао повишену температуру, али не већу од 38ºЦ, таквом путнику се одређује мера здравственог надзора решењем које доноси гранични санитарни инспектор на лицу места и даје писано здравствено упозорење. Такав путник се упућује да се јави у року од 24 сати належној епидемиолошкој служби Института или завода за јавно здравље где лиице стављено под здравствени надзор живи односно борави. Лица која долазе из Кине, а показују телесну температуру већу од 38 ºЦ издвајају се у просторије за изолацију на самом аеродрому, обавештава се мобилна епидемиолошка екипа Градског завода за јавно здравље која након епидемиолошке обраде преузима путника и смешта у надлежну Инфективну клинику ради даље дијагностике и лечења. Таквих случајева до сада није било - саопштили су из Министарства здравља за наш портал.
Из министарства здравља након објава да се контрола не врши, за наш портал рекли су да аеродром у Београду нема директне летове из Кине и фокус контроле је усмерен на оне летове преко којих по правилу могу допутовати лица из Кине. Санитарни надзор се спроводи и над другим лицима и средствима у међународном саобраћају који долазе из земаља у којима постоје карантинске и друге посебно опасне заразне болести (колера, куга, вирусне хемрагијске грознице нпр.ебола, жута грозница и маларија) у складу са Законом.
Органи МУП-а на пасошкој контроли у сарадњи са граничним санитарним инспекторима уручују свим путницима који долазе из Кине здравствена упозорења која су штампана на српском, енглеском и кинеском језику уколико немају повишену температуру или неке друге симптоме болести. Приликом контроле пасоша органи МУП-а путнике који долазе из Кине одмах упућују ради додатне провере дежурном граничном санитарном инспектору.
НЕВИЂЕНА ПРИЧА ИЗ ТРСТЕНИКА! Млади доктор први дан на послу и одмах породио жену
Вучић свратио да проба минхенске специјалитете, а онда је дошла КОНОБАРИЦА ВЕРА: Погледајте чиме се почастио (ФОТО)
Овај производ од млека је популаран у Шумадији, а мештани кажу да због њега дуже живе (ФОТО)
Он је драгачевски славуј чаробног гласа: ИЛИЈА ИАКО СЛЕП РАДИ И ПОМАЖЕ ПОРОДИЦИ (ФОТО)
Ова ТРАДИЦИОНАЛНА СРПСКА ИМЕНА имају ТУЖНО ЗНАЧЕЊЕ! Нека од њих изговарате СВАКИ ДАН!